Konec ztracených dětí? Rodiče je mohou přes mobil „šmírovat“ na každém kroku

Autor: bud - 
20. 8. 2016
05:02

Jaké aplikace používají, co si prohlíží na webu nebo kde se zrovna nachází. To všechno už mohou rodiče u svých dětí kontrolovat. Dokonce lze na dálku telefon zablokovat nebo poslat zprávu, kterou si musí přečíst. Mobilní operátoři vycítili nový byznys a T-Mobile jako první z nich zavádí sofistikovanou rodičovskou kontrolu. Podobných aplikací je však na trhu více a pomáhají v okamžiku, kdy se dítě ztratí nebo uteče z domova.

Podle statistik se v Česku ročně pohřešuje přes pět tisíc dětí. Drtivou většinu se podaří najít, často se však okamžitě spouští velké policejní pátrání. Policie sice rodiče nabádá, že nemají s oznámením ztráty otálet, předtím by ale zároveň měli zkontrolovat místa, kde by se mohl potomek nacházet.

Právě při hledání mohou pomoci také speciální rodičovské aplikace na mobilní telefony. Jednou z funkcí je lokalizace, tedy neustálý přehled o tom, kde se dítě nachází. Aplikace, kterou má rodič v mobilu, například umí ukázat, kudy se dítě vrací ze školy nebo jestli se zrovna nenachází v místě, kde hrozí nebezpečí. Oblasti je přitom zpravidla možné stanovit.

Konec zatoulaných dětí

„Pokud má dítě mobilní telefon s aplikací rodičovské kontroly, je možné lokalizovat zařízení a tím i nalézt zatoulané dítě,“ řekl Blesk.cz Martin Skýpala z bezpečnostní firmy Eset. Podle něj může instalace takové aplikace výrazně ochránit i před dalšími riziky. Rodič například může omezit přístup na nevhodné či nebezpečné webové stránky.

Riziko je vyšší hlavně u malých dětí a není výjimkou, že mobil s přístupem na internet dnes běžně dostávají i děti nastupující třeba do první třídy, někdy i menší. „Rodiče by měli pamatovat, že pořízením mobilního telefonu nebo tabletu umožní dítěti nejen využívat výhod internetu, ale také ho vystavují možným rizikům,“ říká Skýpala. K rizikům podle něj patří hlavně kyberšikana nebo „predátoři“ na sociálních sítích.

Sledování dětí jako byznys

Poptávka rodičů po ochraně dětí roste, čehož si všimli i mobilní operátoři, a vidí v ní možnost dalších příjmů. Tento týden T-Mobile představil novou službu Školák, která stojí 99 korun měsíčně a má řadu praktických sledovacích funkcí. Aplikace například rodiče automaticky informuje, že díte dorazilo bezpečně domů. Dítě se navíc na telefon rodiče kdykoliv dovolá, a to i v okamžiku, kdy úplně vyčerpá svůj kredit.

Rodičovská aplikace umožňuje kontrolu dětí.Rodičovská aplikace umožňuje kontrolu dětí. | T-Mobile

Operátor O2 plánuje podobnou novinku představit do konce roku, Vodafone zatím nic podobného neplánuje. Kromě řešení operátorů je však pro rodiče dostupná i řada alternativních řešení. Například již zmíněná firma Eset nabízí aplikaci Parental Control, která stojí méně než 300 korun za rok. Nabízí i možnost odeslání speciální zprávy, kterou si dítě musí přečíst a potvrdit. „Rodič odešle SMS z předdefinovaného rodičovského zařízení, která zamkne obrazovku až do potvrzení přečtení tlačítkem,“ vysvětluje Skýpala.

Mezi lety 2010 a 2013 se počet pohřešovaných dětí do osmnácti let podle policejní statistiky snížil z 6715 na 5447 a nadále klesá. Najde se obvykle 95 procent z nich. Dětí do patnácti let ročně policie pohřešuje okolo tisícovky.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

sores ( 20. srpna 2016 11:11 )

 Tak to je v ryti! Co je to proboha za odpornou dobu hnus.nou! Za mého dětství se rodiče absolutně nemuseli strachovat o své děti.Ze školy jsem šla rovnou ven s kamarádkama(k žádnému PC)a navečer jsem se vrátila v naprostém pořádku. Kočárky zůstávaly venku před obchodem a matka si nakupovala uvnitř. Nikdy se nic nestalo!!! Co to v lidech je proboha za hnu.sárny? Pomalu nevyjdeme ven bez zbraně a hlavně bez doprovodu.Už aby byl konec světa.

kukuku ( 20. srpna 2016 08:28 )

To je naopak málo, mobil se dá ztratit. Zrovna jim nastřelovat čipy do boltců.

Iunatic ( 20. srpna 2016 08:03 )

Hlavně je to důsledek tak zvané demokracie a toho, co přinesla. Dříve takové šaškárny nebyly zapotřebí.

jana95 ( 20. srpna 2016 08:00 )

Jsem-li za někoho do jeho 18 let zodpovědný, tak jsem povinen mít o něm přehled. Šmírovat vlastní dítě, to zní jako klasický pseudohumanistickodemokratický výlev.

deep_ass_flsting ( 20. srpna 2016 07:53 )

To je krásná demokracie, už i děti se budou sledoval.

Zobrazit celou diskusi
Další videa