Středa 17. dubna 2024
Svátek slaví Rudolf, zítra Valérie
Oblačno, déšť 10°C

Skokan Čunek z 21. místa starostou Vsetína! A v jakých městech si už plácly ANO s ODS?

 • Autor: simao,ČTK - 
  Aktualizováno -
  29. 9. 2022
  11:09
  28. 9. 2022
  20:55

  Jiří Čunek (KDU-ČSL) se vrací na místo činu. Ve Vsetíně, který vedl v letech 1998 - 2007 a 2014 - 2017, se opět stane podle všeho starostou. Vyhrálo sice ANO před KDU-ČSL, ale babišovci a lidovci se nakonec dohodli na koaliční radnici. A plácli si navzdory přáním z Prahy, aby byly koalice vytvářené především na vládní úrovni. Ostatně „prohřešků“ proti přání lídrů včetně Petra Fialy (ODS) je napříč republikou více. Vznikají i koalice, v nichž je ANO a ODS. Jde mj. o Mladou Boleslav, Prostějov či Teplice.

 • 1.Čunek opět starostou?

  Vítězné hnutí ANO ve Vsetíně podepsalo memorandum o povolební spolupráci s lidovci a Nestraníky. Podle této dohody má v čele města stanout bývalý starosta Vsetína a někdejší zlínský hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL), který je senátorem. ČTK to dnes sdělila mluvčí radnice Jana Raszková.

  Dohodnutá koalice bude mít většinu 11 hlasů v zastupitelstvu s 21 členy. Stejný počet křesel měla i končící koalice, kterou tvořili lidovci, ANO a STAN.

  ANO vnímá Čunkův potenciál

  „Od počátečního vyjednávání respektujeme vůli voličů, ze které jednoznačně vyplývá, že vítězi voleb jsou zástupci hnutí ANO následováni KDU-ČSL. Pečlivě jsme zvažovali veškeré možné varianty, které by vedly k sestavení pevné a silné koalice, ze které vzejde vedení města, a které zajistí další rozvoj města Vsetína. Z koaličních jednání vyplynulo, že Nestraníci, kteří získali dva mandáty, jsou pevnými partnery KDU-ČSL. Vnímáme také potenciál volebního výsledku pana Jiřího Čunka,“ uvedl lídr ANO a dosavadní místostarosta Vsetína Pavel Bartoň.

  Součástí podepsaného memoranda je pasáž o tom, že jednotlivé strany respektují hnutí ANO coby vítěze voleb a Jiřího Čunka jako kandidáta na starostu Vsetína.

  Starostou z 21. místa

  Čunek byl na posledním 21. místě kandidátky KDU-ČSL, dostal však 2020 hlasů, a přeskočil tak místostarostku Simonu Hlaváčovou, která kandidovala jako druhá a dostala 1810 hlasů, i lídra a starostu Jiřího Růžičku, jenž dostal 1777 hlasů. Čunek již před volbami nevyloučil, že by mohl usilovat o křeslo starosty. Čtvrtým zvoleným lidovcem je poslanec a vsetínský zastupitel Róbert Teleky, který dostal 1604 hlasů, byl na šestém místě kandidátky.

  Komunální volby ve Vsetíně, který byl tradiční baštou lidovců, vyhrálo ANO ziskem pěti mandátů. KDU-ČSL má čtyři křesla. Třetí Koalice pro otevřený Vsetín bude mít tři zastupitele. Starostové a nezávislí získali dva mandáty, stejně jich má SPD, ODS i Nestraníci. Jedno křeslo získali PRO-pořádek-rozvoj-odpovědnost VSETÍN. Komunisté se do zastupitelstva nedostali.

 • 2.V Jablonci ANO obešli

  V Jablonci nad Nisou vzniká koalice bez vítězného hnutí ANO. Občanští demokraté, kteří skončili druzí, se na spolupráci dohodli s Piráty, uskupením Společně pro Jablonec a Starosty pro Liberecký kraj (SLK), dohromady bude mít koalice 16 ze 30 mandátů v zastupitelstvu. Povolební uspořádání představí lídři stran koalice ve čtvrtek, sdělila dnes ČTK za koalici Markéta Hozová.

  Volby v Jablonci vyhrálo ANO a získalo v zastupitelstvu devět mandátů, druhá ODS bude mít jen pět zastupitelů. Uspěly ještě SPD, Piráti a Společně (KDU-ČSL a Zelení), kteří mají shodně po čtyřech mandátech, tři místa v zastupitelstvu obsadí Starostové pro Liberecký kraj a poslední místo získalo uskupení Pro Jablonec.

