Úrokové sazby zůstanou rekordně nízko. Zvýší se až na konci roku, odhaduje ČNB

Stěhování
Autor: bru/ČTK - 
4. 5. 2017
13:25

Bankovní rada České národní banky dnes nechala úrokové sazby beze změny na rekordně nízké úrovni. Informoval o tom mluvčí centrální banky Marek Zeman. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstala na 0,05 procenta. Sazby centrální banka snížila na minima v listopadu 2012.

Dnešní jednání rady bylo prvním měnovým po ukončení devizových intervencí 6. dubna. Ty centrální banka zahájila v listopadu 2013 kvůli obavě z deflace s cílem držet kurz koruny nad hranicí 27 korun za euro. V posledních dnech se koruna obchodovala kolem 26,90 Kč/EUR, ve středu posílila na 26,78 Kč/EUR.

Zvyšování sazeb ekonomové očekávají nejdříve ve druhé polovině roku, spíše ale na přelomu letošního a příštího roku. Kroky ČNB budou podle nich záviset na vývoji kurzu koruny. Pokud měna neposílí, zvyšování sazeb může zahájit ČNB dříve.

Video Vyplatí se vyměnit starou hypotéku na novou? Pozor na zbytečné poplatky, říká expertka. - Andrea Ulagová, Lukáš Červený

Silnější koruna měla podle ekonoma Komerční banky Viktora Zeisela centrální bance pomoci tlumit inflační tlaky v ekonomice. „To se zatím neděje, a tak bude muset centrální banka brzy sáhnout k dalším opatřením. Jejím hlavním nástrojem jsou nyní úrokové sazby. Očekáváme, že k prvnímu zvýšení sazeb po více než devíti letech dojde ještě letos ke konci roku. Jestli koruna nezačne posilovat, ke zvýšení sazeb by dokonce mohlo dojít již v srpnu,“ uvedl.

Dnešního měnového zasedání rady se zúčastnilo všech sedm členů. Tisková konference po jednání rady se uskuteční ve 14:15. Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům nižší úroky přinášejí levnější úvěry na investice a provoz, domácnostem například levnější půjčky na bydlení.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa