Yuliya je veleúspěšnou juniorkou. Nemine den, aby nebyla v bazénu a netrénovala. Ukrajinská reprezentantka měla slibně našlápnuto na rekordy, její snahy však zhatilo aktuální válečné peklo na Ukrajině.

„Vyhrávala jsem. Bavila se sportem. Nechápu, jak někdo mohl rozpoutat takové peklo. Jen smrt. Zmar. Válka. Zbraně. Proč i děti zapojujete do války, jste opravdu tak zlí?“ ptá se Ukrajinka, kterou přijal za svou ostravský tým Akvabelky DELFÍNEK.

Tatínek Oleg je dělník v oděských docích, kde má v pracovní náplni nakládat a vykládat obchodní lodě. Čeká na okamžik, kdy i on bude nucen bojovat za svou rodnou zem. „Byl rád, že alespoň my jsem zde v bezpečí, moc Čechům děkujeme,“ říká Yuliya.

Sestřička je nemocná

S maminkou Ludmilou a dvouletou sestrou Milanou bydlí v azylovém bytě ostravské školy. „Trenérka je můj strážný anděl. Aby moje výkonnost nešla dolů, hradí moje tréninky i výjezdy k závodním soutěžím, snažím se jí dělat radost a vyhrávat. Hlavně ale aby už skončila válka. Chceme za tátou domů,“ dodává.

Teprve dvouletá sestřička Yuliye Milana trpí po přesunu z Ukrajiny zdravotními problémy. Skončila na kapačkách a je stále velmi nemocná. Trenérka jí zajistila alespoň kočárek, aby mohla navštěvovat lékaře.

Silná konkurence

Yulyia v Ostravě pokračuje nadále v úspěšné dráze závodní plavkyně. Díky dennodenním tréninkům opanovala pražské závody akvabelek, kde si vyplavala celkové vítězství. Trénuje šestkrát týdně pět hodin.

Nedávné závody v Praze, které Yuliya opanovala, měly dvě části. Ve figurách si vyplavala 2. místo. V sólu už přemožitelku nenašla. Body z obou disciplín se sčítají. „Jde o kombinaci gymnastiky, baletu, ale i plavání pod vodou,“ vysvětlila rekordmanka.

Co jsou Akvabelky DELFÍNEK?

Jde o jediný oddíl synchronizovaného plavání v Ostravě. Nábory dětí probíhají od 4 let – děti umět plavat nemusí, to je naučí, ale nesmí se bát vody. Oddíl má aktuálně 30 dětí nejen z Ostravy, ale i z pražské sekce. Uvítal by do svých řad i kluky.

VIDEO: Ocelárny Azovstal: Klíčové místo odporu v Mariupolu.

Video
Video se připravuje ...

Ocelárny Azovstal: Klíčové místo odporu v Mariupolu Reuters/ Ria Novosti

Pomoc Ukrajincům

Ubytováváte doma uprchlíky nebo jinak pomáháte Ukrajincům v ČR? Blesk spustil web ProUkrainu, kde najdou praktické rady i zpravodajství v  ukrajinštině, psané lidmi, kteří si stejným procesem již prošli.

07:10
19. 4. 2024

Ve Stavropolském kraji na jihozápadě Ruska se zřítil ruský strategický bombardér Tu-22M3, uvedlo ruské ministerstvo obrany. Piloti se katapultovali.

06:48
19. 4. 2024

Do vzduchu ráno znovu vzlétly polské stíhačky, informuje letectvo. K hranicím se přiblížily ruské střely. V poslední době jde o několikátý odobný incident.

06:30
19. 4. 2024

 Přežití Ukrajiny v současné válce proti Rusku je důležité jak pro Evropu, tak pro Spojené státy, uvedl dnes bývalý americký prezident a republikánský kandidát do listopadových prezidentských voleb Donald Trump. V příspěvku na exprezidentově sociální síti Truth Social je podle agentury Reuters znatelný určitý posun v jeho dosavadním postoji, a to za situace, kdy má o víkendu americká Sněmovna reprezentantů hlasovat o miliardovém balíčku pomoci Ukrajině.

"Proč Evropa nemůže narovnat nebo dorovnat peníze poskytnuté USA, aby pomohla zoufalé zemi v nouzi?" napsal Trump."Jak se všichni shodují, ukrajinské přežití a síla by měly být pro Evropu mnohem důležitější než pro nás, ale je to důležité i pro nás! Pohni sebou, Evropo," uvedl exprezident.

Kompletní online
Fotogalerie
94 fotografií