Poslední vábení lídrů před eurovolbami: Na co vás chtějí „utáhnout“ za minutu?

 • Autor: Jakub Veinlich,jko,simao - 
  23. 5. 2019
  06:10

  Víte, koho volit? Blesk Zprávy daly prostor lídrům kandidátek parlamentních stran. Jediná minuta jim musela stačit na to, aby přesvědčili třeba nerozhodnuté voliče, aby se přidali právě na jejich stranu. Často tak zaznívalo téma silné Evropy, dvojí kvality potravin nebo spravedlivé mzdy v celé EU. V následujících videích můžete posoudit kvalitu kandidátů sami. Volby do Evropského parlamentu budou už tento pátek a sobotu – tedy 24. a 25. května. Výsledky se pak dozvíme v neděli 26. května večer.

 • 1.ANO: Dvojí kvalita a víc mandátů

  Hnutí ANO vede do voleb současná europoslankyně Dita Charanzová. Původním povoláním diplomatka a matka dvou dcer. Milovnice adrenalinových sportů, jako jsou skoky z letadel či paragliding. Za práci v Evropském parlamentu získala také řadu ocenění. V roce 2014 se hnutí ANO účastnilo evropských voleb vůbec poprvé – získalo za 244 501 hlasů (16,13 % hlasů) čtyři mandáty. Pavel Telička a Petr Ježek ale s hnutím celé čtyři roky nakonec nevydrželi. Charanzová věří, že s heslem Silné Česko získá hnutí alespoň pět křesel.

  „Chceme Evropu, která bude umět dávat rychlé odpovědi, rychle reagovat. Chceme vnitřní trh, kde nebudou čeští občané, české firmy občany druhé kategorie,“ lákala Charanzová voliče ve své minutě, kterou dostala k dispozici v předvolebním Epicentru ve studiu Blesk Zpráv.

  Video Charanzová: ANO chce víc mandátů a silné Česko. - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy

  Hnutí ANO vsadilo před volbami především na dvojí kvalitu potravin a životní prostředí.

 • 2.Piráti: Řešení daňových rájů a digitální daně

  Lídrem Pirátů je Marcel Kolaja. Členem strany je od roku 2010. Do Evropského parlamentu kandidoval jako dvojka už v roce 2014. Před pěti lety ale tento IT specialista a odborník na autorské právo a digitální trh neuspěl. Piráti v posledních volbách dostali 72 514 hlasů a se ziskem 4,78 hlasu zůstali těsně pod pětiprocentní hranicí volitelnosti.

  Nyní Piráti lákají na řešení dvojí kvality potravin nebo na likvidaci daňových rájů. A také na moderní, sjednocenou a informovanou Evropu. „Například zavedením digitální daně, protože kde firma podniká, tam má také platit daně,“ zmínil Kolaja pro voliče v předvolebním Epicentru ve studiu Blesk Zpráv.

  Video Kolaja: Piráti mají řešení pro daňové ráje i digitální daň. - Blesk TV/Jaroslav Šimáček

 • 3.ODS: EU potřebuje reformu

  ODS vysílá do voleb rodilého Pražáka, otce dvou dětí, velkého fanouška rocku a metalu Jana Zahradila. V Evropském parlamentu je od prvních voleb s českou účastí – tedy od roku 2004. Je předsedou Aliance konzervativců a reformistů v Evropě, za kterou je také takzvaným Spitzenkandidatem – tedy lídr frakce pro boj o křeslo šéfa Evropské komise. Je ale také místopředsedou Výboru pro mezinárodní obchod. V předvolební kampani prohlásil, že uvažuje o kandidatuře na českého prezidenta. V roce 2014 ODS volilo 116 389 lidí, tedy 7,67 voličů, což stačilo na dva mandáty. Pro Zahradila a bývalého hejtmana Evžena Tošenovského. Občanští demokraté jdou do voleb s heslem: Jsme srdcem Evropy – chceme být slyšet.

  Podle Zahradila je především potřeba Evropskou unii reformovat. „Mluví o ní každý, ale nikdo neví, jak tu reformu zařídit,“ prohlásil ve své minutě v Epicentru Blesk Zpráv Zahradil. ODS chce podle svého lídra překreslit mapu Evropského parlamentu. „Chceme Evropskou unii pružnou, vícerychlostní, Evropskou unii, která bude toho dělat méně, ale bude to dělat lépe,“ dodal Zahradil.

  Video Zahradil: EU potřebuje reformu. - Blesk Zprávy/Jakub Kopřiva

 • 4.ČSSD: Stop evropským nerovnostem

  Lídrem sociálních demokratů je potápěč a sběratel chladných zbraní Pavel Poc. V neděli 26. května – tedy v den vyhlášení voleb – oslaví 55. narozeniny. Členem sociální demokracie je od roku 1997. Europoslancem je druhé období, tedy od roku 2009. v Evropském parlamentu působil jako místopředseda Výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin. V roce 2014 získala sociální demokracie 214 800 hlasů, což bylo 14,17 % voličů a tedy čtyři křesla europoslanců. Mandáty obhajuje s červenými kartami, které v kampani vystavuje evropským nesmyslům a nerovnostem.

  „Je dobré si uvědomit, že levicové strany se zabývají lidmi,“ vyzval Pavel Poc ve své minutě voliče, aby dali hlas levicovým stranám. „Podpůrným důvodem, proč podpořit zrovna nás, je, že chceme odstranit se svými partnery na evropské úrovni nerovnosti, jako je dvojí kvalita potravin, rozdílné mzdy a další,“ dodal.

  Video Poc: Stop evropským nerovnostem - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy

 • 5.STAN a TOP 09: Obhajoba českých zájmů

  Lídrem společné kandidátky STAN a TOP 09 a dalších 13 regionálních uskupení je europoslanec a bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. V minulosti si prošel několika stranami, mezi nimi ODA i ODS, za kterou byl ve vládě. V České republice se stará také o muzeum mecenášky Medy Mládkové. V roce 2014 kandidovaly obě strany pod hlavičkou Koalice TOP 09 a STAN, která získala 241 747 hlasů, což znamenalo 15,95 % voličů, kteří koalici zajistili čtyři mandáty. Pospíšil získal 77 724 preferenčních hlasů – tedy nejvíc ze všech kandidátů.

  „Pokud uspějeme, mohu vám slíbit, že chceme, aby Česko aktivně hájilo naše národní zájmy,“ lákal ve studiu Blesk Zpráv v předvolebním Epicentru potenciální voliče Pospíšil.

  Hlavním předvolebním heslem koaliční kandidátky je: Spolu jsme silnější.

  Video Pospíšil: Budeme hájit české zájmy. - Blesk TV/ Jakub Kopřiva

 • 6.KSČM: Nezradili jsme

  Komunistickou stranu Čech a Moravy vede do voleb současná europoslankyně a místopředsedkyně strany Kateřina Konečná. V roce 2002 se stala nejmladší poslankyní české Poslanecké sněmovny. Europoslankyní je od roku 2014. V rámci Evropského parlamentu je členkou Výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin.

  Konečná je také zastupitelkou města Nový Jičín. Ve volném čase jezdí na kolečkových bruslích, v zimě na lyžích a v letních měsících jezdí na dětské tábory. KSČM obhajuje z roku 2014 celkem tři mandáty – před pěti lety získala strana 10,98 % hlasů, volilo ji 166 478 voličů. Do kampaně strana vstoupila s heslem Nenechme to tak a omlazenou kandidátkou.

  „Proč KSČM? Protože jsme nezradili. I z našeho hlasování je vidět, že máme za sebou plnění našeho programu. Jako jediní bojujeme proti evropské armádě. Nechceme peníze na militarizaci, chceme peníze pro vás,“ obracela se během své minuty v Epicentru Blesk Zpráv na své voliče Konečná.

  Video Konečná: Nezradili jsme. - Jakub Veinlich, Lukáš Červený

 • 7.KDU-ČSL: Pro lepší Evropu

  Lidovci vysílají do boje o europoslanecká křesla jako jedničku dosavadního europoslance právníka Pavla Svobodu. Členem KDU-ČSL je již od roku 1990. V minulosti byl náměstkem ministra zahraničí a také předsedou legislativní rady vlády a ministrem bez portfeje za vlády premiéra Mirka Topolánka. V Bruselu je poslancem od roku 2014, kde zastával pozici předsedy právního výboru. Nejvíce se zapsal mezi voliči v Česku bojem proti střídání letního a zimního času. Lidovci obhajují tři křesla. Před pěti lety získali 9,95 % hlasů – získali si tak přízeň 150 772 voličů.

  Ve své minutě v Epicentru ve Studiu Blesk Zpráv Svoboda apeloval na voliče, aby především přišli k volbám. Český hlas lidovců byl podle něj slyšet především proto, že KDU-ČSL je členem nejsilnější frakce.

  „Jsme součástí evropské lidové strany, která je nejsilnější v Evropském parlamentu a má sílu prosadit své zájmy, jako se ukázalo na střídání letního a zimního času,“ dodal. Lidovci jdou do voleb s heslem: Pro lepší Evropu.

  Video Svoboda: Lidovci pro lepší Evropu - Blesk TV/Jaroslav Šimáček

josefostravak ( 1. června 2019 21:31 )

Agrofert v čele s Babišem okrádá Evropskou unii a Česko zároveň. Pozor na Babiše, protože to co dělá je propaganda a populismus. Češi ale nejsou hloupí, aby těm jeho neustálým lžím o účelovce a kampani věřili.Dotačních problémů, které si současná vláda "agrofertu" přihrává je ještě víc, viz http­s://ec­ho24­.cz/a/­SVgxm/­dalsi-rana-pro-agrofert-v-cervnu-ma-dle-ctk-dorazit-jeste-jeden-audit-k-babisovi

kacerus ( 25. května 2019 19:15 )

ŠÍLENÉ!!! Sami těm žvástům nevěří. Z falešné Dity ta upřímnost a rozhodnost úplně čiší. )) Jak se rozohnila ve volebním klipu, člověk by se snad i lekl, že to myslí vážně. Ani zahrát to neumí!!! Kdyby mohli a chtěli, udělali by. Hlavní téma je dvojitá svačina! To mě podrž! Evropa padá do chřtánu islámu a občanských válek, a oni řeší žrádlo!?? Šojdrová, další falešná a podrazácká samice od čuníka. Proč to lidi nevidí??? To už opravdu bez reklamy nejsme schopni vlastního názoru? Snad sleduji jejich chování, takže rozhoduji se podle toho, ne podle divadla a jejich nestoudných lží...

jardahl87 ( 24. května 2019 20:23 )

kalina107: On to dobře ví,protože je taky *** vole !!!!!

jardahl87 ( 24. května 2019 20:21 )

Já mám tady ty slinty u p.r.d.e.l.e. !!! Volíme jenom HNUTI ANO a tím to vadne !!!

satanas ( 23. května 2019 15:00 )

ALe maji aspon nejaky Elektorat! To HaWlojugend uz voli jen sam sebe!Verit nemusis, ale je to fakt.

Zobrazit celou diskusi
Další videa