
Horáček a spol. budou sbírat na prezidentské petice i čísla občanek nebo pasů
Při sběru 50 tisíc podpisů, které jsou potřeba pro přijetí lidové kandidatury na prezidenta, budou muset uchazeči na petiční archy sbírat i čísla občanek nebo pasů petentů. Toto opatření by mělo zamezit kvantu falešných podpisů, jak tomu bylo při minulé a první přímé volbě prezidenta. Poslanci také odmítli, aby volební právo pro komunální volby získali občané zemí EU s přechodným pobytem v České republice.
Politici schválili novinku hladce. Oddechnout si tak mohou již avizovaní uchazeči o prezidentskou kandidaturu. Jak v předchozích dnech Blesk.cz informoval, někteří z nich již byli nervózní, neboť nevěděli, s jakými podmínkami budou podpisy sbírat.
Sněmovna také jednoznačně přijala pozměňovací návrh, který z novely vypouští volební právo v komunálních volbách pro cizince ze zemí EU, kteří mají v Česku přechodný pobyt. Nakonec s tím souhlasil i ministr vnitra Milan Chovanec, třebaže upozornil, že se kvůli tomu budou dotčení lidé obracet na soud a mohou i vyhrát.
Dohady o tom, jak upravit volební zákon, aby nedocházelo k nešvarům jako v první přímé volbě, se vedou na popud Ústavního soudu prakticky od jejího uskutečnění v roce 2013. Problém byl v tom, že podpisy na petičních arších nebyly žádným způsobem ověřené. Ve hře byla i varianta, že by uchazeči museli nasbírat menší počet podpisů, které by však musely být úředně ověřené. Zvítězila nakonec varianta zaznamenávání čísel dokladů.
Kontrolu budou nadále provádět úředníci ministerstva vnitra na vybraném vzorku podpisů. Zpřesní se ale matematický výpočet, který byl v minulosti kritizován. Stranickým kandidátům nadále stačí podpora nejméně 20 poslanců nebo 10 senátorů. Kandidátem může být občan starší 40 let, který se nedopustil velezrady nebo hrubého porušení Ústavy. Úpravy nyní posoudí Senát.
Bobošíkovou vrátil do hry až soud
Kolem kontroly podpisů bylo hodně živo už při první přímé volbě prezidenta, která proběhla v lednu 2013. Ministerstvo vnitra nejdřív seškrtalo podpisy pod peticemi za kandidáty Tomiem Okamurou, Vladimírem Dlouhým a Janou Bobošíkovou. Vnitro kontrolovalo vzorek podpisů a podle míry chybovosti pak strhlo kandidátům dvojnásobek podpisů.
Okamura s Bobošíkovou se kvůli tomu obrátili na Nejvyšší správní soud, který ministerstvu za jeho počty vyčinil a Bobošíkovou nakonec vrátil do hry.
Novela má také umožnit voličům žádat o voličský průkaz elektronickou cestou a stranám umožní elektronicky nominovat zástupce do okrskových volebních komisí. Místo rodného čísla na nominačních peticích pro kandidáta na senátora bude podle úprav stačit datum narození.
Je neuvěřitelný jak se zase Horáček vybarvil,neustále vykládá jak nebude jako jiní kteří se neustále naváží a kritizují Zemana že to tak prostě dělat nebude a ejhle je to tu zase : "Zeman nikdy nepracoval a Schwarzenberg je jiný než já" Mám z něj husí kůži jakej je to narcis - pořád jen já já já asi je z něj - Horáčka jájínek
můj hlas nemá ani za pytel sušenejch dalekohledů 