Yuliya je veleúspěšnou juniorkou. Nemine den, aby nebyla v bazénu a netrénovala. Ukrajinská reprezentantka měla slibně našlápnuto na rekordy, její snahy však zhatilo aktuální válečné peklo na Ukrajině.

„Vyhrávala jsem. Bavila se sportem. Nechápu, jak někdo mohl rozpoutat takové peklo. Jen smrt. Zmar. Válka. Zbraně. Proč i děti zapojujete do války, jste opravdu tak zlí?“ ptá se Ukrajinka, kterou přijal za svou ostravský tým Akvabelky DELFÍNEK.

Tatínek Oleg je dělník v oděských docích, kde má v pracovní náplni nakládat a vykládat obchodní lodě. Čeká na okamžik, kdy i on bude nucen bojovat za svou rodnou zem. „Byl rád, že alespoň my jsem zde v bezpečí, moc Čechům děkujeme,“ říká Yuliya.

Sestřička je nemocná

S maminkou Ludmilou a dvouletou sestrou Milanou bydlí v azylovém bytě ostravské školy. „Trenérka je můj strážný anděl. Aby moje výkonnost nešla dolů, hradí moje tréninky i výjezdy k závodním soutěžím, snažím se jí dělat radost a vyhrávat. Hlavně ale aby už skončila válka. Chceme za tátou domů,“ dodává.

Teprve dvouletá sestřička Yuliye Milana trpí po přesunu z Ukrajiny zdravotními problémy. Skončila na kapačkách a je stále velmi nemocná. Trenérka jí zajistila alespoň kočárek, aby mohla navštěvovat lékaře.

Silná konkurence

Yulyia v Ostravě pokračuje nadále v úspěšné dráze závodní plavkyně. Díky dennodenním tréninkům opanovala pražské závody akvabelek, kde si vyplavala celkové vítězství. Trénuje šestkrát týdně pět hodin.

Nedávné závody v Praze, které Yuliya opanovala, měly dvě části. Ve figurách si vyplavala 2. místo. V sólu už přemožitelku nenašla. Body z obou disciplín se sčítají. „Jde o kombinaci gymnastiky, baletu, ale i plavání pod vodou,“ vysvětlila rekordmanka.

Co jsou Akvabelky DELFÍNEK?

Jde o jediný oddíl synchronizovaného plavání v Ostravě. Nábory dětí probíhají od 4 let – děti umět plavat nemusí, to je naučí, ale nesmí se bát vody. Oddíl má aktuálně 30 dětí nejen z Ostravy, ale i z pražské sekce. Uvítal by do svých řad i kluky.

VIDEO: Ocelárny Azovstal: Klíčové místo odporu v Mariupolu.

Video
délka: 01:53.80
Video se připravuje ...

Ocelárny Azovstal: Klíčové místo odporu v Mariupolu Reuters/ Ria Novosti

Pomoc Ukrajincům

Ubytováváte doma uprchlíky nebo jinak pomáháte Ukrajincům v ČR? Blesk spustil web ProUkrainu, kde najdou praktické rady i zpravodajství v  ukrajinštině, psané lidmi, kteří si stejným procesem již prošli.

9:40
20. 3. 2023

Britské ministerstvo obrany si v dnešní analýze bojů všímá situace u Avdijivky nedaleko Doněcku – tedy města, které už léta ovládají proruští separatisté. Avdijivka je poblíž frontové linie od roku 2014, kdy na východě Ukrajiny vypukl ozbrojený konflikt mezi Moskvou podporovanými separatisty a ukrajinskou armádou. Ruské invazní síly, které zemi napadly na konci loňského února, podle něj v posledních třech týdnech zaznamenaly v okolí Avdijivky „plíživé zisky“.

Avdijivka je nyní z velké části zničena, konstatuje britský resort obrany, jenž se opírá o informace vojenské rozvědky. „S tím, jak bude bitva pokračovat, bude pravděpodobně za obzvláště obranyschopný klíčový terén považován rozsáhlý komplex avdijivských koksáren,“ míní britské ministerstvo. Z taktického hlediska je podle něj situace u Avdijivky podobná té u Bachmutu. „Ukrajinské síly pokračují v organizované obraně, ale jejich zásobovací linie na západě stále více ohrožuje ruská obkličovací operace,“ dodal resort.

 
8:42
20. 3. 2023

Americký Institut pro studium války (ISW) ve své poslední zprávě o situaci na bojišti píše, že ruské útočné operace v posledních týdnech zpomalily, což by podle něj mohlo svědčit o tom, že ruská jarní ofenzíva na Donbase se může blížit ke svému vyvrcholení. „Ukrajinské síly pravděpodobně podnikly lokální protiútok jihozápadně od Bachmutu,“ píše ISW, podle něhož byl ukrajinský protiútok jihozápadně od obce Ivanivske, která se nachází asi šest kilometrů od Bachmutu, zřejmě úspěšný.

Analytici institutu zároveň upozorňují na stále častější ruské debaty o možné ukrajinské protiofenzivě v oblasti Bachmutu. „Narůstající ruské diskuze... naznačují, že ruské zdroje jsou čím dál nejistější ohledně schopnosti ruské armády udržet iniciativu v okolí Bachmutu,“ píše institut. Pokračující ruské útoky na východě Ukrajiny podle ISW nepřinesly v prvních měsících letošního roku více než postupné taktické úspěchy.

„Rusko do těchto různých ofenzivních snah zapojilo přibližně 300.000 mobilizovaných vojáků. Jestliže 300.000 ruských vojáků nedokázalo Rusku zajistit rozhodující ofenzivní převahu na Ukrajině, tak je velmi nepravděpodobné, že by nasazení dalších sil v budoucích mobilizačních vlnách přineslo letos dramaticky odlišný výsledek,“ domnívá se americký institut. Ukrajina má proto podle něj dobré předpoklady k tomu, aby znovu získala iniciativu a zahájila protiofenzívy v kriticky důležitých sektorech frontové linie.

8:20
20. 3. 2023

Ruský soud zmrazil všechna aktiva automobilky Volkswagen v Rusku. Vyplývá to ze soudních dokumentů, do kterých nahlédla agentura Reuters. Volkswagen je jednou z řady zahraničních automobilek, které pozastavily obchodní aktivity v Rusku poté, co západní země uvalily na Moskvu rozsáhlé sankce kvůli konfliktu na Ukrajině.

Volkswagen ve své výroční zprávě minulý týden uvedl, že v souvislosti s rozhodnutím zastavit obchodní aktivity v Rusku byla již prodána řada jednotlivých společností a o prodeji dalších se jedná.

Kompletní online
Fotogalerie
94 fotografií