Už dnes volíme 21 českých zástupců do Evropského parlamentu. A Blesk pro vás připravil souhrn problémů, na kterých stavěli kampaně kandidáti a které lze prohlásit za jednoznačná témata letošních voleb.
České „blafy“, mzdy i zrada umělců. 6 témat, která rozhodnou volby
1.Dvojí kvalita potravin
Téma číslo jedna, kterému se věnuje snad každý předvolební program. A je tak mocné, že si ČSSD stěžuje, že jim téma ukradlo hnutí ANO. Nová směrnice, kterou ještě musí odhlasovat národní státy, je ale mírnější než ta, kterou navrhovali europoslanci v čele s Olgou Sehnalovou (50, ČSSD). Problémem jsou výjimky, které byly ke směrnici přidány, a kvůli nimž lze zákaz dvojí kvality obejít. Kdy se tedy v Česku dočkáme stejně kvalitního salámu, jako mají Němci? To nevíme, ale strany agitují, že to umí zařídit.
2.Nelegální migrace
Loni do Evropské unie nelegálně přicestovalo 150 tisíc lidí. Sice to byl nejnižší počet za posledních pět let, ale migrační krize z minulých let stále hýbe politickým děním. Povinné kvóty pro přijímání uprchlíků nakonec přijaty nebyly, i tak jde s tímto tématem do voleb několik nacionalistických stran. Posílení bezpečnosti na vnějších hranicích Unie a lepší spolupráci mezi bezpečnostními složkami prosazují pravicovější subjekty jako lidovci či ODS, ale i sociální demokraté slibují, že jejich europoslanci nikdy nepodpoří kvóty.
3.Daňové ráje a digitální daň
Velké firmy, které podnikají v EU, často neplatí daně v zemi, kde působí, ale v daňových rájích. Kromě toho, že se strany hecují, která z nich přijde s řešením, mají i jinou »náplast«: lákají voliče na zavedení tzv. digitální daně pro firmy, jako jsou Google nebo Facebook. Kromě Pirátů chtějí velké hráče podobně regulovat i ANO a ČSSD.
4.Životní prostředí a klima
Více než kdy dříve zajímá dle všech dostupných průzkumů voliče životní prostředí. A i evropští politici to vědí – státy Unie proto nedávno formálně stvrdily zákaz jednorázových plastů, jako jsou třeba tyčinky na čištění uší. I čeští kandidáti do Bruselu toto vědí a zpravidla mají boj proti znečištění, suchu či explozi těžko recyklovatelného plastu v programu. Nejhlasitěji se ale na stranu ochrany klimatu staví kandidátka hnutí Spojenci pro Evropu.
5.Pracovní trh
Mezi předvolebními sliby se objevují návrhy i na společnou evropskou minimální mzdu. To navrhují komunisté, ale i ČSSD. Podle nich by to mělo snížit rozdíly v příjmech mezi Východem a Západem, kdy je v sousedním Německu průměrná mzda třikrát vyšší než v Česku. Sociální demokraté také otevřeli téma zkrácení.
6.Ochrana umělců
Zrada, podraz, nedostatek empatie. I tak hodnotili čeští umělci a autoři na konci března chování většiny českých europoslanců, z nichž takřka všichni chtějí ještě jeden mandát u bruselského »korýtka«. Až na dvě světlé výjimky totiž ani jeden nepodpořil směrnici o ochraně autorských práv – o to, aby prošla, se nakonec postarali poslanci z jiných unijních zemí.
Směrnice má přitom zajistit, aby tvůrci měli nárok na část zisku, který díky jejich dílům hlavně na reklamě generují takzvaní internetoví giganti jako Google a Facebook – ti navíc v Česku odvádějí minimální, či dokonce nulové daně. Na konci letošního března na dva klíčové články kývli jen dva čeští europoslanci - Pavel Svoboda a Michaela Šojdrová (oba KDU-ČSL). Zbývají ještě dva roky, během nichž se směrnice bude aplikovat do národních zákonů. A pak snad už bude prostředí, v němž se mísí internet a umění, fér.
anonym zase ti jebe! volit do EU je jako volit zločineckou organizaci grázlu!! ale když už TAK ANO nikdy fetáky,udavače,netáhla pirátu,kmotry,křiváky,luzu STAN TOP KDU !! ochráníte své rodiny děti před zlem,zloději,křiváky !!