Sobota 1. dubna 2023
Svátek slaví Hugo, zítra Erika
Zataženo, déšť 13°C

„Šel jen koupit chléb.“ Viktora (†79) zabil úlomek ruské střely. Bolest jeho dcery zachytili fotografové

Autor: trm, reuters - 
22. dubna 2022
05:00

Viktor Gubarjev vyběhl jen koupit chléb, domů už se nevrátil. Kousek od domova ho zasáhl fragment ruské střely, jen pár minut předtím, než dorazila jeho dcera Jana. Ta našla už jen tělo, její otec se ten den stal jednou ze tří obětí ruského ostřelování. Chvíli, kdy našla tělo svého otce ležící na ulici, zachytili fotografové Reuters. Agentura přinesla i příběh rodiny.

Učitelka angličtiny Jana chystala online hodinu pro své studenty ve chvíli, kdy začalo ruské ostřelování Charkova. „Pamatuji si jen ten výbuch,“ popsala Jana. Téměř hned jí volala matka. „Třesoucím se hlasem mi řekla, že táta šel koupit chléb a je stále venku,“ popisuje Jana. Otce chtěla okamžitě hledat, její partner jí v tom zabránil v obavách, že ruské útoky budou pokračovat. „Začala jsem okamžitě tátovi volat, ale nezvedal to,“ říká Jana.

Ven vyšla o chvíli později, našla už jen otcovo tělo. Srdcervoucí okamžik zachytili fotografové. U těla už byli záchranáři, muži ale nedokázali pomoci. „Omlouvám se, chci na ten obraz zapomenout. Na ten obraz, když jsem ho viděla,“ říká v slzách.

23:28
31. 3. 2023

Vážení čtenáři, pro dnešek se s vámi loučíme. Pokračovat budeme zase zítra v brzkých ranních hodinách. Přejeme dobrou noc.

23:10
31. 3. 2023

V Avdijivce podle agentury Unian stále zůstává několik stovek civilistů, kteří přežívají převážně ve sklepích. Výbuchy nebo ostřelování jsou tam na denním pořádku. Podle hodnocení analytiků z amerického Institutu pro studium války z minulého týdne přesměrovaly ruské síly svoji hlavní pozornost z Bachmutu, o jehož dobytí se marně snaží už řadu měsíců, právě na Avdijivku.

22:44
31. 3. 2023

Podle šéfa doněcké regionální správy Pavla Kyrylenka bylo při ostřelování Andijivky zabito 5měsíční dítě a jeho babička. Matka a otec dítěte byli zraněni. „Tragédii se dalo předejít: právě včera policisté znovu přesvědčovali matku dítěte, aby myslela na syna a odešla. Ani to však bohužel nevedlo ke kýženému výsledku - žena opět rozhodně odmítla odejít na bezpečnější místo. A dnes se stalo nenapravitelné. Bohužel se evakuace stále některým lidem zdá nepochopitelná a zbytečná. Ale je to jediná věc, která nyní dokáže zachránit životy,“ řekl Kyrylenko. Informovalo o tom zpravodajství Nexta.

Zobrazit celý online

Viktor Gubarajev byl jednou z nejméně tří civilních obětí pondělního ostřelování Charkova. Město je pod každodenním ruským útokem už od začátku invaze.

Janinu tátovi bylo 79 let. „V normálním životě, dokonce i ve válce, se snažil usmívat, vtipkovat, podporovat nás. Říkal nám: ‚Jste moje holky‘,“ vzpomíná Jana. Teď čeká, až bude moct otce pohřbít. Kvůli ruské invazi je prakticky nemožné uspořádat ve městě tradiční obřad a rozloučení. Bochník chleba, který její otec koupil chvíli před smrtí, si nechala. „Chleba byl od krve. Teď ho nemůžu vzít do rukou, ale chci, protože je to kus mého táty. Bylo to to poslední, co měl v rukou.“       

Podle Úřadu vysoké komisařky OSN pro lidská práva (OHCHR) překročil tento týden počet civilních obětí během války dva tisíce. Skutečný počet ale bude vyšší, zřejmě mnohonásobně. Jen v Mariupolu mluví úřady o více než 21 tisících civilních obětí.

Video  Kde se válčí na Ukrajině - Průběh bojů a místa největších masakrů  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa