Blesk Zprávy: Jak čtete výstupy z rozhovoru Putin – Trump?
Tomáš Petříček, bývalý ministr zahraničí: „Myslím, že jsme se dozvěděli, že je ďábel ukryt v detailu, obě strany si to trošku interpretují jinak. Ale může to být samozřejmě jeden z momentů, který i ruskou stranu přiměje začít brát ta jednání s Ukrajinou o příměří, potažmo míru, vážněji, než tomu bylo doposud. Ale zase nemyslím si, nejsem přesvědčen, že by Rusko v tuto chvíli skutečně hledalo cestu, jak rychle válku ukončit. Stále podle mě ta úvaha v Kremlu je, že může dosáhnout větších ústupků, že může ještě vojenskou cestou svoji pozici vylepšit. A Kreml zatím není pod asi takovým tlakem ze strany Ameriky, aby tento přístup změnil. Takže očekávám, že bude Kreml hrát dále hru o čas a že Amerika bude muset buď přitvrdit, anebo si přiznat, že ta jednání není schopná dnes nasměrovat k nějakému výsledku.“
Trump následně na tiskovce znovu zopakoval, že pokud nebudou výsledky, Amerika z té zprostředkovatelské role vycouvá. Kdy by mohl pohár jeho trpělivosti přetéct?
„Nejsem si jist, jak dlouho ještě americká administrativa bude tolerovat nebo možná omlouvat ten laxní ruský přístup. Stále třeba nejsou jasné další kroky - pokud by Rusko nezačalo jednat o příměří, do jakého termínu by Amerika očekávala, že k takovému kroku dojde? Co by přišlo následně? Ten tlak ze strany USA, myslím, není dostatečně velký na Kreml, což Kreml samozřejmě využívá. A ještě doplním, že samozřejmě Amerika chce co nejrychleji tu válku končit. Z úst amerických představitelů opakovaně zaznívá, že to není jejich válka, že není v zájmu USA se v ní angažovat, nicméně tím dává do jisté míry i lepší karty pro vyjednávání Rusku. Rusko vidí, že Amerika se z toho chce co nejdříve vázat a skutečně může hrát o čas. Může testovat, jak moc, jaké ústupky chce právě touto strategií získat, případně co všechno bude Donald Trump ochoten obětovat, aby se dostal blíže k tomu kýženému cíli a to je ukončit válku.“
Cesta k cíli by mohla vést přes přísnější sankce proti Rusku, to ale Trump zatím odmítá. Proč?
„Myslím, že v americkém Kongresu takový krok má podporu, a že záleží dnes už jen na administrativě Donalda Trumpa, aby rozhodla o tom nebo přistoupila k tomu, že pokud se Rusko nebude angažovat v těch jednáních vážně, tak že Amerika přitvrdí ty sankce – zasáhnou i ty strany, které pomáhají Rusku obcházet sankce. Což by samozřejmě Rusko velmi bolelo a ruskou ekonomiku by to poznamenalo, takže tady to je skutečně dnes jenom na tom, jestli ta vyjádření uskuteční, jestli to jsou reálné hrozby, nebo jestli naopak tím, že váhá, pouze Vladimira Putina nepřesvědčuje o tom, že Amerika prostě takovýto zásadní posun v sankcích a opatření vůči Rusku není ochotná udělat, protože Donald Trump chce mít dobré vztahy s Vladimirem Putinem.“
Pokud by se skutečně USA přestaly angažovat v tom vyjednávání, co by to prakticky mohlo znamenat? Jenom prostě nebudou do toho zasahovat nebo i skutečně zastaví pomoc pro Ukrajinu?
„Bude velmi záležet na tom, jestli se Amerika vyváže celkově z konfliktu – tudíž, že kromě nějaké mediační role pozastaví i veškerou podporu. Pokud by například i třeba zrušila sankce vůči Rusku, to by mělo zásadní dopad a určitě by to výrazně oslabilo pozici Ukrajiny, snížilo by to výrazně tlak na Rusko, aby konflikt končilo. A bohužel se obávám, že se ten konflikt prostě posune do další fáze. Kde bude velmi záležet na tom, co bude schopná a ochotna udělat Evropa na podporu Kyjeva.“