Sobota 1. dubna 2023
Svátek slaví Hugo, zítra Erika
Zataženo, déšť 13°C

Lipavský vysvětlil intenzivní pomoc Česka Ukrajině. A chtěl by, aby velké země pomáhaly víc

Autor: ČTK - 
22. dubna 2022
11:06

Český ministr zahraničí Jan Lipavský by rád, aby velké země jako Německo dělaly více pro vyzbrojení Ukrajiny. Řekl to v rozhovoru s americkou televizí CNN a dodal, že by to Ukrajině hodně pomohlo. Zároveň poznamenal, že ale chápe vnitropolitickou situaci v těchto státech. Německá vláda je opakovaně terčem kritiky za to, že Kyjevu, který čelí ruské agresi, neposkytuje větší pomoc.

„Rád bych viděl, aby ty země dělaly více,“ odpověděl Lipavský na otázku, jestli by větší státy jako Německo neměly Ukrajině pomáhat větší měrou. „Na druhé straně rozumím tomu, že mají svou vlastní vnitropolitickou situaci, což respektuji. Vidět Německo poslat výrazné množství zbraní Ukrajině, to by hodně pomohlo, určitě,“ podotkl dále.

Lipavský byl v rozhovoru dotazován také na českou pomoc, jejíž součástí byly i těžké zbraně, včetně tanků sovětské výroby T-72. Pro Prahu je podle něj velmi důležité pomáhat. „A ten důvod je, že Ukrajina bojuje o své přežití. Pokud by Putinova (ruského prezidenta Vladimira Putina, pozn. ČTK) agrese pokračovala a Ukrajina padla, pokračoval by dál a my jsme již jednou Ruskem byli okupováni v roce 1968 a nechceme to opakovat,“ vysvětlil.

Lipavský: Zbavit se závislosti na ruské ropě a plynu nebude jednoduché, ale zvládneme to

Šéf české diplomacie také zdůraznil, že je do budoucna třeba zbavit se závislosti na ruské ropě a plynu. „Nebude to jednoduché, ale zvládneme to,“ řekl. Je podle něj třeba hledat evropské řešení. Důležité je, aby Evropa v postoji k Rusku zůstala jednotná, dodal.

Pokud jde o kritickou situaci v Mariupolu na jihovýchodě Ukrajiny, podpořil by Lipavský zapojení třetí země do evakuace zdejších obyvatel. „Musíme těm lidem pomoci,“ míní. Česko podle něj ale samo nemá prostředky, jak evakuaci zajistit. „Musela by to udělat jiná země, ale politicky jsme připraveni to podpořit,“ říká.

23:28
31. 3. 2023

Vážení čtenáři, pro dnešek se s vámi loučíme. Pokračovat budeme zase zítra v brzkých ranních hodinách. Přejeme dobrou noc.

23:10
31. 3. 2023

V Avdijivce podle agentury Unian stále zůstává několik stovek civilistů, kteří přežívají převážně ve sklepích. Výbuchy nebo ostřelování jsou tam na denním pořádku. Podle hodnocení analytiků z amerického Institutu pro studium války z minulého týdne přesměrovaly ruské síly svoji hlavní pozornost z Bachmutu, o jehož dobytí se marně snaží už řadu měsíců, právě na Avdijivku.

22:44
31. 3. 2023

Podle šéfa doněcké regionální správy Pavla Kyrylenka bylo při ostřelování Andijivky zabito 5měsíční dítě a jeho babička. Matka a otec dítěte byli zraněni. „Tragédii se dalo předejít: právě včera policisté znovu přesvědčovali matku dítěte, aby myslela na syna a odešla. Ani to však bohužel nevedlo ke kýženému výsledku - žena opět rozhodně odmítla odejít na bezpečnější místo. A dnes se stalo nenapravitelné. Bohužel se evakuace stále některým lidem zdá nepochopitelná a zbytečná. Ale je to jediná věc, která nyní dokáže zachránit životy,“ řekl Kyrylenko. Informovalo o tom zpravodajství Nexta.

Zobrazit celý online

Video  Drábová v Blesku o ruských hrozbách: Putin je šílený, ale k jaderné válce nesáhne.  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa