K „výletu“ včelstva mimo domovský úl došlo za slunného dne v neděli. „Obrátila se na nás veřejnost ohledně výskytu roje včel v Mostecké ulici,“ sdělila pro Blesk.cz mluvčí Městské policie hl. m. Prahy Irena Seifertová. „Místo jsme po konzultaci s hasiči zabezpečili páskou proti vstupu veřejnosti, aby kolemjdoucí nepřišli k úhoně. Jiného zásahu nebylo třeba, protože si včely odvezl soukromý včelař.“

Pauza na posezení před stěhováním

Roj se v Mostecké ulici vyskytoval zhruba od poledne, kudy Mosteckou ulicí dennodenně proudí tisíce turistů. Podle osloveného včelaře Zdeňka Růžičky byly však včely zcela neškodné. Pouze odpočívaly před založením nového vytipovaného úlu.

 „K takovým případům dochází zcela přirozeně v důsledku výkyvů počasí,“ vysvětlil Růžička. „Po zimě se každé včelstvo začne rozmnožovat. Jak nastává teplo, denně v úlu přibývá zhruba 2 tisíce včeliček, a čím více toho kvete, tím více matka rodí. Jakmile ovšem do toho přijde špatné počasí a klesne teplota pod 10 °C, včely už nevylétají z úlu, protože je na ně zima. Jenomže se rodí stále další a úl je brzy přeplněný.“

„V takovém případě starší včely spolu se starou královnou úl opustí při prvních známkách dobrého počasí,“ uvádí zkušený včelař, který se mimo jiné stará také o včelí království na střeše magistrátu hlavního města. Roj se vydává na cestu, aby si našel nový úl. Hledání trvat i třeba několik dní, během kterých se včely nakrátko někde usadí, aby si odpočinuly. Což je i případ kandelábru v Mostecké ulici.

Před zraky turistů a kolemjdoucích se v centru Prahy objevil zajímavý jev. Celý kandelábr v neděli oblehly včely.
Autor: Ondřej Novotný

„Není to nic výjimečného. Sám jsem během posledních dnů odchytával více rojů. Předevčírem například zhruba sedmikilový, který sestával z téměř 70 tisíc včel,“ uvádí Růžička. „Včely se takto nakrátko usazují, pečují o matku, zatímco průzkumnice hledají v rozmezí čtyř až pěti kilometrů místo pro nový úl. Mohou takto odpočívat hodiny i třeba dny, než se vypraví dále.“

Atrakce k pohledání: Včely nebo turisté?

Na nezapomenutelné setkání s rozvášněným davem včel rozhodně nezapomene Ondřej (31) s Ivanou (27), kteří měli zrovna cestu kolem. „Z dálky nás upozornil dav turistů, který si fotil zdánlivě nezajímavou lampu,“ svěřila se Blesk.cz Ivana.

Pro oba se jednalo o první zážitek toho druhu. „Pohybuji se tu léta a člověk spatří různé exoty a atrakce, ale včelí armádu vůbec poprvé,“ sdělil Ondřej. Oba dva přitom ostatně více než včely upoutaly reakce kolemjdoucích, pro které se zjevně jednalo o něco zcela atypického. „Turisté pobíhali vyplašeně kolem v honbě za nejlepším úhlem pro fotku,“ upřesňuje Ivana.

Nebát se a neprovokovat

Podle včelaře každopádně žádné nebezpečí kolemjdoucím nehrozilo. „Nic než matka a její bezpečí včely nezajímá. Lidé se k nim však musí chovat slušně a nedráždit je. Ideální je, nevšímat si jich. „Neznám případ, kdy by znenadání na někoho zaútočili,“ vysvětluje, a přidává k tomu tip pro odvážlivce. „Naopak velmi příjemné je takový roj pohladit. Ale opravdu jemně, aby je člověk nepřimáčkl!“

Roj včel: Co s ním?

Pokud se v rušném centru města vyskytne takový roj včel, existují podle Zdeňka Růžičky tři způsoby, co s ním. „Buď samy odletí, což je nejideálnější případ, nebo je vysají povolaní hasiči,“ uvádí. „V posledním případě může na výzvu přijet včelař, který je šetrně odstraní tak, že roj sklepne do nádoby, k tomu určené, pokud možno i s matkou. Včely ji totiž samy od sebe následují.“

Je blaze včelám v Praze

Podle Zdeňka Růžičky je včelích úlů v centru Prahy pár desítek, další jsou i v jeho blízkém okolí. Kromě střechy magistrátu je to například i střecha Národního divadla, Rudolfina či střechy některých hotelů. Kolem magistrátu by jich mohlo být až 25. Takový výskyt včel v centru Prahy jen svědčí o tom, jak se včelám v Praze daří. Podle Růžičky je také jejich med jedním z vůbec nejkvalitnějších.

„Je to dáno především tím, že v Praze se rostliny nestříkají žádnými chemikáliemi, žádnými pesticidy,“ vysvětlil Růžička. „Díky tomu si včely do úlů nanosí opravdu kvalitní nektar bez nečistot a zplodin. Produkce medu je pak v Praze větší než v přírodě,“ vysvětluje včelař. Nejčastěji z centra města létají na Petřín nebo na nábřeží Vltavy. Nepohrdnou však ani stromům v ulicích, zeleným vnitroblokům nebo okrasným či exotickým květinám na balkonech.

Fotogalerie
23 fotografií