Kalouskův muž: Běžní Češi už na hypotéky nedosáhnou. Babiš s Rusnokem kroutí hlavou

Autor: Jaroslav Šimáček - 
6. 6. 2017
15:18

Běžní Češi, zejména mladé páry, do budoucna nedosáhnou na hypotéku, varuje opozice. A to kvůli chystanému rozšíření pravomocí ČNB, které se v úterý projednávalo ve Sněmovně za účasti guvernéra Jiřího Rusnoka. Centrální banka má získat právo regulovat hypotéky - podle úvěrových parametrů, které přihlíží i k výši příjmu žadatelů. Dopadne to na mladé rodiny, varuje Jan Skopeček (ODS), hypotéky se stanou luxusem pro vyvolené, dodává Herbert Pavera (TOP 09).

Regulace hypoték je jen jednou z nových pravomocí, které má získat Česká národní banka. Opozice však varovala před projednáváním ve Sněmovně, že omezení jejich dostupnosti přinese problémy řadě lidí. „Velmi bychom poškodili trh s nemovitostmi v ČR a také bychom ztížili přístup žadatelů o úvěr k úvěru,“ varoval v reakci pro Blesk.cz poslanec Herbert Pavera (TOP 09).

VIDEO: Poslanec od Kalouska Pavera o hypotékách i zadluženosti českých domácností

Video Kalouskův poslanec Pavera: Hypotéky budou jen pro bohaté. A jak jsme na tom se zadlužeností? - Blesk - Jaroslav Šimáček

Naopak se k tomu dostanou lidé, kteří budou bohatí, kteří budou skupovat nemovitosti, budou je pronajímat a obyčejného člověka, střední třídu, zbavíme toho, aby mohla získat nemovitost,“ uvedl dále poslanec od Kalouska.

Návrh řeší mj. poměr výše čisté mzdy žadatele a jeho měsíční splátky či poměr výše půjčky k odhadní ceně nemovitosti. Poslanci jej však během úterního jednání nestihli probrat. Utnula je 19. hodina, nikdo přitom nepožádal, aby se ve Sněmovně jednalo i poté.  

Skopeček: Odnesou to mladé rodiny

Proti se postavila i ODS. Také podle ní je totiž návrh problematický. „ČNB tam hasí to, co sama zapálila,“ míní Jan Skopeček, poslanec a ekonomický expert ODS, o možné nové regulaci hypoték. Centrální banka „uvolněnou měnovou politikou stlačila úrokové sazby na naprosté minimum“, říká.

„Takže v ČR se nevyplatí spořit a to motivuje občany pořizovat si bydlení prostřednictvím hypoték, protože úrokové sazby jsou skutečně nízké. Ale i investovat prostřednictvím hypotečního úvěru do nemovitosti, protože je to výhodnější uložení peněz,“ pokračuje Skopeček, který si nemyslí, že má ČNB málo pravomocí a že je třeba je nějak dramaticky posilovat. 

ČNB chce dle něj rázně dupnout na brzdu hypotečního trhu, ale povede to ke znepřístupnění pořízení si nemovitosti občanům, zejména mladým párům. Skopeček se obává toho, že to „neodnesou“ ti, kdo investovali prostřednictvím hypoték, ale běžní občané, mj. „mladé páry, které si chtějí pořídit bydlení na hypotéku“.

Nebudou schopni plnit limity, nebudou si moci půjčit celý úvěr, budou muset dokládat, že pobírají dostatečné příjmy, což řada rodin na začátku své životní etapy nemusí splňovat,“ varuje Skopeček.

Babiš: Nesouhlasím

Podle Skopečka návrh odsoudí mladé žít v nájemním bydlení celý život a vyžene je to z hypotečního trhu. „Hypotéky jen pro bohaté? To je špatná cesta. Je to útok na střední třídu a na mladé rodiny,“ doplnil šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

„Bylo by špatně, kdyby se omezil přístup k hypotékám, ale já si to osobně nemyslím,“ řekl Blesk.cz exministr financí a šéf ANO Andrej Babiš. „Určitě ne,“ odmítl varování z TOP 09 i ODS, že by se hypotéky staly luxusním produktem pouze pro bohaté a vyvolené.

Babiš chápe důvody ČNB, která má obavu o „bublinu na bankovním trhu z hlediska hypotečních úvěrů“. „ČNB si hlídá zdraví našich bank a je to tak dobře, aby se k nám nedostala nějaká krize. Samozřejmě ten trh je specifický, ceny bytů v Praze letí nahoru v desítkách procent,“ podotkl. 

VIDEO: Andrej Babiš odmítá, že by hypotéky s novými pravomocemi ČNB měly být jen pro bohaté

Video Babiš: Hypotéky jen pro bohaté? Nemyslím si, že to hrozí. - Blesk - Jaroslav Šimáček

Rusnok: Příliš hypoték s sebou nese nebezpečí

Hájit novelu vyrazil přímo do Sněmovny guvernér ČNB a expremiér Jiří Rusnok. Odmítl výtky, že by na hypotéky nedosáhly především mladé rodiny. „Často zaznívá, že stanovení horní hranice sníží dostupnost pro mladé rodiny a znemožní lidem s nižším příjmem bydlet ve vlastním. Chtěl bych především upozornit, že benevolentní poskytování hypotečních úvěrů nevede ke zlepšení dostupnosti vlastnického bydlení, ale v konečném důsledku naopak,“ bouřil Rusnok.

Upozorňoval na již nyní rostoucí ceny bytů. Že dostupné hypotéky nebudou, s tím však nesouhlasí. Považuje to za marketingovou strategii „Pojďte si rychle vzít hypoteční úvěr, než vám to ČNB znemožní“ od těch, co hypotéky nabízí.

„Slova o dramatických dopadech znějí od zprostředkovatelů úvěrů a od realitního sektoru. Riziko, které vzniká při hypotečním vztahu, nesou banka a spotřebitel - klient, který úvěr dostává. Zprostředkovatel žádné riziko nenese, nese pouze okamžitou odměnu. Není proto divu, že jim tolik záleží na udržení stávajícího, neregulovaného stavu,“ pokračoval expremiér.

A tak je prý třeba regulovat. Ovšem nejen proto, argumentoval Rusnok. „Benevolentní poskytování hypotečních úvěrů v minulosti bylo zdrojem řady problémů a vlastně i finančních krizí, proto dnes všude regulátoři zvažují, jak zabránit opakování takové situaci,“ obhajoval novelu Rusnok.

VIDEO: Rusnok hájil ve Sněmovně regulace hypoték. Jejich benevolentní udělování dle něj škodí

Video Guvernér Rusnok ve Sněmovně: Benevolentní rozdávání hypoték musí skončit - Blesk - Jaroslav Šimáček

Poslanec Babiš debatu nedoposlechl

Rusnok také upozorňoval, že české banky jsou zdravé, ČNB prý ale chce, aby byly zdravé i nadále. Varoval, že všechny krize měly zárodky v „těch nejlepších časech“. I minulá velká ekonomická krize, která zasáhla také Českou republiku, vznikla v USA jako krize hypoték. „Poskytování takových úvěrů ve velkém počtu může vést k ohrožení stability celého finančního systému a následně i stability veřejných financí,“ dodal Rusnok.

Zatímco novelu hájil i současný ministr financí Ivan Pilný (ANO), podle kterého také nemá uškodit rodinám s dětmi, ale naopak jim pomoci, exministr Babiš - toho času řadový poslanec a šéf favorita voleb ANO - debatu až do jejího konce ze svého poslaneckého místa nedoposlechl a odešel z jednacího sálu ještě v jejím průběhu.

O chvíli později došla trpělivost ministrovi obrany Martinu Stropnickému (ANO), kterému bylo nedlouho před 19. hodinou jasno, že se na novelu o vojenském zpravodajství, kterou se na pořad schůze snažil protlačit, také nedostane.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Maja1989 ( 9. července 2018 18:38 )

Kde že si o tu hypotéku mohu požádat?

Havel-krakonos500 ( 7. června 2017 07:24 )

Nepoužívej cizí slova, když neznáš jejich význam.

erisieIka ( 6. června 2017 21:59 )

Konečně z tebe vypadlo pár rozumných slov, zdenkku.

peryndedek ( 6. června 2017 20:11 )

TOP 09 je tlupa věčných remcalů, bouřících se proti všemu a všem. Při volebních kampaních slibují, po volbách kosí. Co nám přineslo jejich vládní období do voleb 2013? - kupování poslanců pro většinu 101 hlasů - zvýšení DPH na potraviny, léky, zdravotnické pomůcky, dětské pleny - zvýšení daně z převodu nemovitostí - omezení výdajových paušálů u živnostníků a to u příjmů z podnikání podle zvláštních předpisů (např. lékaři, advokáti, exekutoři) a u výnosů z autorských práv i u příjmů z pronájmu majetku zařazeného do obchodního majetku - zrušili odpisy na dítě, manžela či manželku bez vlastních příjmů, pokud budou mít příjmy pouze z podnikatelské a jiné výdělečné činnosti - zrušili základní slevu na dani z příjmů fyzických osob pro důchodce -od daně osvobozeny dividendy - změna rozpočtového určení daní. Kraje budou nově dostávat menší podíl z vybraných daní - snížení a pak zrušení vratky za naftu pro zemědělce - zavedli důchodovou reformu se soukromými fondy - hlasovali pro církevní restituce - schválili zvýšení platů soudcům a žalobcům ve výši 2,75násobku průměrné nominální měsíční mzdy v nepodnikatelské sféře - zavedli úsporné sociální balíčky, tj.:snížení porodného, snížení rodičovského příspěvku, snížení sociálního příspěvku na péči pro lidi nad osmnáct let, stanovili vyplácení nemocenské dávky až od 22. dne nemoci, do té doby je platí zaměstnavatel a po celou dobu nemoci jsou dávky na úrovni 60 procent vyměřovacího základu mzdy - pro státní zaměstnance zrušili tarifní tabulky, kdy se sjednávala smluvní mzda - chtěli zrušit příspěvek na bydlení a doplatek na bydlení (vráceno Ústavním soudem k přepracování) - atd..... TOP 09 myslí hlavně na sebe. Od prohry Karloso Schwarzoso na Hrad, tato sebranka zlodějů a havloidů nepřestala s hulákáním a volební kampaní. Dnes se přetransformovala do tří uskupení TOP, Lidovci-Stan, Drahoš a už se vidí na vládě i na Hradě. Nevolitelný spolek, zkáza ČR.

Havel-krakonos500 ( 6. června 2017 19:23 )

Zobrazit celou diskusi
Další videa