Minulá koalice hlavního města se netajila tím, že politicky ožehavá témata probírala na magistrátu v kuchyňce. Exprimátorka Adriana Krnáčová (ANO) to vysvětlovala tím, že chtěla vést rozhovory mimo doslech úředníků a záznamů. Podle současné radní Hany Kordové Marvanové (Spojené síly pro Prahu) se nová koalice uchýlila k obdobnému postupu a porušila úmluvu o transparentnosti.
Zpět v kuchyňce?
Běžně hlasují radní magistrátu neveřejně, ale je dohledatelné, kdo pro co zvedl ruku. V tomto případě se však hlasovalo anonymně. Šest politiků bylo pro, tři proti nebo se zdrželi a jeden nehlasoval, a geologický průzkum pro metro D byl tak v pondělí schválen. „V minulém volebním období byla kritizovaná praxe, že se koalice radila v kuchyňce, ale že by rada města tajně hlasovala o nějaké záležitosti, se ještě nestalo,“ prozrazuje radní Marvanová a pokračuje: „Je to precedens, který se nesmí opakovat. Odmítám tajné hlasování rady města, nota bene o miliardových investicích,“ prozradila pro Blesk.cz.
Začne geologický průzkum pro metro D. V červnu se kopne do země, první vlaky by mohly vyjet v roce 2027
Za Marvanovou stojí i předseda strany Spojené síly pro Prahu Jiří Pospíšil. Ten svým radním dal doporučení, aby se vyjádřili proti tajnému hlasování. Nařčení opozice, že by pondělní hlasování svědčilo o dalším nesouladu v koalici, však odmítl: „Myslím si, že pro tajnou volbu nebyly žádné důvody. Nechci ale vyvolávat žádnou koaliční krizi a hrotit to,“ sdělil Pospíšil.
Z opozice však znějí i ostřejší názory, které obviňují Piráty z alibismu a strachu z odpovědnosti. „Koalice vedená Piráty, kteří se oháněli transparentností, slibovali živé přenosy z Rady a dokonce navrhovali jmenné hlasování, teď poprvé v historii magistrátu rozhodovala tajnou volbou o zakázce za 1,5 miliardy korun,“ zdůraznil Patrik Nacher (ANO). „Jsme ochotní se k tomu tématu na úrovni koalice vrátit,“ řekl Blesku primátor Zdeněk Hřib (Piráti). K tajnému hlasování se vyjádřil i radní pro transparentnost Adam Zábranský (Piráti): „Nyní zákon takovou povinnost neukládá a zcela běžnou praxí je, že hlasování rady obce je neveřejné, v zápisech z jednání tedy nebývá uvedeno, kdo jak hlasoval,“ řekl.
Mimo stranické mantinely
Podle náměstka Adama Scheinherra (Praha Sobě) měli radní rozhodnout o klíčové investici mimo dohodnuté stranické mantinely: „Panuje všeobecná shoda, že město tuto dopravní stavbu jednoznačně potřebuje, ale přesto jsme chtěli dát všem radním možnost vyjádřit se, aniž by museli brát jakýkoliv ohled na politické mantinely uskupení, jejichž jsou členy,“ řekl pro Blesk.cz náměstek. Že by tajné hlasování znamenalo návrat do kuchyňky, náměstek i primátor razantně vyloučili.
Podle Hřiba jsou jednání rady vždy neveřejná. „O financování geologického průzkumu metra D se bude hlasovat ještě ve čtvrtek na zastupitelstvu, které je veřejné a může na něj přijít kdokoliv z občanů,“ uvedl. Radnice v souvislosti s hlasováním avizovala, že v červnu zahájí stavbu metra D. A to ve chvíli, kdy zdaleka nemá vykoupené potřebné pozemky, zajištěné financování, ani vybraného zhotovitele stavby.
„Geologický průzkum nemá se stavbou nic společného. Hovořit o jejím začátku je bohužel hodně předčasné,“ upozornil Nacher. „Z prací na geologickém průzkumu přes 90 % využijeme pro samotné šachty a štoly, proto jde o faktické zahájení stavby,“ trvá však na svém náměstek pro dopravu Adam Scheinherr (Praha sobě), i když přiznává: „Zhotovitelé staveb v následujících etapách budou teprve předmětem soutěže.“Podle něj má město pro první etapu mezi Pankrácí a Novými Dvory téměř 100 % pozemků, které potřebuje. „U těch velmi komplikovaných pozemků u Nádraží krč a Nemocnice Krč jsme uzavřeli iniciální dohodu, brzy uzavřeme dohodu navazující a dohodu o spolupráci a budeme mít zajištěné všechny pozemky, což považuji za velký úspěch vyjednávání,“ dodal Scheinherr.