Dilema Čechů: Novou televizi, set-top-box, nebo přechod jinam. Jak diváci řeší DVB-T2?

Autor: base, ČTK - 
9. října 2018
13:00

30. září přestala Česká televize vysílat své programy v HD rozlišení a nově dostupné jsou již pouze přes síť DVB-T2. Ta pokrývá již 99,6 procenta populace. A pokud chtějí diváci dál mít programy v HD rozlišení, musí přejít na tuto novou platformu. Buď prostřednictvím nové televize, nebo přes set-top-boxy. Což není samozřejmě zadarmo. Někteří diváci tak zvažují i přechod na internetové či kabelové televize, ukázal aktuální průzkum.

Více než čtyři pětiny uživatelů pozemního televizního vysílání se chystají přejít na nový vysílací standard DVB-T2, 20 procent chce přejít na jinou platformu, tedy na satelitní, kabelovou nebo internetovou TV. Z těchto platforem plánuje naopak přejít na DVB-T2 11 procent diváků. Pozemní digitální televizní vysílání prostřednictvím sítě vysílačů využívalo ve druhém čtvrtletí 57,8 procenta diváků. Vyplývá to z aktuálního průzkumu Českých Radiokomunikací.

Video Proč televizní vysílání přechází na DVB-T2? - České radiokomunikace

Podle Strategie rozvoje zemského digitálního televizního vysílání, kterou předloni schválila vláda, by při průměrné ceně 12 000 korun za nový přijímač a 600 korun za set-top box domácnosti vynaložily kvůli změně téměř pět miliard korun.

Sítě DVB-T čeká v Česku vypnutí v roce 2020

Stávající sítě DVB-T budou v Česku vypnuté do poloviny roku 2020. Do té doby by diváci měli přejít na standard DVB-T2, což obnáší pořízení televizoru s tunerem pro DVB-T2 nebo set-top-boxu. Důvodem přechodu je nutnost uvolnění části televizního spektra v pásmu 700 MHz pro mobilní sítě.

Polovina z 81 procent diváků, kteří se chystají setrvat u pozemního vysílání přechodem na DVB-T2, plánuje koupi nové televize a 41 procent chce přechod vyřešit pořízením set-top-boxu.

V současnosti je na trhu 1900 certifikovaných televizí a set-top-boxů. Přijímače vhodné pro české vysílání DVB-T2 certifikují České Radiokomunikace a označují je kulatými zlatými nálepkami „DVB-T2 ověřeno“.

Diváky na DVB-T2 zajímá zejména lepší kvalita obrazu, zvuku a interaktivita. Informovanost domácností o DVB-T2 se zvýšila z 59 procent před dvěma lety na 81 procent letos.

České Radiokomunikace jsou největším provozovatelem pozemních vysílacích sítí pro digitální TV vysílání. V současnosti provozují dva přechodové multiplexy pro DVB-T2. Do konce roku vybudují i všechny dokrývače území a pokryjí tak přes 99,9 procenta populace.

Kvalitnější šíření TV signálu

DVB-T2 proti nynější technologii DVB-T zajišťuje vysílání více programů na menším rozsahu frekvencí a umožňuje kvalitnější šíření TV signálu. Postupné vypínání stávajícího vysílání v DVB-T začne v listopadu 2019. Digitální televizní vysílání ve stávajícím standardu DVB-T skončí 1. února 2021. Převážná většina vysílačů bude ale vypnuta o sedm měsíců dříve.

Bezplatné pozemní TV vysílání v Evropě používá více než 100 milionů domácností, což je zhruba 45procentní podíl. Na druhém místě je kabelová televize a třetí příjem je přes satelit.

Video Ředitel ČT o koncesionářských poplatcích - Jaroslav Šimáček, Jan Jedlička

agfor ( 9. října 2018 18:34 )

Za novou televizi nedám ani korunu a také nebudu platit vyděrači Dvořákovi výpalné. Nepotřebuji totiž vidět v "nové" kvalitě staré a stokrát okoukané filmy. K čemu je mi kvalitější signál, když obsah stojí za ho...

ivoadler ( 9. října 2018 16:36 )

Mám satelit, konkrétně DIGI TV. Štve mě na ní, že některé programy nevysílá: Spektrum, Paprika, NGC jen v HD. Pokud se nezlepší, zvažuji novou televizi či spíše set-top-box.

offline ( 9. října 2018 14:58 )

Správně a v kabelu UPC ještě jede analog. Netřeba vůbec nic ke 25 let nové televizi.

cyborg ( 9. října 2018 14:23 )

Pro zasmání "modeman & cyborg" v pořadu ČT Máte slovo (27.4.2017 - 20.9.2018) https://www.youtube.com/watch?v=ocv3nefHdiI

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud