Do Česka se lékařská rodina se dvěma malými dětmi přestěhovala z Dnipru před 3,5 lety. „Měli jsme několik pohovorů v celé ČR a dobrou nabídku jsme měli přímo tady v ostravské nemocnici. Nejdůležitější bylo to, že jsme mohli vzít i naše děti a nemuseli jsme je nechávat na Ukrajině s babičkou,“ říká Prochorenková, která se základy čeština začala učit ještě na Ukrajině a po přestěhování do Ostravy chodila i na přípravné kurzy pro lékaře.

Jazykové dovednosti nyní využívá při pomoci krajanům. Nemocnici pomáhá jako tlumočnice a kolegům je nepřetržitě k dispozici na speciální telefonní lince. Denně zatím absolvuje dva až tři telefonáty. Uklidňovala tak například ukrajinskou matku, jejíž dítě bylo ošetřeno na dětském oddělení a kvůli vyšetření nemohlo jíst a pít, čemuž žena nedokázala porozumět.

Lékaři lékařům

Prochorenková ale spolu s dalšími ukrajinskými kolegy a zaměstnanci nemocnice pomáhala organizovat i humanitární pomoc pro ukrajinské zdravotníky. „Počty zraněných lidí se zvyšují a naši kolegové z Ukrajiny nám pořád říkají, co potřebují. Vím, že lidé z celého Česka darují jídlo a další věci, pro nás ale bylo důležité připravit zdravotnický materiál a další věci, které by mohly pomoci kolegům. Předávali jsme to do Kyjeva i Dněpru, všechno tam dorazilo. Moc děkujeme našim kolegům, mají velké srdce," řekla Prochorenková.

VIDEO: Děsivá zkáza po útoku Rusů: Naprosto zničili obchoďák v Kyjevě.

Video
Video se připravuje ...

Děsivá zkáza po útoku Rusů: Naprosto zničili obchoďák v Kyjevě Reuters

Běžencům pomáhá i v soukromí. S manželem u sebe ubytovali dvě dospělé dívky, příbuzné její kmotry, a s vyřizováním potřebných dokladů pomáhají i dalším běžencům. Podle ní jsou Ukrajinci přizpůsobiví a chtějí začít rychle pracovat.

Prchají, neodchází, protože chtějí

„Největší problém pro tyhle lidi je přestěhování, změna, že musí opustit své domovy. Lidé to nedělají ze svého rozhodnutí, jako když jsem se přestěhovala já. Změnu jsem chtěla a potřebovala, byla jsem motivovaná. Ti lidé taky mají motivaci, ale tou je záchrana života. Neodcházejí za vzděláním nebo z jiných důvodů, ale protože mají strach o své děti, mají strach, že nepřežijí válku,“ dodala.

Strach o rodiče

Zatímco pomáhá uprchlíkům, vlastní rodina zůstává na jihu Ukrajiny.  „Moje rodina, tatínek s maminkou, tam jsou celý život a nechtějí odejít. Mají svůj dům a zahrádku, nedokážou se nikam přestěhovat, jsou tam hluboce zakořeněni. Nabízela jsem jim, aby sem přijeli, to ale oni nechtějí,“ uvedla Prochorenková.

S rodiči se proto snaží být alespoň v častém telefonickém kontaktu, pravidelně si píšou SMS a alespoň dvakrát denně si telefonují.

Studuje další školu

Tetjana už Česko opustit nechce, aktuálně dokončuje další vysokou školu, kde studuje obor management ve zdravotnictví.

„Svou budoucnost vidím v Česku, moc se nám tady líbí. Děti jsou spokojené, manžel taky. Může dělat svou práci, které se hodně věnuje, a dále se vzdělává, chce si udělat atestaci. Mně už nezbývá žádná zkouška, jen diplomová práce a státnice.“

Informace pro uprchlíky

Ubytováváte doma uprchlíky, nebo jinak pomáháte Ukrajincům v ČR? Blesk spustil web ProUkrainu, kde najdou praktické rady i zpravodajství v  ukrajinštině, psaný lidmi, kteří si stejným procesem již prošli.

6:30
26. 5. 2024

Dobré ráno, vážení čtenáři. Bilance sobotního ruského vzdušného útoku na hypermarket v ukrajinském městě Charkov vzrostla na 11 mrtvých. Oznámil to šéf oblastní správy Oleh Syněhubov. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bylo při sobotních ruských útocích na Charkov zraněno skoro 60 lidí. „Kdyby Ukrajina měla dostatečné prostředky protivzdušné obrany a moderních bojových letadel, byly by takové ruské údery prostě nemožné,“ podotkl Zelenskyj.

22:04
25. 5. 2024

Vážení čtenáři,

pro dnešek končíme online reportáž z válečného konfliktu. Za redakci Blesk zpráv vám přejeme dobrou noc. Ve zpravodajství budeme pokračovat opět zítra v ranních hodinách.   

21:44
25. 5. 2024

Nejméně čtyři lidé zahynuli a čtyři desítky utrpěly zranění při ruském vzdušném útoku na hypermarket se stavebními potřebami v ukrajinském Charkově. Na platformě Telegram to dnes uvedli starosta města Ihor Terechov a šéf oblastní správy Oleh Syněhubov. Oba činitelé zároveň vpodvečer informovali o dalším ruském úderu, který zasáhl centrum druhého největšího ukrajinského města a vyžádal si dvě desítky zraněných včetně třináctiletého chlapce.

Ruská armáda při prvním vzdušném úderu zaútočila na Charkov podle oblastní prokuratury pomocí řízených leteckých bomb UMPB D-30 z ruské Belgorodské oblasti. Syněhubov dříve informoval o ruském útoku dvěma naváděnými leteckými pumami KAB.

Na místě úderu vypukl požár a prezident Volodymyr Zelenskyj upozornil, že v hypermarketu mohlo být tou dobou přes 200 lidí. Původní informace hovořily o dvou zabitých, kteří byli podle Syněhubova pracovníci hypermarketu, a 25 zraněných.

Kompletní online
Fotogalerie
137 fotografií