Úterý 27. říjen 2020
Oblačno, déšť 10°C

„Chlapská dohoda“ na jihu Moravy platí: ANO zkusilo koalici rozvrátit nabídkou křesla hejtmana

Aktualizováno -
5. října 2020
21:05
Autor: jn, kal - 
5. října 2020
15:10

Dohodnutá a oznámená krajská koalice jihomoravská koalice odolala pokusu o demontáž. Volební lídři jihomoravských KDU-ČSL, Piráti, ODS a STAN se v pondělí večer s jednodenním zpožděním definitivně domluvili na utvoření čtyřkoalice. Do jednání původně vstoupilo vítězné hnutí ANO, které učinilo lákavou nabídku - křesla hejtmana. Oslovilo s ní ODS. Rodící se koalice ale potvrdila, že je ANO dál ze hry venku.

„Snaha ANO nabourat koalici nabídkou hejtmanského postu pro ODS nakonec nevyšla,“ sdělil lídr STAN František Lukl. ODS, které mělo nejlepší karty v rukou, nicméně proti původní domluvě získala v krajské radě o jedno místo víc. To jim postoupili lidovci

„Nechceme, aby se členové koalice cítili nekomfortně,“ vysvětlil ústupek starosta Velatic Jan Grolich (36, KDU-ČSL), který se stane hejtmanem. Bude mít na starosti krajskou ekonomiku a sport. Jeho náměstkem se stane finančník Jan Zámečník (35).

Video Vyšachovali ANO. V Jihomoravském kraji upekli koalici KDU-ČSL, Piráti, ODS a STAN - Blesk - Jiří Nováček

„Pod sebe si vezme regionální rozvoj a agendu zadržování vody v krajině,“ sdělil Grolich. Piráti poprvé v radě a hned s prvním náměstkem Piráti získali pozici prvního náměstka hejtmana, stane se jím projektant Lukáš Dubec (36). Budou mít i dva radní – investora Jiřího Hlavenku (55) a markeťačku a tvůrkyni Dobra“ Janu Leitnerovou (33).

„Na starost si bereme sociální a rodinnou politiku, vodu v krajině, ekologizaci budov. Chceme zlepšit i otevřenost a transparentnost krajského úřadu. Podpoříme domácí a komunitní péči i odlehčovací služby,“ vyjmenoval Dubec priority. Piráti zároveň chtějí rychle modernizovat střední školství a využívat možností inovačních center v Brně.

Starostové a ODS hodlají tvrdit praktickou muziku

Starostové obsadí dva posty v radě – kyjovský starosta František Lukl (42) a jeho kolega z Brna-severu Martin Maleček (51) se budou starat především o územní plánování, památky a cestovní ruch. ODS jako jediná ještě jména svých radních nezveřejnila

„Musí projít ještě schválením uvnitř strany,“ zmínil lídr a ředitel výzkumného centra CEITEC Jiří Nantl (41), který se stane náměstkem hejtmana. ODS nakonec pro sebe získala posty náměstků pro vzdělání, dopravu, investice a zdravotnictví. „Chceme mít brzy nejlepší střední školy v ČR. Zaměříme se na všeobecné vzděláváníní i řemeslné obory a podíváme se i na velmi specifické krajské zdravotnictví,“ řekl Nantl. Koaliční dohodu nyní strany zpracují do programového prohlášení. „Do konce týdne zpracujeme koaliční smlouvu a příští týden ji podepíšeme,“ sdělil budoucí hejtman Jan Grolich.

Jak dopadly volby?

Vyhrálo hnutí ANO, které získalo 15 mandátů. Lidovci jich mají 11, Piráti 10, ODS devět, Starostové sedm, Spolu pro Moravu pět, SPD i ČSSD shodně po čtyřech. Lidovci by v radě měli mít tři členy stejně jako Piráti a ODS, dva by měli mít Starostové.

VIDEO: Babiš pro Blesk o volbách, obcházení v krajích i nepoměru mezi covidem a rakovinou.

Video Babiš pro Blesk o volbách, obcházení v krajích i nepoměru mezi covidem a rakovinou - Blesk - Jakub Veinlich, Jan Jedlička

jjusa2 ( 6. října 2020 07:33 )

Přesně tak volby byla jen zástěrka a vůbec nezáleželo jak dopadnou-kdo vyhraje,měli to připravené daleko dopředu jen čekali na 3.10. aby mohli začít konat.Co chce lid je nezajímá.MÁME SE NA CO TĚŠIT,zase dopadneme jak za vlády ODS!!!

bjuno ( 6. října 2020 00:02 )

Lidi volte si ak chcete my si to uděláme podle sebe!!! Tady jde přesně vidět že jim na lidech nezáleží oni se jse schovávají za zástěrkou názvů demokracie ale demokracie vypadá jinak, už se blížíme Bělorusku, je jedno jak volíme, stejně to vždy dopadne stejně.....

gabreta ( 5. října 2020 23:03 )

Mně strašně baví, tyhle pseudo-koalice 4-6 stran, kdy nejsou schopny se domluvit ani dvě strany!! Nakonec nám to předvádí Praha, kde se čerpají peníze a nic nového nevzniká! Jedině snad zrušenej ohňostroj!!

zemanbures ( 5. října 2020 22:39 )

fredynek, koukám, že jsi ubrečenej jako tvoje estébácká modla Bureš alias Babiš.

zemanbures ( 5. října 2020 22:36 )

Jidášská nabídka Babišů podplatit ODS nevyšla. Ubrečený Babiš zase bude soptit vzteky a hřímat o nenávisti proti své osobě. Faktem je, že z normálních, inteligentních a poctivých lidí ho nemá nikdo rád. Ale spodina ho zbožňuje. Imponuje jim, že je milirdář, že byl dlouholetým komunistou a líbí se jim jeho bývalá práce pro STB.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud