Marionella prchla s dcerkou Karinou (2) před 11 dny z Chustu v Zakarpatské oblasti. „Nebýt války, zůstala bych,“ řekla. Očekávané miminko chtělo po cestě plné stresu na svět dříve, Alina se narodila už v 34. týdnu v Městské nemocnici. Miminko vážilo 2880 gramů a měřilo 48 centimetrů.

Oporou byl ženě manžel, zedník Jevgenij (33), který jezdí pracovat do Ostravy asi čtyři roky. „Porody jsou tu lepší než u nás. Dali nám čaj, jídlo, sestřička se každých pět minut chodí dívat na dítě. Je to super, je to jako někde v Americe,“ řekl Jevgenij.

Hledají větší byt

Mladá rodina má nyní k dispozici malý byt, ale ráda by co nejdřívě sehnala větší. Marionella i Karina prozatím dostaly roční povolení k pobytu, ale co s nimi bude dál, zatím netuší. Návrat do vlasti by si rodina přála, ale… „Dokud je tam válka, raději budeme tady v Česku, “ neskrývá Jevgenij.

VIDEO: Andrej Poleščuk o Ukrajině.

Video
délka: 23:44.28
Video se připravuje ...

Epicentrum - Andrej Poleščuk Vera Renovica, Lukáš Červený

Novorozenou Alinu na svět přivedl lékař Boris Sivák, který pochází ze Slovenska. To se ukázalo být výhodou. „Čeština je pro Ukrajince nový jazyk. Pomáháme si při komunikaci tlumočnickými kartami. U Marionelly to nebylo potřeba. Ukrajinci totiž rozumějí slovenštině více než češtině,“ řekl.

Informace pro uprchlíky

Ubytováváte doma uprchlíky, nebo jinak pomáháte Ukrajincům v ČR? Blesk spustil web ProUkrainu, kde najdou praktické rady i zpravodajství v  ukrajinštině, psaný lidmi, kteří si stejným procesem již prošli.

22:00
10. 12. 2023

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj od pondělí navštíví Spojené státy, v úterý se na pozvání Bílého domu setká s prezidentem Joem Bidenem a pozván je i do Senátu. Návštěva se koná ve chvíli, kdy Bidenova administrativa vyvíjí tlak na Kongres, aby Ukrajině poskytl další miliardy dolarů na pomoc ve válce proti Rusku, uvedla agentura AP.

Cílem návštěvy je zdůraznit podporu Spojených států Ukrajině, oznámil Bílý dům. Součástí návštěvy je „řada schůzek a jednání“, přičemž klíčovými tématy bude obranná spolupráce mezi Ukrajinou a Spojenými státy, „zejména skrze společné projekty na výrobu zbraní a systémů protivzdušné obrany i koordinace mezi oběma zeměmi v následujícím roce,“ uvedla Zelenského kancelář.

19:55
10. 12. 2023

K zajímavému setkání došlo v Argentině, kam dorazil za novým prezidentem Mileiem i maďarský premiér Viktor Orbán, blokující další unijní pomoc Ukrajině. Orbán se totiž v Buenos Aires tváří v tvář setkal právě s dalším z hostů – ukrajinským prezidentem Zelenským.

19:42
10. 12. 2023

Argentinský prezident Javier Milei dnes složil přísahu, pogratulovat mu dorazil i Volodymyr Zelenskyj.

Kompletní online
Fotogalerie
93 fotografií