
Zubní pasta pro psy za 65 milionů: Institut spolkl dotaci z EU a je před krachem

Je to příběh o tom, jak Češi zbytečně proinvestovali desítky milionů korun z evropských dotací. Z velkých snů o unikátním stomatologickém výzkumném centru ve Šluknově totiž zůstala opuštěná budova, několik vzorků zubních korunek a můstků nebo třeba zubní pasta pro psy. A také velké dluhy, které nyní dosahují 177 milionů korun. Podmínky přidělení dotace ale projekt splnil, takže peníze nikdo vracet nemusí.
Měl tady probíhat výzkum novinek v oblasti stomatologie, školení zubařů a nové technologie měly zlepšit péči v zubních ordinacích. Projekt nazvaný Výzkumné a vývojové centrum stomatologie na to dokonce získalo z operačního programu pro rozvoj podnikání 65 milionů korun. Většina šla z EU, necelých 10 milionů doplatil stát. Jenže nic z toho zřejmě nebude, protože centrum je před krachem.
Firma Dental Institut, která na projekt peníze dostala, je v insolvenčním řízení a čeká ji reorganizace. Její dluhy se vyšplhaly na neuvěřitelných 177,2 milionu korun a prakticky všichni lidé, kteří se projektu účastnili, z něj odešli. Firmu dnes vlastní jistý Miroslav Semerád prostřednictvím jiné své firmy a v těchto dnech se ji pokouší prodat jednomu z původních investorů – společnosti Dioptra, a. s. Turnov, které Dental Institut dluží přes 70 milionů korun.
„Mrtvo“ na dalekém severu
Blesk.cz navštívil místo, které se mělo stát centrem českého stomatologického výzkumu. Jde o nově zrekonstruovanou budovu bývalé továrny ve Šluknově, což je malé město na severu republiky u německých hranic. „Ještě loni nebo před dvěma lety tam občas někdo chodil, ale teď je už dlouho opuštěné, nikoho jsem tam neviděl,“ popsal situaci jeden z místních mířící na nákup.
Starší žena, která nedaleko institutu bydlí, prozradila, že tam před pár lety ještě s několika kamarádkami uklízela. „Aspoň jsme si vydělaly hezké peníze,“ dodala s tím, že jinak nepamatuje, že by se tam něco dělo. A potvrzuje to i samotná budova – nová fasáda je na několika místech poničená, některá okna jsou prasklá a vnitřek je téměř vyklizený. Kdyby budova nestála hned vedle obchodního centra, zřejmě by v okolí bylo úplně „mrtvo“.
Lidé, kteří ve vedení firmy figurovali nebo byli spolumajiteli, se dnes k věci většinou nechtějí vracet ani ji komentovat. Vyjádřit se odmítl také současný jednatel Semerád. Výjimkou je Jiří Drábek, bývalý jednatel firmy Dental Institut a zároveň člen vedení věřitelské firmy Dioptra. Podle něj projekt zdaleka nenaplnil očekávání, s kterými do něj šel. „Nedařil se výzkum a nedokázali jsme natáhnout potřebné kapacity. Měli jsme tam jen druhou třetí ligu a výzkum byl velmi slabý,“ řekl Blesk.cz Drábek. Problém vidí hlavně ve vzdálenosti od Prahy – autem je to nejméně dvě hodiny cesty.
Právě firma Dioptra se nyní chce pokusit projekt „restartovat“ a v areálu institutu zřídit stomatologickou kliniku s ordinacemi zubařů a výrobnu implantátů. „V regionu je zubařská péče velmi tristní, jsou tady i 70letí zubaři,“ je přesvědčen Drábek o svém plánu. Zda se to podaří, není v tuto chvíli jasné.

Jisté naopak je, že peníze z evropských dotací, tedy 65 milionů korun, jsou nenávratně pryč. Institut totiž formálně splnil všechny podmínky pro získání dotace – tři roky investoval do rekonstrukce, nákupu milionového vybavení a do určité míry prováděl i výzkum. Rozsah výzkumu je přitom téměř zanedbatelný – do prodeje se sice dostala zubní pasta pro psy, ale to je jen jedna z mála hmatatelných věcí. Podle údajů v insolvenčním rejstříku výnosy z výzkumu jen mírně překročily milion korun.
„Jelikož byl projekt zrealizován a probíhal v souladu s podmínkami poskytnutí dotace a s programem OPPI Potenciál, došlo ke splnění závazného ukazatele a udržitelnosti projektu,“ uvedl mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) František Kotrba. Právě tento resort měl operační program pro rozvoj podnikání a inovací na starost, vytvářel podmínky a kontroloval jejich plnění. A vše bylo splněno, takže za krach nikdo neponese následky. „Nelze dotaci požadovat zpět,“ dodal Kotrba.

Jde o další příklad evropských dotací, které v podstatě nesplnily svůj účel. Projekt fungoval jen nezbytně nutnou dobu a poté zkrachoval. Podle Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) dotace z operačního programu Podnikání a inovace (celkem šlo o 84 miliard korun) sice zpravidla pomohly jednotlivým firmám, nelze ale říct, zda peníze podpořily konkurenceschopnost a inovace země. To je přitom hlavní důvod, proč Brusel peníze Česku posílá. Problémem je podle NKÚ v příliš obecném nastavení cílů jednotlivých projektů.
„Podle kontrolorů byly některé dílčí cíle v rámci prioritních os nastaveny obecně a nešlo je měřit. Podobný problém vyhodnotili kontroloři i u globálního cíle celého programu. Nelze tak vyhodnotit, jaký měl celý program přínos pro českou ekonomiku, ani to, jestli byl efektivní. Za nastavení cílů a kontrolu toho, jestli je jednotlivé projekty plní, bylo zodpovědné MPO,“ uvedl NKÚ ve své aktuální kontrolní zprávě. Resort tuto kritiku odmítl jako neopodstatněnou.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.