Pád socialistů a sláva krajní pravice: Volby změní charakter EU, tvrdí analýza

Autor: Mii - 
5. 11. 2018
06:15

Středolevé strany v Evropském parlamentu čeká v květnových volbách v příštím roce výsledek nejhorší za několik desítek let. Nasbírají pod 20 procent hlasů, oproti tomu posílí silně nacionální a krajně pravicové strany. Vyplývá to aspoň z analýzy, kterou vytvořila italská univerzita Cattaneo, informuje web britského deníku Independent.

Podle univerzity zažije ve volbách do europarlamentu největší propad střed směrem doleva, který zahrnuje právě sociální demokraty. Ztratí i středopravé strany, ale ne tolik, jako v případě sociální demokracie - ta definitivně přijde o pozici kdysi vládnoucího proudu v Bruselu. Voliči půjdou směrem ke krajní pravici a nacionalistům.

Způsobí to mimo jiné brexit, protože Pokrokové spojenectví socialistů a demokratů (S&D) přijde o jednu z nejoblíbenějších socialistických stran v Evropě, britskou Labouristickou stranu. S&D je sociálně demokratická strana v europarlamentu, která sdružuje socialistické strany napříč Evropou. Zástupcem z Česka je ČSSD.

Ztráta důležitých křesel pro socialisty

Italská univerzita to zjistila analýzou dat, které shromáždila z celého kontinentu. Vyšlo jí, že socialisté získají ve volbách 19,7 % oproti 24,9 %, které získali v předchozích volbách v roce 2014.

Středopravá Evropská lidová strana, jejími členy jsou například čeští lidovci i TOP 09, by měla z předchozích 32 % spadnout na 25,1 %. To je ještě větší propad, ale z mnohem vyššího základu. Liberálové, Zelení a více levicové strany by měly získat obdobné procento hlasů nebo jen o trochu méně a nacionalisté, krajní pravice a euroskeptici mají značně posílit.

Výsledkem této situace podle autorů analýzy je, že jak socialisté, tak Evropská lidová strana pravděpodobně ztratí v europarlamentu řadu křesel. Pravý střed a levý střed tak nebude schopný získat parlamentní většinu a bude se muset opírat o podporu Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (Alde) nebo radikálních skupin. Součástí Alde i je i české hnutí ANO.

Realita může být jiná, ale...

Univerzita nicméně připomíná, že čísla nejsou definitivní a mohou se před volbami a v jejich průběhu změnit, jelikož kampaň dosud nezačala a většina průzkumů, které použila, vychází z národních generálních voleb, a ty nutně nemusí být stejné jako do europarlamentu.

Volby v Bruselu ale obvykle trendy v jednotlivých zemích kopírují a po celé Evropě skutečně k propadu sociální demokracie a posílení krajní pravice dochází. Německá SPD již dávno není dominantní (v 80. letech zažila i 45 % podporu) a přežívá s 14 %. Nizozemskou Labouristickou stranu podporuje 11 % obyvatel a francouzskou Parti Socialiste šest procent obyvatel. Ve všech případech přitom měly před lety daleko více podporovatelů.

Podobné je to v Česku. V loňských volbách do Poslanecké sněmovny ČSSD získala pouze 7,2 procenta hlasů. Čtyři roky před tím přitom volby s 20,4 % vyhrála. Za to loni sociální demokraty předběhla nacionální a euroskeptická Strana přímé demokracie Tomio Okamury (SPD).

Nad podobným vývojem varoval v létě na kongresu evropských sociálních demokratů předseda britských labouristů Jeremy Corbyn. Podle něj je problém, že mnoho socialistů v Evropě „riskuje vizáž podporovatele ekonomického systému, který selhal a slouží jen boháčům“. Předpovídal také, že populisté a krajně pravicoví odpůrci migrantů na propadu levého středu vydělají.

Video Europoslanec Jiří Payne: Unie skončí do 10 let, alternativu máme - Blesk Zprávy / Zuzana Štíchová
1080p 720p 360p

Volby do Evropského parlamentu 2019

Informace Evropská unie Voličský průkaz Instituce Evropské unie Legislativní proces

Volby do Evropského parlamentu čekají České republiky v pátek a sobotu 24. a 25. května. Rozhodne se v nich o obsazení 705 křesel. Výsledky by měly být známé v neděli 26. května ve 23 hodin. Počet Europoslanců zeštíhlí o 46 kvůli odchodu Velké Británie.

Počtu českých europoslanců se tato změna ovšem nedotkne. Stejně jako před pěti lety si Češi vyberou 21 nových poslanců.

Blesk Zprávy zjišťovaly, kteří čeští europoslanci chtějí své pozice obhajovat.

Doporučujeme
iFender ( 16. listopadu 2018 14:25 )

Museji si dat sami otazku kdo to vsechno zavinil? Je na svete tolik novinaru chytrolinu,politologu a ja nevim kdo a nihoho nenapadlo,ze s touto politikou tezce narazi.Takze oni jsou hlavnim strujcem toho,ze se pomalu vraci co vcera bylo takrka zapomenute.Gratulace pani Merklova ,pane Junker vracite nas do roku 33.

illyria ( 5. listopadu 2018 08:39 )

Tak to sem v šoku... Člověk by řekl, že když socialisté (všeobecně levice - pár výjimek je) začnou podporovat LGBTABCDEF a multi"kulti" tak, že ztratí své původní voliče... Úchylných a vygumovaných naštěstí není tolik...

gabreta ( 5. listopadu 2018 08:34 )

Budeme doufat, že se tak stane a současná vládnoucí sebranka zmetků, skončí v propadlišti dějin!! Je za minutu dvanáct!!!!!

pekaaaros ( 5. listopadu 2018 07:48 )

A co ty liberální elity čekaly? Ne fakt jako upřímně, bez zbytečných nadávek na Merkelovou. Co oni čekali? Že sem v dobrém úmyslu pustí nejpochybnější typy lidí, z těch nejdivočejších koutů světa, co na světě vůbec existují, kteří tady logicky začnou páchat trestné činy a teroristické útoky, na které už vyspělá Evropa není nějaký ten pátek vůbec zvyklá a obyvatelé to uvidí a nezačnou se radikalizovat? Že lidé nezačnou mít nedůvěru v liberální politiku EU a nezačnou volit extrémisty? Radikalizace je taková přirozená reakce. Pud sebezáchovy, kdy se cítíš ohrožen, vidíš násilí, vidíš nebezpečí třeba pro svou rodinu, děti, ale i celé své okolí. Jinými slovy, je toho moc! Nahoře na Reichstagu sedí paní, co furt nabádá k laskavosti a dobru, ano výborně, tleskám. Ale mezi tím se v podhradí ženy bojí projít cestičkou, kterou odjakživa bezstarostně chodily, protože teď by tam mohly dostat popliváno za to, že jdou bez doprovodu muže a navíc v krátké sukni. V lepším případě popliváno!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa