Ministr pro kampaň eurovoleb zneužíval státní letadlo? Salviniho vyšetřují

Autor: ČTK - 
16. 5. 2019
19:50

Italští prokurátoři vyšetřují, zda vicepremiér, ministr vnitra a šéf protiimigrační strany Liga Matteo Salvini (46) nezneužil státní lety během kampaně před volbami do Evropského parlamentu. Informoval o tom ve čtvrtek list La Repubblica s odvoláním na účetní dvůr ve středoitalském regionu Lazio. Instituce vyšetřování zahájila poté, co La Repubblica přinesla zprávu, že Salvini na cestách na předvolební mítinky použil dvacetkrát letadlo. Ministr vnitra nezákonné zacházení s veřejnými prostředky popřel.

„(Neudála se) žádná nesrovnalost, zneužití (funkce), žádné státní ani policejní lety jsem při kampani nepoužil, vždy to bylo kvůli závazkům resortu,“ vyjádřil se Salvini k podezření prostřednictvím svého mluvčího a dodal: „Kdo tvrdí něco jiného, s tím si to vyřídím.“

Podle posledních průzkumů by Lize v evropských volbách dalo svůj hlas přes 30 procent respondentů. To sice znamená ztrátu šesti procentních bodů v poměru k volebním preferencím loni v říjnu, ale Liga by se i tak stala nejsilnější italskou stranou v EP. Salvini se nicméně se závěrem kampaně potýká se stále více problémy.

Jeho volební mítinky čím dál častěji narušují lidé, kteří s jeho politikou nesouhlasí. Média o něm v poslední době píší jako o „nepřítomném ministrovi“, který se spíše než ministerským povinnostem věnuje permanentní kampani. Od počátku roku strávil podle listu La Repubblica ve zdech římského paláce Viminale, kde ministerstvo vnitra sídlí, 17 dní.

„Nejsi vítán,“ hlásal transparent. Musel dolů

„Italové mě platí jako garanta toho, že země bude bezpečnější, a za mého působení klesly trestné činy o 15 procent, což je zásluha zejména pořádkových sil,“ hájil se Salvini ve středu při otázce na své absentérství. „Pokud problém vyřeším, je jedno, jestli to udělám z (paláce) Viminale, anebo z Marsu,“ dodal.

Od pondělí mu veřejnost i média vyčítají cenzuru. Při jeho návštěvě v městě Brembate na severu Itálie totiž hasiči odstranili pomocí jeřábu z horního patra jedno z domů transparent „Nejsi vítán“. Po tomto incidentu se obdobné transparenty objevují po celé Itálii.

Agentura AFP Ligu od počátku klade na pravý kraj politického spektra a někteří italští novináři soustavně upozorňují, že Salvini i jeho strana mají blízko k neofašistickým organizacím a jejich existenci svou politikou legitimizují.

Naposledy v tomto ohledu vyvolala diskuzi kniha rozhovorů se Salvinim, která vyšla v nakladatelství Altaforte, jež vydává publikace nejvlivnější italské neofašistické organizaci CasaPound. Nakladatel minulý týden, kdy kniha vyšla, po protestech osvětimského muzea a řady autorů nebyl vpuštěn na knižní veletrh v Turíně.

Taurus70 ( 17. května 2019 11:52 )

Klasika pred volbami ,pak to vysumi ze to vlastne nebyla prav­da.Zi­dobol­sevic­ka spina se nestiti niceho💩💩💩

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa