Pátek 1. března 2024
Svátek slaví Bedřich, zítra Anežka
Oblačno 11°C

Uskupení Starostové pro Prahu může kandidovat. Soud žalobu konkurenční koalice zamítl

Městský soud v Praze zamítl žalobu TOP 09 a STAN na Starosty pro Prahu. Ti v nadcházejících volbách tudíž mohou kandidovat. (ilustrační foto)
Městský soud v Praze zamítl žalobu TOP 09 a STAN na Starosty pro Prahu. Ti v nadcházejících volbách tudíž mohou kandidovat. (ilustrační foto)  (Autor: Foto: M. Hykl, M. Pátek, Facebook, archiv)
Autor: diz, ČTK - 
6. září 2018
16:51

Za vším byl jen podle někoho „nevhodný“ název strany. Koalice TOP 09 a Starostové a nezávislé (STAN) totiž žalovali uskupení Starostové pro Prahu, podle kterého se jim zdálo, že hodlají parazytovat na pověstí hnutí STAN. U soudu proto žádali vyškrtnutí kandidátek Starostů pro Prahu z voleb. Městský soud v Praze však dal za pravdu právě jim.

Soud uvedl, že u kandidátek nelze konstatovat zaměnitelnost, protože jedna má název TOP 09 a Starostové (STAN ve spolupráci s KDU-ČSL, LES a Demokraty Jana Kasla - Spojené síly pro Prahu) a druhá pouze Starostové pro Prahu. „Je zjevné, že v názvech obou volebních stran je řada rozlišovacích prvků, které vylučují zaměnitelnost,” píše se v usnesení. Dalším opostatněním verdiktu bylo i to, že na kandidátce skutečně figuruje aktuálních 11 starostů hlavního města.

Podle rozhodnutí soudu není registrační úřad, v tomto případě magistrát hlavního města, oprávněný posuzovat otázku možné zaměnitelnosti politických subjektů. Pokud jsou v žádosti o registraci všechny zákonné náležitosti, je úřad povinen subjekt registrovat. Z toho důvodu ani soud nemůže úřadu vytýkat, že zaměnitelnost nezkoumal. V usnesení uvedl příklad, kdy v roce 2014 úřad odmítl z tohoto důvodu registrovat kandidátku PRO PRAHU, ale na základě rozhodnutí soudu musel kandidátku k volbám doregistrovat.

Nejde o první případ

Podle textu usnesení měli i starostové městských částí zprvu problém identifikovat, zda jde v případě kandidátky Starostové pro Prahu o kandidátku STAN, respektive zda je ve straně rozkol. Žalobou chtělo hnutí STAN zamezit také možnému zpochybňování voleb, když připomnělo skutečnost, že uskupení Pro Prahu napadlo před čtyřmi lety platnost voleb kvůli tomu, že kandidovala dvě uskupení se stejným názvem, Pro Prahu a PRO PRAHU. Soud tehdy návrh zamítl s tím, že politický subjekt musí sám dbát na to, aby se vymezil vůči konkurenci a zaujal voliče programem nebo kandidáty.

Městský soud už v pondělí zamítl druhou žalobu, která byla k registraci kandidátek do pražského zastupitelstva podána. Tou se obrátili na soud lidé z Protipirátské kandidátky, kteří požadovali zrušení registrace sdružení Praha Sobě poslance a starosty Prahy 7 Jana Čižinského. Důvodem bylo to, že Čižinského uskupení podalo nejprve dvě kandidátní listiny, jednu jako sdružení podloženou peticí, druhou jako kandidátku politické strany, kdyby nebyl úřadem uznán dostatečný počet podpisů. Po kontrole podpisů, která nevyškrtla mnoho podpisů, druhá kandidátka odstoupila. Soud zhodnotil návrh na vyškrtnutí sdružení Praha Sobě z voleb jako nedůvodné.

Průtahy v očíslování kandidátních listin

Kvůli žalobám magistrát zatím nemohl rozlosovat čísla pro kandidátní listiny, které se budou ucházet o mandáty v pražském zastupitelstvu. „Dnes k večeru vylosujeme pořadí kandidujících stran na volebním lístku,” řekl ČTK mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman. Komunální volby se uskuteční 5. a 6. října spolu s volbami do třetiny Senátu. Do pražského zastupitelstva kandiduje 29 uskupení.

Doporučujeme
Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa