Na dárky si půjčují i Češi v exekuci. „Ježíška na dluh“ má přes milion lidí

Autor: mib - 
3. prosince 2016
11:15

Mají exekuci, ale přesto se chystají půjčit si na dárky nebo potraviny kvůli Vánocům. Zadlužit se chce přes milion Čechů, přitom 12,5 procent z nich momentálně nějakou půjčku splácí. Češi podle průzkumu neumí peníze nastřádat a někteří se kvůli nízké výplatě potýkají s příjmovou chudobou. Exekutorská komora proto radí, aby půjčky zvážili a pod stromeček místo drahého dárku nadělili raději ty ručně vyrobené.

„Šokuje nás, že si půjčku chtějí brát i lidé, kteří nyní čelí exekuci, často i mnohočetné. Místo toho, aby nejdříve splatili své současné dluhy, si berou další na často zbytné věci. Tím své trable ovšem ještě prohloubí,“ uvedl Vladimír Plášil, viceprezident Exekutorské komory ČR.

Ta v průzkumu zjistila, že až 1,2 milionu Čechů si chce kvůli vánočním svátkům půjčit nejen na dárky, ale také na potraviny, 12,5 procenta z nich má navíc na krku v současné době exekuci.

Půjčky vás můžou dostat až do dluhové pasti. Naďa si půjčila jen na pračku a nakonec dlužila 700 tisíc. Jak se jí to stalo? Podívejte se na video:

Video  Naďa si půjčila na pračku, nakonec dlužila 700 tisíc. Jak se z pasti dostala?  - Andrea Ulagová, Lukáš Červený, Jan Brunclík
Video se připravuje ...

Ve srovnání s loňskem se zamýšlí půjčit si méně lidí. K řešení sáhnou především ti, kteří vydělají do patnácti tisíc čistého příjmu, lidé na rodičovské dovolené a dočasně bez příjmu. Částka se většinou pohybuje do deseti tisíc korun. Polovina zajde pro peníze do banky, čtvrtina k nebankovním společnostem a zbytek si vypůjčí u rodiny nebo přátel.

„Nejenže si Češi často půjčují na nepotřebné věci nebo dovolené, často mají navíc tendenci odvozovat kvalitu dárku z jeho ceny. Přitom je bezesporu možné udělat radost i levnějším či ručně vyrobeným dárkem nebo i gestem,“ řekla prezidentka Exekutorské komory ČR Pavla Fučíková. Podle ní by si lidé neměli peníze půjčovat ani v případě, že chtějí splatit jinou půjčku. To je může dostat do několika exekucí naráz.

Finanční polštář Čechům „nejde“

Každý sedmý člověk od 18 do 25 let už se někdy do exekuce dostal. Podle Exekutorské komory ČR to svědčí o špatné správě financí. „Neodkládají si peníze bokem pro nenadálé situace a často žijí takříkajíc od výplaty k výplatě,“ řekl Plášil. Místo půjček by lidé měli podle něj využít prostředků z tzv. finančního polštáře. Ti, kteří se potýkají s příjmovou chudobou, však neušetří kvůli nízkému výdělku, protože jim peníze mnohdy nestačí ani na pokrytí běžných výdajů.

Nejčastěji se do spirály zadlužení dostanou lidé se základním vzděláním nebo s výučním oborem – průzkum ukázal, že jde o každého pátého člověka. Ti totiž nemají nutné finanční vzdělání, ale navíc zaujímají laxní přístup k řešení situace. Naopak mezi vysokoškolsky vzdělanými řešila exekuci jen čtyři procenta lidí. Všem těmto lidem pomáhá mimo jiné bezplatná právní poradna, ale také webový portál exekutorské komory.

zednik ( 3. prosince 2016 18:42 )

Minimálně milion lidí v této zemi jsou tedy totální idioti.

prycsnima ( 3. prosince 2016 13:09 )

 24.12. Den jako každý jiný. Tak ať se z něj asocky nepoďelají.

panamira ( 3. prosince 2016 13:05 )

Pracující lůza při příjmech 10 000 jede va bank. Naší poslanci při příjmech 100 000, takové problémy nemá. Přeji bohatého ježíška, hanba po 27 letech poslanecké demokracie,

Zobrazit celou diskusi