Úterý 18. června 2024
Svátek slaví Milan, zítra Leoš
Polojasno 29°C

Do europarlamentu sami, nebo SPOLU? Jurečka napíná, kandidátku lidovců povede Zdechovský

Autor: ČTK - 
20. května 2023
13:39

Rozhodnutí, zda bude KDU-ČSL kandidovat v příštím roce do Evropského parlamentu samostatně, nebo v koalici Spolu, by mělo padnout nejpozději do konce září. Po dnešní nominační konferenci strany to novinářům řekl její předseda a vicepremiér Marian Jurečka. Vládní lidovci jsou členy koalice Spolu, kterou tvoří s ODS a TOP 09. Premiér a předseda ODS Petr Fiala řekl minulou sobotu na ideové konferenci své strany, že rozhodnutí o případné společné kandidatuře do EP ještě nepadlo.

Jedničkou na kandidátce KDU-ČSL do voleb do Evropského parlamentu bude nynější europoslanec Tomáš Zdechovský. Na druhém místě je náměstek jihočeského hejtmana František Talíř. Trojkou je nynější europoslankyně Michaela Šojdrová. Mezi kandidáty bude rovněž nynější nezařazený senátor a prezidentský kandidát Pavel Fischer, a to na pátém místě. Lidovci mají nyní dva europoslance, Šojdrovou a Zdechovského. V posledních volbách v roce 2019 získala strana 7,24 procenta hlasů.

„Předpokládám, že to rozhodnutí (o způsobu kandidatury) by mělo padnout do konce září. Takto se budu snažit i ta jednání vést. My velmi dobře zvažujeme, jestli forma koaliční spolupráce Spolu pro evropské volby má opravdu potenciál především nabídnout dobrou politiku, dobře vyvážený program pro voliče, takže uvidíme,“ uvedl Jurečka. „Samozřejmě, když bychom šli sami, tak si věříme na to, že také dokážeme udělat dobrý volební výsledek,“ dodal. Podotkl, že lidovci měli v evropských volbách vždy disciplinované voliče.

Koalici Spolu vytvořila trojice tehdy opozičních stran, ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, před sněmovními volbami v roce 2021. Občanští demokraté s lidovci a TOP 09 pak se ziskem 27,79 procenta hlasů ve volbách těsně předstihli hnutí ANO a vytvořili nynější kabinet s další koalicí Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN).

Jurečka řekl, že pořadí kandidátů, jak je vybrala dnešní konference, bude platit jak při samostatné kandidatuře, tak při společné kandidatuře Spolu. Dnešní pořadí by podle jeho slov nemělo znamenat, že je někdo „více vítězem“ a někdo jiný „méně vítězem“. Dnešní jednání konference označil jako velmi těsný souboj kvality. Za svůj cíl označil to, aby lidovci měli po příštích volbách víc mandátů než současné dva. Kandidátku považuje za dobře vyvážený tým a ocenil, že se ji podařilo omladit.

Na čtvrtém místě bude starosta obce Slatinice na Olomoucku Ondřej Mikmek. Na kandidátce je také náměstek ministra zdravotnictví Václav Pláteník nebo poslanec Hayato Okamura.

Video  Mně a mojí rodině chodí výhrůžky smrtí. Srabů se bát nebudeme, řekl v Bruselu Zdechovský.  - Evropský parlament - www.europarl.europa.eu
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa