Sobota 1. dubna 2023
Svátek slaví Hugo, zítra Erika
Zataženo, déšť 13°C

Slzy ukrajinských matek: Nadiya našla mrtvolu syna v Buči, Natalia přišla o syna (†23) v Charkově

Autor: for - 
18. dubna 2022
05:00

Od počátku invaze na Ukrajinu proudí do světa tisíce příběhů civilistů, kteří se po letech míru setkávají s hrůzami války. Zahraniční média nyní přicházejí s osudem Vadyma (†48), který zahynul v Buči. Jeho matka Nadiya (70) se snaží jeho tělo dostat do rodného města, aby jej mohla pohřbít. V krátkém, ale intenzivím rozhovoru popsala svůj strach, ale i zoufalství, které od počátku invaze pociťuje. Vedle dlouhého procesu převozu těla bojovala i s tím, aby měla peníze na rakev pro své zesnulé dítě. Zármutek ukrajinských matek se šíří i z dalších měst. Například Natalia (46) přišla o syna Dmytra (†23) v Charkově. 

Sedmdesátiletá Nadiya viděla svého syna naposledy 30. března. Tehdy odjel bojovat proti okupantům ze svého rodného města Mykulyč do Buči. Vadym (†48) byl vysoký, čímž vždy v davu lidí vyčníval. A díky jeho výšce našla Nadiya jeho tělo na místním hřbitově, jak popsala truchlící seniorka pro zpravodajský server AP. Jeho noha totiž trčela ven z pytle.

„Cítím se tak ztracená“ 

Vadym podle dostupných informací zemřel jen den předtím, než byla Buča osvobozena. Několik dní ležel zabalený v černém pytli - Nadiya se jej totiž snažila dostat domů celých devět dní, kde jej za přítomnosti zbylé rodiny pohřbila

23:28
31. 3. 2023

Vážení čtenáři, pro dnešek se s vámi loučíme. Pokračovat budeme zase zítra v brzkých ranních hodinách. Přejeme dobrou noc.

23:10
31. 3. 2023

V Avdijivce podle agentury Unian stále zůstává několik stovek civilistů, kteří přežívají převážně ve sklepích. Výbuchy nebo ostřelování jsou tam na denním pořádku. Podle hodnocení analytiků z amerického Institutu pro studium války z minulého týdne přesměrovaly ruské síly svoji hlavní pozornost z Bachmutu, o jehož dobytí se marně snaží už řadu měsíců, právě na Avdijivku.

22:44
31. 3. 2023

Podle šéfa doněcké regionální správy Pavla Kyrylenka bylo při ostřelování Andijivky zabito 5měsíční dítě a jeho babička. Matka a otec dítěte byli zraněni. „Tragédii se dalo předejít: právě včera policisté znovu přesvědčovali matku dítěte, aby myslela na syna a odešla. Ani to však bohužel nevedlo ke kýženému výsledku - žena opět rozhodně odmítla odejít na bezpečnější místo. A dnes se stalo nenapravitelné. Bohužel se evakuace stále některým lidem zdá nepochopitelná a zbytečná. Ale je to jediná věc, která nyní dokáže zachránit životy,“ řekl Kyrylenko. Informovalo o tom zpravodajství Nexta.

Zobrazit celý online

„Cítím se uvnitř tak ztracená. Ani si nejsem jistá, jestli večer položím hlavu na tento polštář a probudím se,“ popsala. Nepředstavovala si, že bude ve svém věku v takové situaci, uprostřed konfliktu a ve městě, které každý den žije ve strachu. 

Válka na Ukrajině: Nadiya (70) přišla ve válce o svého syna Vadyma při obléhání Buči. Čeká na jeho pohřeb (16.4.2022) Válka na Ukrajině: Nadiya (70) přišla ve válce o svého syna Vadyma při obléhání Buči. Čeká na jeho pohřeb (16.4.2022) | ČTK / AP / Rodrigo Abd

Její plány byly před válkou jasné - stále pracovat a pomoci tím zajistit lepší život pro své syny. Nadiye ještě zůstal syn Oleg (46), v jehož pokoji pozóvala pro média s fotografií obou svých dětí. Žena ani nevěděla, že se syn vydal do Buči, myslela si, že je na pravidelné procházce. „Bylo šílené si myslet, že šel dál,“ komentovala poslední okamžiky se synem. Doufala, že jen sháněl signál, aby mohl zavolat svému synovi s přáním k narozeninám. 

Rodina těžce sháněla peníze na pohřeb

Rodina musela shánět potřebné finance pro to, aby mohli svého zesnulého příbuzného pohřbít. Jenom rakev totiž stojí kolem 90 dolarů, což je výše jednoho měsíčního důchodu této staré ženy - ten navíc nyní kvůli válce nedostává. Nadiya se tak snaží prodávat zeleninu, především brambory, aby mohla svého syna uložit k odpočinku a aby ji to zcela nezruinovalo.

Ačkoliv byl rozhovor pro seniorku velice psychicky náročný, jak popsala zahraniční média, zavzpomínala s novinářem i na začátek konfliktu. Dle svých slov sledovala svou starou televizi, která dnes již nefunguje, a přemýšlela nad osudy Ukrajinců, kteří se snažili utéct do bezpečí. „Bylo mi jich tak líto a teď jsem ve stejné situaci,“ uvedla. 

Dmytro (†23) zahynul v Charkově

Ukrajinské matky truchlí za své děti a syny po celé zemi. Objevují se snímky z márnic i hřbitovů, ze kterých je cítit ohromný smutek i zoufalství. Nad hrobem zesnulého dítěte pláče v Sumě i Natalia (46). Dmytro zemřel podle dostupných informací v Charkově. Nyní je uložen v zemi na hřbitově v Trostianetsu. 

70letá Nadiya, podobně jako i jiní starší lidé, na Ukrajině zůstala. Kromě toho, že prostě nechce opustit svůj domov, by bylo i složité utíkat do cizí země vzhledem k jejímu pokročilému věku. Ze země prchají především ženy a děti, ty tvoří až 90 % všech uprchlíků. Od začátku ruské invaze, tedy od 24. února, pak z napadené země odešlo více než pět milionů lidí. Uvedl to 15. dubna Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). 

Video se připravuje ...
Další videa