Kvůli Kuciakovi vystoupí s projevy Kiska i Fico. Prokurátor kritizuje verze vraždy

Autor: base, ČTK - 
4. března 2018
15:19

Ve slovenské veřejnoprávní televizi RTVS se v neděli večer - po hlavních zprávách - obrátí k veřejnosti s mimořádným vystoupením všichni tři nejvyšší ústavní činitelé: prezident Andrej Kiska, následně předseda parlamentu Andrej Danko a nakonec premiér Robert Fico. Země žije v posledních dnech dvojnásobnou vraždou investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky, které v pátek a sobotu pohřbili. A případ dál otřásá slovenskou politikou.

„Neděle večer může rozhodnout o dalším politickém směřování země,“ napsal o očekávaných projevech web Aktuality.sk, pro který zastřelený žurnalista pracoval. „Hlava státu by tak po dnech mlčení chtěla přednést stanovisko k vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky,“ dodal s tím, že zatímco Kiska svůj projev avizoval již před pár dny, v sobotu jej následoval předseda vlády a vládní strany Směr Fico - a pak se přidal i Andrej Danko, který je předsedou Národní rady SR, jakož i vládní Slovenské národní strany.

Kritice vedle premiéra Fica čelí i ministr vnitra a místopředseda Směru Robert Kaliňák, kterého opozice a jedna ze tří vládních stran Most-Híd vybízí k demisi. Kaliňák odstoupit odmítá, v sobotu v rozhlase tvrdil, že nejprve musí objasnit vraždu.

Video Rakev spustili do hrobu, rozezněly se zvony. Při emotivním loučení se zavražděným Kuciakem tekly slzy - Jan Jedlička, David Malík

Prokurátor: Informování veřejnosti byla chyba

Kuciakova vražda budí vášně i v dalších sférách slovenské politiky a veřejné správy. Slovenský generální prokurátor Jaromír Čižnár v sobotu nepřímo kritizoval policejního prezidenta Tibora Gašpara kvůli informování veřejnosti o případu. Policejní šéf podle něho hovoří o nepotvrzených stopách.

„Nepatřím k těm lidem, kteří byť i jen při náznaku, že bychom měli informace, které by mohly vést určitým směrem, s tím šel do médií a pak máme během dvou dní tři verze (zločinu),“ řekl Čižnár v rozhovoru, který s ním v pátek natočila televize TA3.

Zemřel-li Kuciak kvůli své práci, musí podle něho stát ukázat sílu. „Pokud se to stalo u nás, nastal čas dokázat, ať se to někomu líbí nebo ne, že tento stát má sílu a umí v takových případech zasáhnout,“ řekl také Čižnár.

Kuciaka s jeho snoubenkou Martinou Kušnírovou zavraždil minulý týden neznámý střelec v jejich domě nedaleko Trnavy. Mladý novinář v nedokončeném článku psal o podnikání a možných dotačních podvodech italských podnikatelů na východním Slovensku, kteří jsou spojováni s mafií a kteří měli v minulosti podnikatelské vazby na blízké spolupracovníky slovenského premiéra Roberta Fica. Ti již složili své funkce na úřadu vlády.

Vznikne mezinárodní vyšetřovací tým?

Slovenská policie v sobotu propustila sedm Italů, které zadržela v souvislosti s vyšetřováním Kuciakovy vraždy. Generální prokuratura řeší, zda nezřídit mezinárodní vyšetřovací tým, v němž by byla minimálně slovenská a italská strana, řekl také v televizi TA3 generální prokurátor Čižnár.

Od středy do pátku se okolnostmi vraždy novináře a jeho partnerky bude zabývat také osmičlenná delegace Evropského parlamentu, napsal v neděli německý list Welt am Sonntag s odvoláním na zdroje v EU. Europoslanci se prý sejdou se slovenským premiérem Ficem, několika ministry nebo novináři, kteří se netají svými kritickými postoji vůči Ficově vládě.

Policie vyzývá řidiče, kteří jeli kolem Kuciakova domu

Slovenská policie také žádá motoristy, kteří ve středu 21. února, zejména mezi 17:00 a 22:00, projížděli okresy poblíž Kuciakova bydliště, aby jí předali kamerové záznamy ze svých vozidel. Bližší informace k této žádosti neuvedla. Až dosud policie uváděla, že zločin byl spáchán mezi čtvrtkem a nedělí. Zřejmě se tak ale stalo dřív, vyvodil server Sme.sk z policejní žádosti a připomněl, že matka zavražděné novinářovy snoubenky uváděla, že s dcerou se nedokázala spojit již od středy.

Video Pohřeb Jána Kuciaka: Zlomilo nás to, dopadnutí viníka je důležité, říká jeho šéf - Tomáš Koníček, Jan Jedlička

Vše o smrti novináře Jána Kuciaka čtěte zde >>>

Poslední článek Jána Kuciaka o propojení italské mafie a slovenské politky najdete zde >>>

baIika ( 4. března 2018 17:47 )

Špatně se vyjadřuji.

balika ( 4. března 2018 17:26 )

V Česku chtěli sorosovci shodit vládu skrzeva Čapí hnízdo, nepodařilo se, tak na Slovensku přitvrdili - dva mrtví.

hrdadaxo ( 4. března 2018 17:04 )

https://www.facebook.com/projektn.sk/videos/182020595

info ( 4. března 2018 16:35 )

Doufejme že projde v SR krize bez obušků. Ficova smečka je mocná, pozor Kisko.

pruxras ( 4. března 2018 16:12 )

Padne vláda, Slováci závidíme !!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud