Psychické problémy, nadměrná úzkost nebo trauma vedoucí ke koktání. Právě to totiž také může být cena, kterou děti zaplatí za zdánlivě nevinné strašení Mikulášem a jeho kumpány. Psychologové proto radí (po mnohé rodiče překvapivě): domů si je rozhodně nezvěte.

"Setkání s čertem, zvláště kdyby je dokonce fyzicky trestal či je strkal do pytle, je může dlouhodobě traumatizovat," řekla psycholožka Zora Dušková. Dítě se může stát ještě bojácnějším, mohou ho trápit noční můry či třeba začne koktat.

Mikuláš domů nepatří!

Za největší chybu přitom považují odborníci to, že rodiče dopustí, aby čertovská exekuce probíhala přímo doma. Dítě se doma cítí bezpečně a rodičům věří, že právě domov pro něj ochrání před podobnými vlivy. Zvláště hroziví jsou pak čerti opilí. 

Tito čerti by způsobili noční můry i vám:

Fotogalerie
14 fotografií

"K nám domů Mikuláš a čerti nepřišli nikdy, ostatně sama si pamatuju, jak strašidelná a zároveň tak trochu trapná vždycky byla jejich návštěva v době, kdy jsem byla dítě. Nejdřív jsem se strašně bála, pak mi došlo, že Mikulášem je Jirka Janoušek ze sousedství, před kterým jsem se pro změnu strašně styděla. Nakonec jsem mu jako snaživá holčička i něco zarecitovala, zatímco čert chrastil řetězem a moje mladší sestra zoufale naříkala zalezlá pod konferenčním stolkem," svěřuje se se svými zážitky čtenářka.  Zdá se přitom, že v podobném zvyku si libují jen Češi. Mikuláš, neboli Santa Claus, například nikdy nenaznačuje, že by si snad chtěl někoho odnést. 

Omezte předvánoční stres

Psychiku dětí v těchto dnech může záporně ovlivnit nejen pekelnické strašení, ale také předvánoční stres prožívaný jejich rodiči. "Dospělí často podléhají nakupovacím maratonům a odklánějí se od představy Vánoc jako svátků klidu, což děti vnímají a projevuje se to u nich rovněž," řekla psycholožka Dušková.

Děti s oslabenou psychikou pak začínají trpět zdánlivě nevysvětlitelnými záchvaty breku nebo vzteku, více zlobí, případně provokují. Chybu by v ten moment učinil rodič, který by začal vyhrožovat, vyčítat či napomínat. Dítě nejvíce ocení, když se přípravy zvolní a rodiče budou mít více času na ně, tvrdí psychologové.