Putin si s Trumpem hraje, potvrdil hovor. „Rusko nehledá cestu, jak válku ukončit,“ tvrdí exministr

  • Analýza: Putin si s Trumpem hraje. Co říkají experti? „Americká strana chce hrát asi pasivnější hru“
    Autor: DVL,Tomáš Belica,lig - 
    21. 5. 2025
    05:00

    Zhruba dvě hodiny spolu na začátku týdne mluvili prezidenti USA a Ruska Donald Trump a Vladimir Putin. Jak ale vyplývá z analýzy amerického zpravodajství CNN, Putin to s příměřím nemyslí vážně a snaží se především získat čas. Naproti tomu Trump mu neustále ustupuje a je mu vyčítáno, že by měl zaujmout vůči Rusku tvrdší postoj. A co na to čeští experti? „Nejsem přesvědčen, že by Rusko v tuto chvíli skutečně hledalo cestu, jak rychle válku ukončit,“ komentoval bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček.

    Vladimir Putin se předešlý týden vysmál snahám Donalda Trumpa ukončit válku na Ukrajině, stojí v analýze britského zpravodajství Sky News. Aniž by ho za to jakkoli potrestal, Trump se vehementně snažil vyhnout výzvám zaujmout vůči Putinovi tvrdší postoj. 

    Minulou neděli americký prezident vyzval lídry Ruska a Ukrajiny, aby se setkali. „Prezident Ruska Putin se chce ve čtvrtek setkat v Turecku, aby jednal o případném konci JATEK. Ukrajina by s tím měla souhlasit, IHNED,“ napsal na sociálních sítích Trump.

    Zelenskyj souhlasil a výzvu přijal. Putin nicméně odmítl přijet a poslal místo sebe úředníky. A přesto mu Trump nic nevyčinil. Místo toho se rozhodl podkopat rozhovory, které sám svolal. „Podívejte, nic se nestane, dokud se já a Putin nesejdeme,“ řekl novinářům na Air Force One.

    Dokonce i moderátor americké stanice Fox News, což je stanice spřízněná s americkým vůdcem, Bret Baier se v rozhovoru v pátek několikrát Trumpa tázal, zda by konečně mohl vyvinout tlak na Putina. Trump se však odpovědi vyhýbal a místo toho hovořil o penězích, které vydělal během své zahraniční cesty po Perském zálivu, o nedostatcích Zelenského, Joeu Bidenovi a Íránu.

  • 1.Pondělní rozhovor

    Následoval pondělní telefonický rozhovor mezi Putinem a Trumpem. Trump se přiklonil na stranu svého přítele z Kremlu poté, co telefonát skončil a oznámil, že Ukrajina a Rusko budou nyní vyjednávat o příměří a konci války, zatímco boje stále zuří, způsobem, „jaký umí jenom oni“, píše se v analýze amerického zpravodajství CNN.

    Trump v pondělí navíc neudělal nic pro to, aby rozptýlil dřívější náznaky viceprezidenta J. D. Vancea, že by se USA mohly jednoduše stáhnout, pokud nenastane žádný pokrok. „Řeknu vám, jsou v tom velká ega, ale myslím, že se něco stane. A pokud ne, prostě se stáhnu a oni budou muset pokračovat sami,“ řekl prezident novinářům v Oválné pracovně, když telefonát skončil.

    Hrozba odchodu je klasickým trikem pro ty, kteří se snaží uzavřít obchod. Vzhledem k extrémní skepsi americké administrativy ohledně pomoci Ukrajině se však nemusí jednat o blafování.

    „Připadá mi, že se prezident doopravdy vůbec nesnaží na Putina tlačit. Je dobře, že měli dvouhodinovou konverzaci, ale co z toho máme my?“ ptala se Beth Sannerová, která dříve působila jako zástupkyně ředitele v Národní bezpečnostní radě Spojených států.

    „Máme tady Putina, který má nadále obrovské požadavky… Myslím, že je opravdu těžké si to představit jinak než tak, že Putin zdánlivě dostal přesně to, co chtěl,“ dodala.

  • 2.„Tohle není naše válka“

    Viceprezident J. D. Vance již dříve prohlásil: „Tohle není naše válka.“ Ústup Washingtonu je přesně to, po čem Rusko touží, a aby tohoto vysněného výsledku dosáhlo, zdá se, že Putin nemusí dělat vůbec nic, kromě toho, že bude ve své invazi na Ukrajinu pokračovat, podotklo americké zpravodajství CNN v další ze svých analýz.  

    Posledních deset dnů ukazuje, jak málo Putin doopravdy potřebuje amerického prezidenta nebo jeho povolení.

    Poselství z Kremlu je takové, že jde o existencionální válku, o obnovení významu Ruska v blízkém zahraničí. Rusko utrpělo velké ztráty na životech, což způsobilo ruské společnosti bolest, že v případě dosažení slabých či průměrných výsledků, by se mohla životnost ruského vedení významně snížit. Tuto válku nemůžou považovat za prohranou.  

