Staré televize nenaladíte

Bez televize nebo set- -top boxu, který umí nový druh signálu přijímat, už některé televizní kanály nenaladíte ani dnes. A i ty, co ještě naladíte, přestanou do dvou let ve staré technologii DVB-T vysílat. Právě červen 2020 je termín, se kterým se musí popasovat i ostatní evropské země. Všechny musí povinně kvůli rychlému mobilnímu internetu uvolnit frekvence 700 MHz používané současnou televizí.

Umí to všechny nové!

Vybrat televizi, která nový signál nepřijme, už téměř nejde. „Všechny nové modely televizí v naší nabídce umí,“ říká Táňa Lálová z Mall.cz a podobné je to i u ostatních prodejců. Aby to televize neuměla, museli byste hledat ve starých zásobách nebo bazarech. A pokud novou televizi kupovat nechcete, stačí vám tzv. set-top box, který stojí nejčastěji 500 až 1000 Kč.

Platili bychom stejně

Podle odhadů zaplatí české domácnosti za nákup nové techniky kvůli tomuto přechodu zhruba 5 miliard korun. Díky dlouhé době přechodu si ale řada domácností stihne obměnit televizi přirozeně a nebude to takový šok. Navíc jsme si povinným nákupem nových televizí nebo set-top boxů prošli relativně nedávno, v roce 2011, kdy se vypnul analogový signál. Řada lidí od té doby přešla k satelitní nebo kabelové televizi či televizi přes internet (IPTV) a těch se změna netýká. Domácností, které používají pouze pozemní příjem TV, je menšina (40 %).

V Evropě jsme unikát

Přestože nám tvrdí, že celá republika povinně přechází na nový druh pozemního vysílání kvůli celoevropské povinnosti uvolnit frekvence internetu, není to tak úplně pravda. Šlo by to totiž i jinak. Kupříkladu ve Švédsku, Itálii, Portugalsku nebo Maďarsku mají plán, jak frekvence uvolnit a nechat v provozu i staré DVB-T vysílače. Švýcaři upřednostní před DVB-T2 satelit. Uzákonění DVB-T2 jako jediného zákonem povoleného standardu pozemního vysílání televize je v Evropě neobvyklé.

Efekt nemusí přijít

Podle kritiků nového systému mohou být vysoké náklady na zprovoznění DVB- -T2 zbytečné. Přestože to bude technologie umožňovat, nikdo nezaručí, že komerční televize budou poskytovat programy v HD kvalitě zdarma. Právě programy ve vysokém rozlišení jsou totiž součástí placených televizních služeb. „Nova i Prima jasně deklarují, že pokud budou jejich stanice v DVB-T2 vysílány v HD, bude to v rámci kódované a placené služby,“ říká Patrik Brom z ČASO. Kanály by tak mohly mít stejnou kvalitu jako dosud.

Konkurence se bouří

Vládní podpora pozemního vysílání leží v žaludku především poskytovatelům satelitních a internetových televizí, jako je Skylink nebo Digi CZ. Ministerstvo průmyslu a obchodu totiž z veřejných peněz plánuje firmám zajišťujícím pozemní vysílání zaplatit 1 miliardu jako kompenzaci nákladů na nové technologie a 350 milionů na informační kampaň. Česká asociace satelitních operátorů (ČASO) přitom odhaduje, že do roku 2030 bude stát vysílání zdarma touto technologií veřejné poplatníky dalších 11 miliard. „Je to jako snaha stavět metro v Náchodě,“ připodobňuje Jaromír Glisník ze společnosti Skylink. „Je to dobrá technologie, ale ne do všech míst vhodná. Kupříkladu satelitní vysílání by vyšlo v řídce osídlených hornatých oblastech levněji,“ doplňuje.

Plusy a minusy DVB-T2

+

Systém umožní vysílání ve vysoké kvalitě. Ke zprovoznění stačí domácnosti investice za pár stovek korun. Základní nabídka programů bude i nadále zdarma.

-

Je to vynucená změna. Musíte si koupit nový přístroj a přeladit kanály. Kanály v HD kvalitě mohou být zpoplatněny.

Kdy se vypne DVB-T a zapne DVB-T2

■ Síť ČT (ČT1, ČT2 atd.) postupně 27. 11. 2019 až 1. 6. 2020 ■ Síť CRA (Nova, Prima, N. Cinema, P. Cool, Barrandov) postupně 8. 1. 2020 až 23. 6. 2020 ■ Síť CDG (P. Max, P. Zoom, Óčko, Seznam) postupně 8. 1. 2020 až 29. 6. 2020 ■ Naladit DVB-T2 signál můžete už nyní na tzv. přechodových sítích, které běží paralelně s DVB-T