Matka si na dceru (7) vzala mobilní tarif. Exekuci pak hodila na vlastní dítě
Případů, kdy děti vcházejí do dospělého života s dluhy, nebo dokonce exekucemi, které způsobili jejich rodiče, pomalu ubývá. Česko postupně řeší nejkřiklavější případy, kdy například obce vymáhaly nezaplacené poplatky za odpad. Končí také praxe, kdy mobilní operátoři pomocí exekuce vymáhali dluhy za nezaplacené smlouvy, které v tajnosti uzavřeli na své děti rodiče.
Čtrnáctiletá dívka ze severu Čech řešila nedávno velice nepříjemnou situaci, do které ji dostala vlastní matka. Když po rozvodu rodičů, předtím než byla soudem svěřena do péče otce, žila s matkou, uzavřela na ni žena smlouvu s operátorem na zvýhodněný studentský tarif. Bylo jí tehdy 7 let a matka dlouhou dobu volání využívala, ale neplatila. Během několika let, kdy už dívka s matkou nežila, narostl dluh o úroky a náklady řízení na 25 tisíc korun. A mobilní operátor tyto peníze začal požadovat po dívce.
Na tento případ upozornila ombudsmanka Anna Šabatová, na kterou se s problémem obrátil otec dívky. Její úřad řešil hned několik takových případů, ale podle mluvčí může být takových dětí celá řada. „Vycházíme jen z případů, které jsme šetřili, ale obecně platí, že to, co se dostává k ombudsmanovi, je jen špičkou ledovce,“ řekla Iva Hrazdílková serveru Blesk.cz.
Exekuce na dítě, které žilo s pěstouny
Podle ní zatím není zmapováno, kolik dětí už kvůli takto nezodpovědnému chování rodičů čelí exekuci. Sama ale upozorňuje na podobný případ 15letého chlapce, na něhož dopadly exekuce kvůli jeho matce, která na něj před lety uzavřela tarif s operátorem, přestože v té době byl již v pěstounské péči. Nastala dokonce paradoxní situace, kdy regulační úřad řešil tento případ právě s matkou, která ho měla v řízení zastupovat. „Byli v kontaktu i se sociální pracovnicí, která nerozuměla tomu, proč nebyla určena opatrovníkem,“ popisuje Hrazdílková.
Zásadní roli měl v obou příbězích Český telekomunikační úřad (ČTU), což je státní orgán, který rozhoduje o případných dluzích klientů vůči mobilním operátorům. Pokud ČTÚ dluh uzná, může operátor dluh dále vymáhat.
V minulosti se ale stávalo, že takto úřad „přiklepl“ tento dluh i dítěti, po kterém pak operátor začal dlužnou částku vymáhat v exekuci. „V několika individuálních případech došlo k tomu, že bylo operátorovi přiznáváno peněžité plnění i vůči nezletilému,“ potvrdil Blesk.cz mluvčí ČTU Martin Drtina. Po zásahu Šabatové však úřad zajistil, aby k podobné situaci už nedocházelo.
Mobilní operátoři by tedy měli v budoucnu již standardně vymáhat dluhy na rodičích, kteří za ně odpovídají, přestože je uzavřena přímo na dítě. Takto to totiž standardně stanovuje zákon – dítě nemůže platit finanční závazky, pokud je nezletilé.
Situaci, kdy se potomci dostávají do dluhů kvůli vlastním rodičům, s kterými děti mnohdy ani nežijí, považuje za nepřijatelnou i ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). „Ne všechno ale může řešit stát. Je i zodpovědností firem chovat se zodpovědně a nesnažit se na takovýchto případech vydělávat. Protože to je čistý hyenismus,“ je přesvědčená Marksová.
Dluhy za komunální opady jsou minulostí
Až donedávna bylo velkým problémem zadlužování dětí kvůli poplatkům za komunální odpad. Obce vyměřovaly poplatky dětem, ale v řadě případů je rodiče za ně neplatili. Často šlo o děti v dětských domovech nebo ty, které s rodiči z různých důvodů nežily. Po dosažení plnoletosti se na ně svalily dluhy a exekuce, a stovky dětí se tak dostávaly do vážných problémů.
Od letošního ledna už díky novele zákona mohou obce vyměřovat místní poplatek za komunální odpady pouze zákonnému zástupci nebo opatrovníkovi, nikoliv přímo dítěti. Problém se zadlužováním tedy odpadl. „Od loňského října totiž mají obce možnost tyto dluhy i zpětně promíjet. V případech, s nimiž se nyní setkáváme, obce starší dluhy za odpad dětem skutečně promíjejí,“ dodává mluvčí ombudsmanky Hrazdílková.
Máte pravdu,mě stačí šikovnej Ukrajinec s krompáčem.Věřte,že do druhého kolena ještě nikdy nemusel kopnout a dluhy byli vždy řádně a hlavně rychle vyrovnány.
