Varhany se sice v Chrámu sv. Víta nacházejí, jsou ale nedostačující. „Když se katedrála za první republiky dostavovala, tak bylo v plánu postavit velké varhany. Jenže na ty nezbyly prostředky a z mnoha dalších důvodů se nakonec postavily varhany provizorní. Ty tu vlastně stojí už skoro 100 let,“ popsal v pořadu Selfie z Prahy organolog a manažer projektu Svatovitskevarhany.com Štěpán Svoboda.

Současné varhany jsou ale na tak velký prostor, jakým monumentální katedrála je, malé. „Zvukově nedokážou postihnout celý chrám. Když se katedrála naplní, tak vzadu jejich zvuk téměř není slyšet,“ posteskl si Svoboda.

Nové varhany budou stát na západní kruchtě pod velkou růžicí. Tedy v prostoru nad hlavním vchodem do chrámu.

„Potřebujeme přibližně 70 milionů korun. V současnosti máme 20 milionů a přísliby některých dárců. Takže jsme zhruba ve třetině,“ uvedl organolog.

V Rudolfinu zazní i Česká mše vánoční

Kromě toho, že lidé mohou přispívat na účet nadačního fondu Svatovítské varhany, se koná i řada akcí, z nichž putují další peníze na stavbu nástroje.

„Každé léto se pořádají benefiční koncerty například v rámci festivalu Svatovítských varhan. Benefiční koncert se chystá i teď v sobotu v Rudolfinu,“ láká Svoboda.

V Rudolfinu vystoupí Český národní symfonický orchestr pod taktovkou Libora Peška. Během první části koncertu zazní Sonata Vespertina Pavla Josefa Vejvanovského a Suita G dur pro smyčce a varhany Ottorina Respighiho. V druhé pak Česká mše vánoční od Jakuba Jana Ryby.

Vstupenky jsou stále k dispozici. Výtěžek z jejich prodeje půjde právě na sbírku pro varhany.

Pokud půjde vše podle plánu, chrámem by měl velkolepý hudební nástroj znít od roku 2019. Už nyní posílají varhanáři návrhy, jak by mohl vypadat. 

Lidé, kteří na varhany přispějí, budou mít navždy v hudebním nástroji svou stopu. Jakou? Dozvíte se v pořadu Selfie z Prahy:

Video
Video se připravuje ...

U Gottovy vily v Praze jezdí utajená lanovka! A co vyrábí z vašich odpadků, které vyvezou? Matěj Smlsal, David Vaníček