„Hrdinka Ukrajiny.“ Rusové při bojích zabili vojačku Olgu, zůstalo po ní dvanáct dětí
Touhu bránit svou vlast a posílit armádu projevily na Ukrajině také ženy. I ony se tak stávají obětí útoků okupačních vojáků. O jednom z nešťastných úmrtí informovala na twitteru ukrajinská poslankyně Inna Sovsunová. Podle ní při ruském útoku zemřela Olga Semydjanová, matka celkem dvanácti dětí, která pomáhala ukrajinské armádě. „Je mojí hrdinkou,“ vzkázala politička.
„Olga Semydjanová, matka šesti dětí, zemřela v boji proti ruským bastardům. Vyjádřila touhu bránit zemi až do konce, i když věděla, že jejich prapor možná nepřežije. Je hrdinkou Ukrajiny. Je mojí hrdinkou,“ napsala rozhořčená Sovsunová.
K příspěvku připojila fotografii, na které zavražděná žena stojí se zbraní v ruce a v plné polní výbavě. Podle rodiny matka zemřela poté, co schytala od nepřítele palbu do břicha. Na poslední rozloučení však zdrcená rodina Olgu poslat nemůže, protože se jí nepodařilo kvůli stále probíhajícím bojům dostat tělo.
Olga Semydjanová měla vlastních dětí šest, dalších šest si adoptovala ze sirotčince, uvedl britský deník Daily Mail. Podle něj v ukrajinské armádě působila od roku 2014.
Ukrajina o úmrtí svých vojáků pravidelně neinformuje, poprvé čísla zveřejnil až prezident Volodymyr Zelenskyj minulou sobotu. „Máme 1300 mrtvých vojáků. Ale Rusko více než 12000. Jeden ku deseti. Nemám radost z toho, že mají 12 000 mrtvých,“ uvedl k datu 12. března.
„Je to iniciativa, která míří správným směrem: k míru. Existují však aspekty tohoto plánu, které si zaslouží diskuzi, vyjednávání a vylepšení. Chceme mír, ale nechceme mír, který by byl kapitulací Ukrajiny,“ prohlásil francouzský prezident Emmanuel Macron k aktuálně projednávanému mírovému plánu. Dodal, že pouze Ukrajinci mohou rozhodnout, jaké územní ústupky jsou připraveni učinit. „To, co bylo předloženo, nám dává představu o tom, co by bylo přijatelné pro Rusy. Znamená to, že to musí přijmout Ukrajinci a Evropané? Odpověď zní ne,“ řekl Macron. Uvedl také, že první obrannou linií Ukrajiny v případě míru s Ruskem by byla regenerace její vlastní armády a ta nemůže být nijak omezena.
Největší hrozbou pro bezpečnost České republiky zůstává Rusko a jeho současná politika, řekl v úvodu dnešního velitelského shromáždění české armády náčelník generálního štábu Karel Řehka. Rusko je stále nevyzpytatelnější a agresivnější a zkouší, kam až může zajít, doplnil.
Armáda se podle Řehky tvoří proto, aby válka nikdy nebyla. S Ruskem se nejde domluvit u piva, ale jen z pozice síly, zdůraznil. „Hrozba ze strany Ruska narůstá, všichni vojáci v naší armádě musí být připraveni na boj, mít a znát svůj operační úkol. Příprava na válku je kontinuální a nikdy nekončící proces. Připravenost na nejhorší scénář je to, proč si nás společnost platí,“ uvedl.
Vojáci podle Řehky musí trávit víc času na cvičištích a střelnicích. „Méně na různých poradách, prezentacích a školeních a v zajetí byrokracie. Musíme cvičit a žít tak, jak bychom v reálu i bojovali,“ uvedl. Doplnil, že každá chvíle strávená jinak než prací na lepší bojové připravenosti, je mrháním zdrojů a ztrátou času.
Pokud se rýsují nějaké vyhlídky na konec války na Ukrajině, tak nikoli ve prospěch napadené země, ale směřují k těžkému kompromisu. Bude mít pravděpodobně zásadní dopad na celou Evropu, řekl při dnešním zahájení velitelského shromáždění české armády v Praze prezident Petr Pavel.
Problémy podle hlavy státu přetrvávají v bezpečnostních vztazích v Evropě. „Bezpečnost na Ukrajině je podmnožinou evropské bezpečnosti,“ řekl Pavel. Považuje za důležité s Ruskem hovořit o bezpečnosti od Severního ledového oceánu až po Černé moře či o obnovení smluv, které chránily bezpečnost evropských občanů. Jinak podle něj lze dříve či později očekávat další konfrontace.
Zobrazit celý online