Do Česka se lékařská rodina se dvěma malými dětmi přestěhovala z Dnipru před 3,5 lety. „Měli jsme několik pohovorů v celé ČR a dobrou nabídku jsme měli přímo tady v ostravské nemocnici. Nejdůležitější bylo to, že jsme mohli vzít i naše děti a nemuseli jsme je nechávat na Ukrajině s babičkou,“ říká Prochorenková, která se základy čeština začala učit ještě na Ukrajině a po přestěhování do Ostravy chodila i na přípravné kurzy pro lékaře.

Jazykové dovednosti nyní využívá při pomoci krajanům. Nemocnici pomáhá jako tlumočnice a kolegům je nepřetržitě k dispozici na speciální telefonní lince. Denně zatím absolvuje dva až tři telefonáty. Uklidňovala tak například ukrajinskou matku, jejíž dítě bylo ošetřeno na dětském oddělení a kvůli vyšetření nemohlo jíst a pít, čemuž žena nedokázala porozumět.

Lékaři lékařům

Prochorenková ale spolu s dalšími ukrajinskými kolegy a zaměstnanci nemocnice pomáhala organizovat i humanitární pomoc pro ukrajinské zdravotníky. „Počty zraněných lidí se zvyšují a naši kolegové z Ukrajiny nám pořád říkají, co potřebují. Vím, že lidé z celého Česka darují jídlo a další věci, pro nás ale bylo důležité připravit zdravotnický materiál a další věci, které by mohly pomoci kolegům. Předávali jsme to do Kyjeva i Dněpru, všechno tam dorazilo. Moc děkujeme našim kolegům, mají velké srdce," řekla Prochorenková.

VIDEO: Děsivá zkáza po útoku Rusů: Naprosto zničili obchoďák v Kyjevě.

Video
délka: 01:43.17
Video se připravuje ...

Děsivá zkáza po útoku Rusů: Naprosto zničili obchoďák v Kyjevě Reuters

Běžencům pomáhá i v soukromí. S manželem u sebe ubytovali dvě dospělé dívky, příbuzné její kmotry, a s vyřizováním potřebných dokladů pomáhají i dalším běžencům. Podle ní jsou Ukrajinci přizpůsobiví a chtějí začít rychle pracovat.

Prchají, neodchází, protože chtějí

„Největší problém pro tyhle lidi je přestěhování, změna, že musí opustit své domovy. Lidé to nedělají ze svého rozhodnutí, jako když jsem se přestěhovala já. Změnu jsem chtěla a potřebovala, byla jsem motivovaná. Ti lidé taky mají motivaci, ale tou je záchrana života. Neodcházejí za vzděláním nebo z jiných důvodů, ale protože mají strach o své děti, mají strach, že nepřežijí válku,“ dodala.

Strach o rodiče

Zatímco pomáhá uprchlíkům, vlastní rodina zůstává na jihu Ukrajiny.  „Moje rodina, tatínek s maminkou, tam jsou celý život a nechtějí odejít. Mají svůj dům a zahrádku, nedokážou se nikam přestěhovat, jsou tam hluboce zakořeněni. Nabízela jsem jim, aby sem přijeli, to ale oni nechtějí,“ uvedla Prochorenková.

S rodiči se proto snaží být alespoň v častém telefonickém kontaktu, pravidelně si píšou SMS a alespoň dvakrát denně si telefonují.

Studuje další školu

Tetjana už Česko opustit nechce, aktuálně dokončuje další vysokou školu, kde studuje obor management ve zdravotnictví.

„Svou budoucnost vidím v Česku, moc se nám tady líbí. Děti jsou spokojené, manžel taky. Může dělat svou práci, které se hodně věnuje, a dále se vzdělává, chce si udělat atestaci. Mně už nezbývá žádná zkouška, jen diplomová práce a státnice.“

Informace pro uprchlíky

Ubytováváte doma uprchlíky, nebo jinak pomáháte Ukrajincům v ČR? Blesk spustil web ProUkrainu, kde najdou praktické rady i zpravodajství v  ukrajinštině, psaný lidmi, kteří si stejným procesem již prošli.

23:28
31. 3. 2023

Vážení čtenáři, pro dnešek se s vámi loučíme. Pokračovat budeme zase zítra v brzkých ranních hodinách. Přejeme dobrou noc.

23:10
31. 3. 2023

V Avdijivce podle agentury Unian stále zůstává několik stovek civilistů, kteří přežívají převážně ve sklepích. Výbuchy nebo ostřelování jsou tam na denním pořádku. Podle hodnocení analytiků z amerického Institutu pro studium války z minulého týdne přesměrovaly ruské síly svoji hlavní pozornost z Bachmutu, o jehož dobytí se marně snaží už řadu měsíců, právě na Avdijivku.

22:44
31. 3. 2023

Podle šéfa doněcké regionální správy Pavla Kyrylenka bylo při ostřelování Andijivky zabito 5měsíční dítě a jeho babička. Matka a otec dítěte byli zraněni. „Tragédii se dalo předejít: právě včera policisté znovu přesvědčovali matku dítěte, aby myslela na syna a odešla. Ani to však bohužel nevedlo ke kýženému výsledku - žena opět rozhodně odmítla odejít na bezpečnější místo. A dnes se stalo nenapravitelné. Bohužel se evakuace stále některým lidem zdá nepochopitelná a zbytečná. Ale je to jediná věc, která nyní dokáže zachránit životy,“ řekl Kyrylenko. Informovalo o tom zpravodajství Nexta.

Kompletní online
Fotogalerie
137 fotografií