    USA by mohly zvýšit sankce a dokonce, jak Trump poznamenal minulý týden, zavést „sekundární sankce“ proti ruským finančníkům, tedy kupcům ropy z Indie a Číny. Ale to by způsobilo další obchodní rozepře mezi světovými mocnostmi, se kterými se Washington právě usmířil. USA by mohly sankce také zmírnit, aby přemluvily Rusko činit ústupky. To by ale zase naštvalo evropské partnery. Jakékoli další kroky způsobující Rusku hrozbu by způsobily, že Trump zemi trestá více než jeho předchůdce Joe Biden. To není geopolitický pohled hnutí MAGA. To by prohloubilo účast USA ve válce, kde není v dohledu žádný konec, dokud jedna ze stran nezeslábne, nebo nedojde k drastickým změnám ve vedení.

    Putin dobývá a Trump nemá, co by prodával. Neexistuje cesta, kdy by mohli oba vyhrát a udržet si svoje postavení.

    USA je největší ekonomika na světě. Trump ale nevyužije páku, kterou USA mají – mohl by například zpřísnit sankce proti Rusku nebo poslat více zbraní a munice na Ukrajinu. Americký lídr vidí roli USA jako menší, než je. Možná právě teď Trump konečně pochopil, že Putin je někdo, kdo doopravdy nechce jeho souhlas nebo loajalitu, a stáhl se.

  • 3.Petříček: „Kreml bude hrát dále hru o čas“

    Blesk Zprávy: Jak čtete výstupy z rozhovoru Putin – Trump?

    Tomáš Petříček, bývalý ministr zahraničí: „Myslím, že jsme se dozvěděli, že je ďábel ukryt v detailu, obě strany si to trošku interpretují jinak. Ale může to být samozřejmě jeden z momentů, který i ruskou stranu přiměje začít brát ta jednání s Ukrajinou o příměří, potažmo míru, vážněji, než tomu bylo doposud. Ale zase nemyslím si, nejsem přesvědčen, že by Rusko v tuto chvíli skutečně hledalo cestu, jak rychle válku ukončit. Stále podle mě ta úvaha v Kremlu je, že může dosáhnout větších ústupků, že může ještě vojenskou cestou svoji pozici vylepšit. A Kreml zatím není pod asi takovým tlakem ze strany Ameriky, aby tento přístup změnil. Takže očekávám, že bude Kreml hrát dále hru o čas a že Amerika bude muset buď přitvrdit, anebo si přiznat, že ta jednání není schopná dnes nasměrovat k nějakému výsledku.“

    Trump následně na tiskovce znovu zopakoval, že pokud nebudou výsledky, Amerika z té zprostředkovatelské role vycouvá. Kdy by mohl pohár jeho trpělivosti přetéct?

    „Nejsem si jist, jak dlouho ještě americká administrativa bude tolerovat nebo možná omlouvat ten laxní ruský přístup. Stále třeba nejsou jasné další kroky - pokud by Rusko nezačalo jednat o příměří, do jakého termínu by Amerika očekávala, že k takovému kroku dojde? Co by přišlo následně? Ten tlak ze strany USA, myslím, není dostatečně velký na Kreml, což Kreml samozřejmě využívá. A ještě doplním, že samozřejmě Amerika chce co nejrychleji tu válku končit. Z úst amerických představitelů opakovaně zaznívá, že to není jejich válka, že není v zájmu USA se v ní angažovat, nicméně tím dává do jisté míry i lepší karty pro vyjednávání Rusku. Rusko vidí, že Amerika se z toho chce co nejdříve vázat a skutečně může hrát o čas. Může testovat, jak moc, jaké ústupky chce právě touto strategií získat, případně co všechno bude Donald Trump ochoten obětovat, aby se dostal blíže k tomu kýženému cíli a to je ukončit válku.“

    Cesta k cíli by mohla vést přes přísnější sankce proti Rusku, to ale Trump zatím odmítá. Proč?

    „Myslím, že v americkém Kongresu takový krok má podporu, a že záleží dnes už jen na administrativě Donalda Trumpa, aby rozhodla o tom nebo přistoupila k tomu, že pokud se Rusko nebude angažovat v těch jednáních vážně, tak že Amerika přitvrdí ty sankce – zasáhnou i ty strany, které pomáhají Rusku obcházet sankce. Což by samozřejmě Rusko velmi bolelo a ruskou ekonomiku by to poznamenalo, takže tady to je skutečně dnes jenom na tom, jestli ta vyjádření uskuteční, jestli to jsou reálné hrozby, nebo jestli naopak tím, že váhá, pouze Vladimira Putina nepřesvědčuje o tom, že Amerika prostě takovýto zásadní posun v sankcích a opatření vůči Rusku není ochotná udělat, protože Donald Trump chce mít dobré vztahy s Vladimirem Putinem.“

    Pokud by se skutečně USA přestaly angažovat v tom vyjednávání, co by to prakticky mohlo znamenat? Jenom prostě nebudou do toho zasahovat nebo i skutečně zastaví pomoc pro Ukrajinu?

    „Bude velmi záležet na tom, jestli se Amerika vyváže celkově z konfliktu – tudíž, že kromě nějaké mediační role pozastaví i veškerou podporu. Pokud by například i třeba zrušila sankce vůči Rusku, to by mělo zásadní dopad a určitě by to výrazně oslabilo pozici Ukrajiny, snížilo by to výrazně tlak na Rusko, aby konflikt končilo. A bohužel se obávám, že se ten konflikt prostě posune do další fáze. Kde bude velmi záležet na tom, co bude schopná a ochotna udělat Evropa na podporu Kyjeva.“

  • 4.Havlíček: „Může se stát hodně věcí“

    Blesk Zprávy: Začneme jednat o budoucích jednáních, říká po telefonátu Kreml. Trump zase, že jednání o příměří začnou hned. Jak číst rozdílné interpretace?

    Analytik Pavel Havlíček z Asociace pro mezinárodní otázky (AMO): „Je to takové pokračování té schůzky mezi tou ukrajinskou a ruskou delegací v Istanbulu. Donald Trump vlastně věděl, že se tam nic nestane a že to celé tedy stojí na tom, že on tam nebyl na tom mítinku, takže všechno si to hodně egoisticky stáhl k sobě a prohlašoval, že pokud se nesejdu s Vladimirem Putinem, respektive my sami dva to nerozhodneme, nic se nestane. Takže mám pocit, že vlastně jako z toho nic moc nevyplynulo nad rámec toho, že Rusko je zpátky ve smyslu toho, že dokáže tu hru velmi dobře hrát s americkým prezidentem. Oni říkají, že on má pravdu a je potřeba teď zohlednit ruské požadavky a tak dál. Rusko zase dostalo příležitost omotat si Trumpa kolem prstu a mám pocit, že z ukrajinského nebo evropského pohledu tohle není žádná dobrá zpráva.“

    Trump zopakoval, že USA mohou z jednání vycouvat. Kdy počítáte, že pohár jeho trpělivosti přeteče?

    „To je hodně těžká otázka. Přiznám se, že asi nerozumím té hře, kterou oni tady hrají. Ve smyslu toho, že prostě jednou řeknou, že už se z toho stahují a dávají ultimátum, na což potom naváže ruská strana nějakými třeba dílčími příměřími. Nikam se neposouváme, ale je otázka, jak dlouho toto může trvat. Vidíte, že jeden rozhovor mezi Putinem a Trumpem dokáže zamíchat kartami.“

    Rusové mluví zase o tom, že je třeba odstranit základní příčiny konfliktu. Tím myslí co?

    „To je bohužel něco, co zůstává součástí od počátku toho, když se Rusové pustili do těchhle vyjednávání. Že prostě musí se tedy de facto Ukrajina demilitarizovat, změnit politické vedení.“

    Když Amerika se stáhne z jednání, co od toho očekávat?

    „Může se stát samozřejmě to, že oni řeknou, tak my končíme s tou rolí mediátora, ale můžou se třeba přiklonit víc k Ukrajině. Může se tedy stát opravdu hodně věcí. Teď to spíš vypadá, že americká strana spíš chce hrát asi nějakou pasivnější hru, ale ještě v minulosti to mohlo taky znamenat, že skutečně oni budou víc Ukrajinu podporovat, když se stáhnou z těch jako rozhovorů. Takže za mě je to hodně otevřené. Primární faktor prostě bude Trump, a jak on bude sám nezávisle na těch ostatních hráčích a zbytku té situace rozhodovat.“

    12:22
    Dnes

    Rusko pár hodin po vyslání raket na Kyjev a dronů oznámilo dobytí tří vesnic na východě Ukrajiny, a to Odradne, Stupočky a Loknja.

    12:02
    Dnes

    Zranění podle místních úřadů utrpělo v Kyjevě nejméně 15 osob, napsala agentura Reuters. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval k dalším sankcím a většímu tlaku na Rusko, aby začalo jednat o klidu zbraní.

    „S každým takovým útokem si je svět jistější, že příčina prodlužování války leží v Moskvě. Ukrajina již mnohokrát navrhla příměří, což bylo ignorováno. Je zřejmé, že na Rusko je třeba vyvinout mnohem silnější tlak, aby se dosáhlo výsledků a zahájila se skutečná diplomacie,“ napsal Zelenskyj na síti X.

    9:57
    Dnes

    Ukrajinské hlavní město Kyjev se v noci na dnešek stalo terčem útoků Ruska. Zranění podle místních úřadů utrpělo v Kyjevě nejméně 14 osob, napsala agentura Reuters. „Noční útok ruských dronů a raket byl dosud jedním z největších kombinovaných útoků na hlavní město,“ citoval Reuters vojenskou správu metropole.

    Zobrazit celý online

    Video  Fiala v Blesku: Babiš má jen Antifialu, Putin je zbabělý. Co říká na kritiku u Dukovan?  - Jaroslav Šimáček
    Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa