Zájem o hypotéky roste, lidé regulace obcházejí. Hrozí jim dluhy, varují experti

Autor: ula - 
12. srpna 2017
05:50

Od prosince loňského roku platí nový zákon o spotřebitelském úvěru, od kterého si Česká národní banka (ČNB) slibovala, že zamezí zejména zadlužování lidí, kteří si neuváženě vezmou úvěr, který pak nezvládají splácet. I když se finanční odborníci a banky shodují, že na hodnocení skutečných dopadů novely je ještě brzy, v něčem mají jasno: regulace nijak neovlivnily zájem o hypotéky, i když se ceny nemovitostí drží velmi vysoko.

„Podle statistiky ministerstva pro místní rozvoj poskytly české banky v prvním pololetí letošního roku lidem 55 712 hypotéčních úvěrů za celkem 113,1 miliardy, což představuje oproti loňsku nárůst počtu poskytnutých hypoték o čtyři procenta a objemu o 11 procent,“ řekla Marie Mocková, tisková mluvčí Hypoteční banky.

Regulace ČNB, která postupně omezila poskytování stoprocentních a devadesátiprocentních hypoték, zájem o hypotéky nijak nezabrzdila. To potvrzují i banky.

„Zájemci o hypotéku jsou nuceni sáhnout více do vlastních úspor, aby si mohli pořídit vlastní bydlení, i přesto poptávka po hypotékách stále roste,“ řekl Blesk.cz mluvčí Komerční banky Michael Teubner.

„Zájem o hypotéky je stále velký,“ potvrzuje i Zdeněk Kovář z Fio Banky a dodává: „Je to dané i tím, že jsme už více než rok nezvyšovali úrokové sazby.“

Jak neprodělat na hypotéce?

Video  Mladý pár hledá hypotéku: Praktické rady, jak na ní neprodělat.  - Andrea Ulagová, Jan Jedlička

Banky: Sazby se zvednou

Úrokové sazby jsou už delší dobu nízké. Jenže lidé by se neměli příliš radovat. „Sazby se budou na hypotékách celkem jistě zvyšovat,“ říká Ondřej Hák, ředitel obchodů a rozvoje obchodu Equa bank. I další banky připouští, že se zvýšením sazeb ČNB lze očekávat, že půjčky zdraží a s nimi se zvýší i úroky.

Nicméně nepůjde o skokové zvýšení, pouze pozvolné.

Za vše může dobrá ekonomika

„Byť jsou ceny nemovitostí velmi vysoké, tak ekonomice se daří, je velmi nízká nezaměstnanost a rostou mzdy. I přes určité zvýšení úrokových sazeb jsou sazby pořád velmi nízké a pohybují se kolem 2% p.a. To vše má za následek, že poptávka po financování bydlení stále roste. Nicméně růst sazeb a cen bytů se dotkne především klientů s nižšími či průměrnými příjmy,“ uvádí finanční poradce David Kučera ze společnosti Partners.

Na druhou stranu varuje: „Lidé dnes mají stabilnější místa a lepší platy, ekonomika roste. To se ale jednou stoprocentně změní a je jedno, jestli za rok, za dva nebo za tři. Bonusy nebudou samozřejmostí, nebude tak vysoký plat nebo vůbec nebude práce na stejné úrovni jako dnes. S nižším platem, bez práce, ale s hypotékou na byt budou mít někteří velké problémy,“ míní Kučera.

Nedostatek peněz? Řešení – úvěr

Klienti totiž musí při pořizování hypotéky více sahat do svých vlastních zdrojů. Někteří to bohužel řeší tím, že si berou spotřebitelské úvěry. Náklady na spotřebitelský úvěr jsou ale násobně vyšší než hypotéka a stejně tak splátky. To může být rychlá cesta do finančních problémů.

Pozor na půjčky, mohou vám zničit život:

Video  „Půjčky už nechci,“ prozřel Filip. Poradíme, jak se bez nich obejít.  - Andrea Ulagová, Lukáš Červený, Jan Brunclík

Rezervy a zase rezervy

A jaký je ideálně doporučovaný podíl splátky z hypotéky příjmu domácnosti? „Snažíme se radit maximálně 30 %. Není to totiž jen o splátce hypotéky, ale klienti musí platit další výdaje spojené s nemovitostí – jako např. energie. A samozřejmě dbáme na to, aby byl klient společně s hypotékou řádně zajištěný a tvořil si rezervu – hypotéka je závazek na desítky let, během té doby se mu může cokoliv stát, co ohrozí rodinný příjem – ať už krátkodobý či dlouhodobý výpadek příjmu a je potřeba, aby měl po celou dobu hypotéky bezpečně na splátku,“ popisuje finanční poradce.

Jak poznat, že je hypotéka nad vaše možnosti?

  • Ujasněte si, zda máte dostatečný příjem.
  • Máte vytvořenou finanční rezervu alespoň na půl roku? 
  • Jak moc by se případná krize dotkla vašeho povolání a příjmu? Rozhodující je nejen výše vašeho dnešního příjmu, ale jistota udržení dané práce a stabilita příjmu.
  • Důležité je i plánovat či předvídat přirozený vývoj rodiny, počet plánovaných dětí, dobu na mateřské a náklady.
  • Dalším parametrem je výše vlastního kapitálu. Financování 90procentní či 100procentní nemovitosti dluhem nikdy nebyl dobrý nápad a dnes je správné tyto varianty omezovat.

 

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud