ČT dá divákům víc času na změnu přístrojů. Zpomalí přechod na nové vysílání

Autor: ČTK, pk - 
20. dubna 2018
12:07

Česká televize se rozhodla zpomalit přechod na nový standard DVB-T2 digitálního pozemního vysílání. Všech šest jejích kanálů bude až do listopadu 2019 dostupných na jednom místě v nynější kvalitě DVB-T. Vyplývá to z tiskové zprávy na webu televize. Veřejnoprávní televize tak chce poskytnout lidem dostatek času na nákup nových televizorů či set-top boxů, které diváci pro příjem ve standardu DVB-T2 budou potřebovat.

Od úterý 24. dubna mohou diváci všechny kanály ČT v nynějším standardu naladit na jednom místě, televize je soustředí do multiplexu 1. K jejich příjmu si lidé musejí na televizoru jednorázově spustit automatické ladění. Některé domácnosti tak opět získají přístup ke kanálu ČT :D/Art, který ve standardu DVB-T ztratily poté, co televize koncem března spustila přechodovou vysílací síť DVB-T2.

Až do listopadu příštího roku také budou mít všichni k dispozici v nynějším standardu kanál ČT Sport, který podle dřívějších plánů měl být od konce letošního května po skončení mistrovství světa v hokeji dostupný v zemském vysílání pouze v přechodovém multiplexu ČT ve standardu DVB-T2 a v regionálních DVB-T sítích.

Video Proč televizní vysílání přechází na DVB-T2 a co to znamená? - České radiokomunikace

„Aby bylo možné zařadit všechny programy ČT do veřejnoprávního multiplexu, dojde k částečnému snížení rychlosti a rozsahu doplňkových služeb, jako je elektronický programový průvodce či teletext, a také k dílčímu snížení obrazové kvality programů,“ uvedla televize k ohlášené změně. Ve vysokém rozlišení a s plnohodnotnou nabídkou dodatečných služeb diváci nadále najdou kompletní program ČT v přechodové síti DVB-T2.

Na nový standard DVB-T2 se musí Česko přesunout v červnu 2020

Po listopadu 2019 už bude přechodová síť DVB-T2 jedinou digitální platformou, kde bude pozemní vysílání ČT na celém území státu k dispozici. Na nový standard DVB-T2 se celé Česko musí podle rozhodnutí vlády, evropských orgánů a mezinárodních dohod kompletně přesunout v červnu 2020.

DVB-T2 proti nynější technologii DVB-T umožňuje vysílání více programů na menším rozsahu frekvencí. Vysílání DVB-T zároveň uvolní frekvenční pásmo 700 megahertzů datovým sítím pro novou generaci vysokorychlostního mobilního internetu.

Pozemní digitální vysílání v současnosti využívá zhruba 60 procent domácností, jinou možností je kabelové připojení nebo satelitní příjem. Televizní přijímač nebo set-top box pro DVB-T2 nyní vlastní zhruba pětina domácností.

Video Ředitel ČT o koncesionářských poplatcích - Jaroslav Šimáček, Jan Jedlička

koliaska ( 15. května 2018 04:12 )

Zajímavé. To já už jsem na toto dávno připravená. Nedávno jsem si totiž přes https://milujemeelektroniku.eu/top-11-led-a-lcd-tv-do-800-eur/ vybrala novou televizi, která DVB-T2 hravě zvládne. Ale nejsem si jistá, jestli tato modernizace má vůbec nějaký smysl, když se na televizi dívá čím dál méně lidí.

djaba ( 21. dubna 2018 07:32 )

 Internet je schopen přenášet nejvyšší možnou kvalitu .Proč nepoužít online technologie ?

Desterz ( 20. dubna 2018 17:43 )

Jojo. Přijde mi to tak, že lidé nijak nejásají že zas musí kvůli úplně zbytečné modernizaci tahat prachy z kešeně, a hrozí že by "ta lůza" najednou mohla zjistit, že i bez bedny se dá pohodlně žít, a ČT by přišla o výpalné, no to by byla hrůza, musela by se zavést nová daň a kdo z politiků by se obětoval?

tenco ( 20. dubna 2018 14:32 )

Z K U R V E N Á ČT by měla za prvé přestat vysílat za peníze daňových poplatníků fejk njůz a tisíckrát omletý pořady z dob kdy to stálo podle Pražské kavárny a komediantů za H O V N O.

agfor ( 20. dubna 2018 14:16 )

Žádný nový krám si pořizovat nebudu. To, co ČT vysílá, jsem už viděl mnohokrát a na tzv. nové věci nejsem zvědavý. Jednoduše - ČT přijde o výpalné.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud