Úterý 11. května 2021
Svátek slaví Svatava, zítra Pankrác
Polojasno 28°C

Poslanci zrušili Mečiarovy amnestie. Únos prezidentova syna je opět ve hře

Autor: ČTK - 
5. dubna 2017
17:45

Slovenský parlament dnes schválil usnesení, kterým zrušil amnestie, jež kromě jiného bránily trestnímu stíhání pachatelů únosu syna tehdejšího prezidenta Michala Kováče v roce 1995 do ciziny. Rozhodnutí sněmovny ještě posoudí ústavní soud. Ze zavlečení Kováče mladšího do Rakouska byla v době vlády premiéra Vladimíra Mečiara podezřelá slovenská tajná služba SIS.

Slovenská prokuratura již v roce 2000 podala v souvislosti s únosem obžalobu na 13 osob včetně bývalého šéfa SIS Ivana Lexy. Soud trestní stíhání ale zastavil právě kvůli amnestiím. Ty vydal v roce 1998 Mečiar, který tehdy vykonával i některé prezidentské pravomoci, neboť Slovensko přechodně nemělo hlavu státu. Po zrušení amnestií, jejichž anulaci podpořilo 129 ze 144 přítomných poslanců, by trestní stíhání v případu únosu mělo být obnoveno.

"Dozrál čas a politická vůle, abychom toto stigma slovenské politiky odstranili. Chci uvítat i konstruktivní postoj opozice," řekl před hlasováním sněmovny o zrušení amnestií premiér Robert Fico, který v minulosti označil amnestie za nezrušitelné, ale nakonec tento krok podpořil.

Za kritiku únos syna?

Zavlečením Kováčova syna do Rakouska chtěla SIS podle některých informací zdiskreditovat tehdejšího prezidenta Kováče, který kritizoval Mečiarovu vládu. Na Kováče mladšího byl v té době v Německu vydán zatykač kvůli údajné zpronevěře v bratislavské firmě Technopol, rakouský soud ho ale německé prokuratuře nevydal a vrátil ho na Slovensko. Německá justice pak stíhání Kováče mladšího zastavila.

Mečiarovy amnestie se vztahovaly rovněž na aféru kolem zmařeného referenda o vstupu země do NATO a i v této části je parlament anuloval.

Video Konec Mečiarovým amnestiím: Únoscům exprezidentova syna hrozí nyní odsouzení - Joj

Vše posoudí ústavní soud

Cestu k možnosti rušit prezidentské amnestie či milosti sněmovnou otevřela ústavní novela, kterou slovenský parlament schválil minulý týden. Národní rada tehdy zároveň rozhodla, že anulaci amnestií a milostí bude automaticky posuzovat ústavní soud. Pokud ústavní soudci během 60 dnů od zahájení řízení rozhodnutí sněmovny nezruší, usnesení parlamentu bude platné.

Spolu se zrušením Mečiarových amnestií schválené usnesení parlamentu ruší i milost, kterou v aféře Technopol prezident Kováč udělil svému synovi. Bývalý prezident, který zemřel loni ve věku 86 let, tak podle dřívějších informací rozhodl proto, aby slovenské úřady vrátily pas jeho synovi a ten mohl vycestovat do Německa k výpovědi. V současnosti Kováč mladší pracuje ve slovenské diplomacii.

Slovenská sněmovna v minulosti neschválila několik návrhů na zrušení Mečiarových amnestií, a to i kvůli nesouhlasu Ficovy strany Směr-sociální demokracie. Současný kabinet nakonec navrhl ústavní novelu ohledně možnosti zrušit prezidentské amnestie či milosti sněmovnou za předpokladu, že tyto právní akty odporují principům demokratického a právního státu. Pro zrušení amnestií se v průzkumu veřejného mínění vyslovily téměř dvě třetiny Slováků.

Jak si dnes žije Mečiar?

Video Vladimír Mečiar otevřel novinářům svou přísně střeženou vilu Elektra -  Roman Gombarček, Čas.sk

flesch2z ( 5. dubna 2017 19:40 )

op: ryzí

flesch2z ( 5. dubna 2017 19:37 )

Fico je razí populista, jako Sobotka, ten teď si zase honí triko na dětech paní Michalákové. Vsaďím boty, že druhý den po volbách nebude vědět, kdo je paní Michaláková. Sobotka s Ficem jsou takové zrůdy, že jim není rovno. Vlastně jo, Adolfína se jim vyrovná, nebo naopak.

pepisto ( 5. dubna 2017 18:27 )

V právním státě to jde,ale u nás není politická vůle zrušit Klauzovu nehoráznou amnestii.Ještě se máme hodně co učit od Slováků.Bohužel.

Zobrazit celou diskusi
Další videa