  Byl to šok, přiznal lídr ODS

  Lídr vítězného ANO David Mánek se k dohodě bez účasti vítěze vyjádřit nechtěl, hnutí podle něj nabízelo ODS účast v koalici se Starosty, která by byla pokračováním spolupráce z posledních tří let a v zastupitelstvu by měla 17 hlasů.

  Pro ODS byla letošní porážka velkým překvapením, od roku 1994 občanští demokraté ve druhém největším městě v Libereckém kraji volby vždy vyhrávali. „Byl to šok, čekali jsme, že se projeví celostátní politika, ta nám určitě moc nepomohla, ale že to dopadne takhle, jsme nečekali, a že takhle vyroste SPD v Jablonci, také ne,“ řekl ČTK bezprostředně po vyhlášení výsledků voleb lídr kandidátky ODS a kandidát na primátora Miloš Vele.

 • 3.ANO a ODS společně v Teplicích

  V Teplicích se na spolupráci dohodlo vítězné ANO s druhou ODS, která kandidovala s TOP 09. ČTK o tom informoval lídr ANO a náměstek primátora Jiří Štábl. Společně vládla tato uskupení už v uplynulém volebním období.

  V Teplicích vládli řadu let občanští demokraté. Primátor Hynek Hanza (ODS) po vyhlášení volebních výsledků řekl, že se i nadále chtějí podílet na vedení radnice a ANO začalo jednat jako první právě se svým koaličním partnerem.

  Tady bylo Kuberovo

  V zastupitelstvu o 27 členech má ANO devět mandátů, ODS spolu s TOP 09 osm. Třetí VOLBA PRO! TEPLICE pět, SPD čtyři a jednoho zastupitele bude mít Zdraví Sport Prosperita. Do zastupitelstva se nedostali komunisté. Volební účast v Teplicích činila 34,14 procenta.

  V čele Teplic stál řadu let za ODS Jaroslav Kubera, nejprve jako starosta a později jako primátor. V komunálních volbách vítězil opakovaně.

  Video  Vzkaz od manželky Jaroslava Kubery  - Blesk TV
  Video se připravuje ...

 • 4.Nwelati dál primátorem Ml. Boleslavi

  Primátorem Mladé Boleslavi bude do jara 2024 Raduan Nwelati (ODS), pak si vymění post s prvním náměstkem Jiřím Bouškou z vítězného uskupení ANO+Volba pro Mladou Boleslav. To se ziskem 30 procent obsadí v 33členném zastupitelstvu 11 křesel.

  Lídři uskupení ANO 2011 a Volba pro Mladou Boleslav, ODS, STAN a Hlasu pro Boleslav podepsali koaliční dohodu pro další čtyři roky. Nwelati vede město od roku 2006.

  „Byl to návrh, se kterým přišel vítěz voleb a my jsme ho akceptovali. Jsem rád, že koalice pokračuje na stejném půdorysu jako ta dosavadní,“ řekl Nwelati.

  Nezvyklá rošáda na jaře 2024

  „Domluvili jsme se, že rok a půl zůstane primátorem Raduan Nwelati, společně připravíme dva nejbližší rozpočty města a na jaře roku 2024 si posty vyměníme,“ uvedl Bouška. Součástí koaliční dohody je i jeden další náměstek pro ANO a Volbu pro Mladou Boleslav. Náměstky zůstanou kromě Boušky Miroslava Kašpárková (ODS) a Daniel Marek (STAN), jméno nového náměstka za vítěznou stranu zatím není známé.

  Koalice ODS a TOP 09 byla ve volbách druhá s devíti mandáty, třetí STAN se čtyřmi mandáty. Podle koaliční smlouvy dostanou čtyři místa v radě členové vítězného uskupení, čtyři ODS, dvě STAN a jeden radní bude za Hlas pro Boleslav. V opozici jsou dvě uskupení, po komunálních volbách posílila koalice KDU-ČSL a Zelených, letos šli do voleb jako Šance pro MB a získali čtyři mandáty, tři zastupitele bude mít na pátém místě SPD, v zastupitelstvu je nově.

  Raduan Nwelati (ODS) Raduan Nwelati (ODS) | Blesk - Rušinová Mária

 • 5.Prostějovská spolupráce ANO a ODS

  Dalším příkadem, kde spolu budou vládnou ANO a ODS, je Prostějov. Vítězné ANO v Prostějově podepsalo koaliční smlouvu se zástupci ODS a hnutí PéVéčko.

  Primátorem by měl příští čtyři roky zůstat lídr ANO František Jura. V pětatřicetičlenném zastupitelstvu bude mít tato trojkoalice 22 křesel. V městské radě má podle koaliční smlouvy připadnout hnutí ANO sedm křesel, tři posty obsadí ODS a jeden PéVéčko. ANO dosud v Prostějově vládlo s ODS, PéVéčkem a ČSSD. Sociální demokracie se ale do zastupitelstva tentokrát nedostala.

  S druhým na pásce nejednali

  Podle Jury byla koaliční spolupráce s ODS a PéVéčkem v uplynulých čtyřech letech velmi dobrá a konstruktivní. „Proto jsme avizovali, že pokud výsledky voleb budou takové, že koalice bude moci na tomto půdorysu dále pracovat, tak se o to budeme snažit,“ řekl novinářům Jura.

  ANO získalo v prostějovském zastupitelstvu 14 mandátů. Druhé skončilo hnutí Na rovinu! (STAN, TOP 09, Zelení) se šesti mandáty. Třetí SPD bude mít také šest zastupitelů. Čtvrtá kandidátka vytvořená ODS a nezávislými osobnostmi má pět mandátů, tři zastupitele bude mít na pátém místě Pévéčko. Česká pirátská strana získala jednoho zastupitele. Do zastupitelstva se nedostali Spojenci pro Prostějov (KDU-ČSL), ČSSD, Levicoví občané Prostějova a KSČM a také uskupení Zvířata potřebují pomoc.

  Lídr opozičního uskupení Na rovinu! Aleš Matyášek kritizoval, že ANO vůbec nejednalo s touto koalicí. Podle Jury bylo předem jasné, že se ANO s uskupením Na rovinu! neshodne v některých důležitých programových bodech. „Registroval jsem vyjádření lídra hnutí Na rovinu! v tom, že by s námi dokonce byli oni ochotni jednat, ale pouze tehdy, pokud bychom byli schopni akceptovat jejich program,“ uvedl Jura.

 • 6.Jindřichův Hradec: Dohoda ANO, ODS, STAN a Společně s Piráty

  V Jindřichově Hradci se domluvily na spolupráci ve vedení radnice vítězné hnutí ANO, ODS, STAN a Společně s Piráty. Dohromady mají v zastupitelstvu 14 mandátů z 27. Jejich zástupci se však nebrání tomu, aby do případné koalice přibrali ještě jednoho partnera. ČTK to dnes řekla Magda Blížilová, která vedla ANO v Jindřichově Hradci jako jednička do komunálních voleb.

  „Máme nejtěsnější možnou většinu a přivítali bychom, pokud by byla o malinko výraznější. Uvidíme, zda se nám podaří ještě někoho najít. Každopádně s potenciálním partnerem musí souhlasit všechny čtyři subjekty, které se domluvily na spolupráci,“ uvedla Blížilová. Dodala, že nově se rýsující vedení radnice zatím neřešilo personální otázky ve vedení města. „Ale vzhledem k tomu, že nás ODS, STAN a Společně s Piráty uznaly jako vítěze voleb, budeme usilovat o pozici starosty. Nebyla bych jím já, ale vykonával by ji kolega z ANO Michal Kozár,“ řekla Blížilová.

  Komunální volby v Jindřichově Hradci vyhrálo ANO, získalo pět mandátů v zastupitelstvu. Druzí skončili Nezávislí pro Hradec v čele s bývalým starostou Stanislavem Mrvkou a rovněž s pěti mandáty. Třetí Hradec srdcem a rozumem bude mít čtyři zastupitele. Voleb se zúčastnilo 42,27 procenta voličů. Čtvrtá ODS má tři mandáty, tři zastupitele bude mít na pátém místě STAN. Šestí jsou Společně s Piráty se třemi mandáty. Sedmou příčku obsadí SPD se dvěma zastupiteli. Na osmém místě skončili SNK ED a nezávislí kandidáti se dvěma mandáty.

  Starostou Jindřichova Hradce v letech 2010 až 2020 byl Stanislav Mrvka, jenž nyní jako lídr vedl do voleb kandidátní listinu Nezávislí pro Hradec. Před dvěma lety však Mrvku nahradil Jan Mlčák, když zastupitelé předtím vedení města odvolali. Mlčák byl nyní lídr SNK ED.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa