Češi už dluží 2,06 bilionu korun. Rychle si berou hypotéky, než stoupnou úrokové sazby

23. 8. 2017
10:33

Celkový dluh obyvatel ČR činil na konci pololetí 2,06 bilionu korun a meziročně vzrostl o devět procent. V samotném druhém čtvrtletí dluh stoupl o 50,3 miliardy Kč, což je nejvyšší mezičtvrtletní nárůst za poslední tři roky. Objem dluhu ohroženého nesplácením meziročně naopak klesl o téměř 14 procent na 40,6 miliardy korun. Vyplývá to z údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací.

Meziročně se objem dluhu zvýšil o 168,5 miliardy korun, z čehož 146,3 miliardy tvořil nárůst dlouhodobého a 22,2 miliardy korun nárůst krátkodobého dluhu. „Ve druhém čtvrtletí pokračoval vysoký zájem o úvěry na bydlení, což dokládá nadprůměrný meziroční růst jejich objemu o téměř deset procent,“ uvedla výkonná ředitelka Bankovního registru klientských informací Lenka Novotná. Jednou z příčin zvýšení celkového dluhu ve druhém čtvrtletí je vedle dobré ekonomické situace podle ní také obava lidí z budoucího růstu úrovně úrokových sazeb u hypoték.

Za růstem celkového dluhu stojí především zvýšení průměrné částky na jednu otevřenou smlouvu. Ta se u dlouhodobého dluhu meziročně zvýšila o 154.000 Kč na 1,2 milionu korun a u krátkodobého dluhu o 13.000 na 96.000 korun.

Celkový počet klientů s dluhem se přitom meziročně snížil o 29.106 a na konci druhého čtvrtletí činil 3,03 milionu. Za poklesem stojí snížení počtu lidí s krátkodobým dluhem o téměř 33.000. Naopak počet lidí s dlouhodobým dluhem se meziročně zvýšil o více než 5000.

Ohrožený dluh činil na konci června 40,6 miliardy korun, což je o 6,4 miliardy méně než ve stejném období minulého roku. Za poslední dva roky se tak ohrožený dluh snížil o pětinu, když ve druhém čtvrtletí 2015 ještě přesahoval 50 miliard korun. Co se týče struktury ohroženého dluhu, tedy dluhu, u kterého nebyly zaplaceny tři po sobě následující splátky nebo došlo k jeho zesplatnění, třetina připadala na dlouhodobý dluh a dvě třetiny na krátkodobý dluh.

Video Kamilu topily dluhy: Pět let bude žít v osobním bankrotu. - Blesk TV
1080p 720p 480p 360p 240p

Struktura ohroženého dluhu je zcela opačná než struktura poskytnutého dluhu, u kterého činí dluh na bydlení zhruba 80 procent. Ukazuje se, že lidé, kteří si berou úvěry na bydlení, tak většinou činí po zralé úvaze, zatímco spotřebitelské půjčky mohou být často výsledkem impulzivního jednání, ve kterém klienti mohou přecenit své finanční možnosti. Lidé se také snaží nejprve splatit dluhy, za které ručí svojí nemovitostí, upozornil výkonný ředitel Nebankovního registru Jiří Rajl.

Vedle objemu ohroženého dluhu se meziročně také snížil počet lidí, kteří mají se splácením výrazné problémy. Počet klientů s dlouhodobým dluhem meziročně klesl o 3251 na 27.494 klientů. U krátkodobého ohroženého dluhu se počet klientů meziročně snížil téměř o 16.000 na 296.000.

Hypotéka během rozvodu? Noční můra!Hypotéka během rozvodu? Noční můra! | 

Přes meziroční snížení počtu klientů s krátkodobým ohroženým dluhem došlo nicméně mezičtvrtletně k jejich zvýšení. Podle Rajla však nic nenasvědčuje tomu, že by se měl počet lidí s problémy se splácením dále zvyšovat. „Mezičtvrtletní nárůst počtu klientů s krátkodobým ohroženým dluhem můžeme přisuzovat sezonnímu výkyvu, který nemá výrazný vliv na celkový trend. Na schopnost splácet závazky pozitivně působí aktuální ekonomická situace a nízká nezaměstnanost,“ poznamenal Rajl.

zdenek43 ( 23. srpna 2017 13:48 )

Češi mají v bankách uloženo rekordní množství peněz. Vklady rostou nejrychleji od krize....leden 2017 Češi ještě nikdy neměli tolik úspor v bankách jako nyní. Lidem leží na vkladech 2206 miliard korun, ukázala nejnovější statistika ČNB, která zachycuje situaci ke konci prosince 2016. Jen za poslední rok dokázaly domácnosti naspořit 172 miliard korun – tempo růstu úspor se tak zrychlilo. Meziročně stouply vklady domácností o 8,4 %, zatímco o rok dříve to bylo o 5,8 %. Vklady v bankách rostou vysokým tempem, přestože lidé víc utrácejí a část svých úspor využívají na rekordní nákupy nového bydlení. Zrychluje se také přesun úspor na netermínované vklady. Na nich se úspory meziročně zvýšily o více než 15 procent a lidé teď na nich mají 73 % ze všech svých depozit v bankách. Ještě před krizí tomu bylo naopak. ++++V bankách tak přibývají peníze, které si lidé mohou kdykoliv vybrat, naopak peněz na termínovaných vkladech ubývá. Sazby na vkladech jsou celkově velmi nízké a lidem se přestalo chtít na ně přesouvat peníze.+++++ Důvodem je také to, že s výhodnými úroky loni definitivně skončily i mladé banky, které jejich prostřednictvím přestaly lákat nové klienty. Zhruba před rokem přistoupily ke snižování sazeb a pokračovaly v něm i během roku. Ještě donedávna nabízely sazby nad jedno procento, ale teď už jsou jejich nabídky nižší, a to ještě s podmínkami. U vysokých vkladů se sazba také blíží nule. Proti tomuto proudu se letos vydala jen nová banka Creditas, která začátkem letošního roku vstoupila na trh a na rozjezd potřebuje nabrat nová depozita.

zdenek43 ( 23. srpna 2017 13:33 )

je to jenom ciselna hra ....... jen a jen zalezi na bance - jestli uver preuveruje nebo neeeeeeeeee . . . a kdyz dluznika PREUVERUJE - tak OKAMZITE DLUZNIK uz neni dluznik . . . . v CIZINE - klidne klient banky nesplaci treba MOTORKU - jako spotrebitelsky uver , a TO TOMU klientovi ZAVOLA BANKA, ze od nej nedostava splatky . . . a klient na to rekne , ze stratil zamestnani - a banka TO JEDNODUSE P R E U V E R U J E . . . . . . . . . haloooooo - je to jen a jen na ristupu BANKY

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa