Babiš s „puntíkatou“ Monikou volil mezi prvními: „My starší generace chodíme včas“

Autor: Jakub Veinlich - 
24. 5. 2019
14:59

Mezi prvními přišel hned po otevření volebních místností premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Tradičně ho k volební urně v Průhonicích doprovodila také manželka Monika. Už v předvolební kampani Babiš říkal, že bude spokojený, když jeho hnutí v historicky čtvrtých volbách do Evropského parlamentu vyhraje. ANO obhajuje čtyři křesla.

Ochranka hlídala obecní úřad v Průhonicích už s předstihem. Ještě než dorazil premiér, čekali na otevření volební místnosti i první občané. Většinou staršího věku. Babiš přišel k obecnímu úřadu v Průhonicích opět pěšky – a do volební urny vhodil lístek svého hnutí.

„My starší generace chodíme včas,“ řekl Babiš novinářům, když přišel k volební místnosti asi patnáct minut před jejím otevřením. V bílých šatech s černými puntíky ho doprovodila také manželka Monika. „Dáte si kafe?“ ptala se Babišových členka volební komise. Premiérský pár odmítl.

Čekání na Bureše?

Babiš i s Monikou se dostali do volební místnosti jako první. Ve chvíli, kdy se chystali volit, vešel do budovy místního úřadu jeden z voličů. „Na koho čekáte?“ ptal se novinářů. „Na Bureše?“ nečekal na odpověď. „On si myslí, že ho tu mají rádi,“ dodal a šel také do volební místnosti.

Poté, co premiér odvolil, šel odpovídat na dotazy novinářů. Všiml si ale, že se Monika zdržela ještě v úřadu. Když vyšla, na rozloučenou ji premiér jen políbil a šel se věnovat novinářům. 

Video Andrej Babiš volby - Jakub Veinlich, Lukáš Červený

„Snažili jsme se motivovat všechny občany naší země, protože si myslíme, že jsou to nejdůležitější volby do Evropského parlamentu,“ odpovídal Babiš na otázku novinářů, jakou čeká volební účast. Číslo ale neodhadl. „Věřím ale, že ta účast bude podstatně lepší než naposledy,“ dodal Babiš.

Babiš věří, že hnutí ANO zvítězí. Svůj hlas odevzdal premiér kandidátce hnutí ANO. „Ne, nekroužkoval jsem,“ řekl na dotaz Blesk Zpráv.

Babiš: Evropa je úspěšná, ale musí se změnit

„Ten důvod je jasný, protože EU má na nás velký vliv. Vstoupili jsme do ní před 15 lety a jednoznačně ten projekt je úspěšný. Máme v Evropě mír, ale samozřejmě za těch 15 let na to máme nějaký názor. Evropská unie se musí reformovat a musí se změnit hlavně postavení Evropské rady, kde sedí premiéři a prezidenti,“ přidal Babiš jeden z důvodů, proč je potřeba, aby lidé přišli k volbám.

Podle Babiše je také důležité, aby všichni zvolení poslanci vystupovali v Bruselu společně. „Jednotně za naše zájmy a hlavně, aby tam nedělali českou politiku,“ apeloval Babiš na příští české europoslance.    

Před pěti lety hnutí ANO volilo 244 501 lidí, což znamenalo 16,13 % hlasů, které stačily na 4 křesla europoslanců. Mandát tehdy získali Pavel Telička, Petr Ježek, Dita Charanzová a Martina Dlabajová. Telička a Ježek ale hnutí opustili. Lídrem kandidátky se tak stala Chranzová, která před pěti lety skončila v rámci ANO jako třetí.

Prezident Miloš Zeman odhaduje volební účast okolo 20 %. V roce 2014 přišlo k volbám 18,2 % voličů, horší účast v rámci EU měli už jen Slováci. Češi si zvolí do Evropského parlamentu celkem 21 zástupců, jejich volební období potrvá opět pět let.

Volební místnosti budou v pátek otevřené až do 22 hodin, v sobotu pak od 8 do 14 hodin. Výsledky voleb pak statistický úřad zveřejní v neděli večer, protože většina zemí Evropské unie volí právě v neděli. Česká republika je v rámci Evropy raritou, jako jediná země volí ve dvou dnech.

josefostravak ( 1. června 2019 21:27 )

Agrofert v čele s Babišem okrádá Evropskou unii a Česko zároveň. Pozor na Babiše, protože to co dělá je propaganda a populismus. Češi ale nejsou hloupí, aby těm jeho neustálým lžím o účelovce a kampani věřili.Dotačních problémů, které si současná vláda "agrofertu" přihrává je ještě víc, viz http­s://ec­ho24­.cz/a/­SVgxm/­dalsi-rana-pro-agrofert-v-cervnu-ma-dle-ctk-dorazit-jeste-jeden-audit-k-babisovi

verka1 ( 24. května 2019 18:35 )

Pěkné puntikate šaty

jameson ( 24. května 2019 18:24 )

I já, jako střední generace jsem byl u voleb hned ve 140.
A sektu toho prolhaného, ubrečeného kuního ksichta jsem samozřejmě nevolil, to by mi musela ruka upadnout.

muriQ ( 24. května 2019 18:04 )

Havel-krakonos500 ( 24. května 2019 16:51 )

Pěkný věci přeješ svýmu postiženýmu fotrovi.

Zobrazit celou diskusi
Další videa