Dokud se Karlovi nenarodily dvě nejmladší dcerky Charlottka a Nellinka, televizní pohádky takřka neznal. Výjimku tvořily jen Byl jednou jeden král a Císařův pekař – Pekařův císař, jimž kraluje právě Werichovo mistrovství. „To nejsou pohádky, ale velice poučné filmy pro dospělé!“ vysvětloval Gott se smíchem.

„Pan Werich, to bylo chodící moudro! Tak rád a s takovým napětím jsem ho vždycky poslouchal...“ netajil Slavík. A rád přidával k dobru historku: „Šel jsem po Národní třídě a z druhé strany ulice na mě křičí pan Werich – tedy, vy jste s těma nahoře pěkně zamával! Ti vás musí buď zavřít, anebo vyznamenat!“ Bylo to v roce 1977 a Karel se zanedlouho stal zasloužilým umělcem.

Zpěvák nemohl chybět ani v domě na Kampě, kde herec 24. prosince pořádal rok co rok vánoční hody. Kolem jedenácté se podávala francouzská delikatesa, což byly ulity nadívané hlemýždí nádivkou a k tomu se popíjel zpravidla sekt.

A potom byl už tradičně židovský šoulet z vykrmených sádelných hus, krup, hrachu a česneku. „Česnek mám rád, celý život se mu ale snažím vyhýbat, protože potom nemůžete mezi lidi. Na Kampě jsem se ale nikdy neudržel...“ říkal Karel. Návštěvy u Werichů byly ale vítány vždy jen do dvou hodin odpoledne, potom se striktně zavřely dveře.

Kravaty od Diora

Na Kampě vždycky vítala hosty Werichova vnučka Fanča (52). Usadila se na posledním schodu před vilou s nalinkovaným papírem na klíně a důležitě se přicházejících ptala: „Divadlo? Jméno?“ Avšak když přišel Slavík, špitla jen: „Vy nemusíte, vás znám!“

Gott nikdy nepřišel s prázdnou, vozil Werichovi z ciziny kravaty od Diora nebo Chanelu. A když herci kvůli rakovině hrtanu voperovali do krku slavíka, jeho manželka Zdenka jednou Karla jemně upozornila: „Jan už kravaty nosit nemůže...“ A zpěvák místo nich začal vozit luxusní šátky, jimiž si díru v krku mohl zakrýt.

Werichovské Vánoce

  • Byl jednou jeden král uvidíte 24. 12. v 17:20 na ČT1
  • Císařův pekař uvidíte 25. 12. v 8:20 na ČT1
  • Pekařův císař uvidíte 27. 12. v 8:55 na ČT1

VIDEO: Gott v dokumentu o Svobodovi: Největší hit zvládl za 20 minut!

Video
délka: 01:26.20

Gott v dokumentu o Svobodovi: Největší hit zvládl za 20 minut! Bohemia Motion Pictures

Fotogalerie
62 fotografií