Pondělí 2. října 2023
Svátek slaví Olívie, zítra Bohumil
Polojasno 24°C

„Mučí naše civilisty,“ obvinil Zelenskyj Moskvu. Lidé v Mariupolu trpí bez šance na evakuaci

Aktualizováno -
12. března 2022
13:29
Autor: sova, ČTK, Darina Jíchová - 
12. března 2022
13:03

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj slibuje, že do obléhaného Mariupolu dostane jídlo, vodu a léky, zatímco Rusko se připravuje na totální útok na Kyjev. Velká Británie varuje, že během nových útoků na západní ukrajinská města jsou nevybíravě ostřelování civilisté. Zelenskyj rovněž oznámil, že Rusko posílá na Ukrajinu další jednotky a ukrajinská armáda proto nemůže snížit intenzitu bojů. Ztráty ruské armády jsou podle něj největší za poslední desetiletí.

Prezident Volodymyr Zelenskyj přislíbil, že do obleženého města Mariupol budou dodány životně důležité zásoby.

V Ivano-Frankivsku byl za rozbřesku proveden trojitý úder, který byl údajně zaměřen na letiště na okraji města. Při včerejším ostřelování navíc ráno vzplály v Dnipru věžáky a továrna, přičemž zahynul jeden člen ochranky.

„Ruská vojska nepustila naši pomoc do města“

Prezident Volodymyr Zelenskyj udeřil na Moskvu, že „mučí“ civilisty, kteří strávili více než týden bez životně důležitých zásob v obležených městech. Ukrajinský prezident obvinil Rusko, že odmítá umožnit evakuovaným lidem opustit město Mariupol, které bylo odříznuto od potravin, vody a elektřiny, a vzdorovitě trval na tom, že do něj budou zítra dodány životně důležité zásoby, přestože je obklíčeno ruskými vojsky.

12:17
Dnes

Pilot Národní gardy Ruské federace (Rosgvardije) dezertoval k Američanům. Nadporučík Gavričenko alis Gavr vzal rodinu na dovolenou do Spojených arabských emirátů - a když si užili Dubaje, přihlásili se na velvyslanectví USA.  „Prohlásil, že odmítá bojovat, a vyjádřil ochotu spolupracovat,“ uvádí telegramový kanál Dosje špiona

Ruská tajná služba FSB se pomocí výslechů jeho dosavadních spolubojovníků a prohlídkami osobních věcí či mobilů snaží zjistit víc. Domnívá se, že ho motivoval jeho někdejší spolužák Anton Vasiljev, který do USA přeběhl loni.

11:47
Dnes

Aktivita v ruském zpracovatelském sektoru v září rostla nejrychlejším tempem za více než šest let. Zaměstnanost v odvětví rostla dokonce nejrychleji za více než dvě desetiletí, vyplývá z průzkumu mezi nákupními manažery, jehož výsledky zveřejnila mezinárodní společnost S&P Global.

„Motorem růstu jsou údajně silnější poptávka zákazníků, nové produkty a úspěšné nahrazování importu,“ uvedla společnost S&P Global. „Za zrychlením růstu stála především domácí poptávka,“ dodala.

Společnost S&P Global rovněž uvedla, že silnější příliv nových zakázek v září přiměl firmy k rozšiřování výrobních kapacit. „Výrobci vykázali nejprudší tempo tvorby pracovních míst od listopadu 2000,“ dodala.

11:02
Dnes

„Česko dělá pro Ukrajinu hodně a jsem rád, že jsem s tím mohl přijet do Kyjeva na ministerské zasedání EU-Ukrajina,“ tweetuje ministr zahraničí Jan Lipavský po příjezdu do Kyjeva na výjezdní zasedání Rady Evropské unie. „Zdůraznil jsem také, že české firmy úspěšně poskytují služby a vybavení ukrajinské armádě a jsme připraveni dále spolupracovat.“

Zobrazit celý online

Kremlem vlastněná tisková agentura TASS vykreslila pro lidi uvízlé ve městě hrozivý obraz poté, co citovala ruského plukovníka Michaila Mizinceva, který uvedl, že všechny mosty do města byly zničeny a cesty byly zaminovány.

Ruská vojska nepustila naši pomoc do města a nadále mučí naše lidi... zítra (v sobotu) se pokusíme znovu, znovu se pokusíme poslat jídlo, vodu a léky,“ řekl Zelenskyj.

Prezident Zelenskyj promlouvá ke svým lidem, ale i k západním lídrům, případně k Rusku a ruským vojákům denně. V sobotním výstupu zmínil mnohonásobné ruské ztráty. Opakovaně vyzval ke klidu zbraní v Mariupolu. Ukrajina podle Zelenského plně dodržuje příměří kolem humanitárního koridoru z obleženého města Mariupol, kde na evakuaci čekají desítky tisíc civilistů. Vyzval Moskvu, aby učinila to samé. 

„Ztráty ruských vojáků jsou kolosální. Dynamika ztrát okupantů k 17. dni (války) je již taková, že lze s jistotou říci: jedná se o největší úder ruské armádě za poslední desetiletí,“ prohlásil ukrajinský prezident. Podle něj od začátku invaze pozbylo bojeschopnost 31 ruských taktických skupin o velikosti praporu.

Unesený starosta

Ukrajinští představitelé v pátek odhalili, že ruští vojáci unesli starostu Melitopolu Ivana Fedorova z městského krizového centra poté, co „odmítl spolupracovat s nepřítelem“.

„Je to zjevně projev slabosti útočníků... Přešli do nové fáze teroru, v níž se snaží fyzicky zlikvidovat představitele legitimních místních ukrajinských orgánů,“ řekl prezident Zelenskyj.

„Zajetí starosty Melitopolu je proto zločinem nejen proti konkrétní osobě, proti konkrétní komunitě a nejen proti Ukrajině. Je to zločin proti demokracii jako takové... Na činy ruských okupantů se bude pohlížet jako na činy teroristů z Islámského státu,“ dodal.

Zelenskyj dále uvedl, že hovořil s německým kancléřem Olafem Scholzem a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Požádal je, aby vyvinuli tlak na Rusko s cílem dosáhnout propuštění starosty okupovaného Melitopolu, kterého podle Kyjeva v pátek unesli ruští vojáci. Za jeho osvobození v sobotu podle ukrajinských úřadů ve městě na jihu Ukrajiny demonstrovaly tisíce lidí.

Video  Ve městě Novopskov ruští vojáci prý stříleli na civilisty přímo na ulici.  - Twitter
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud