Pátek 24. května 2024
Svátek slaví Jana, zítra Viola
Oblačno, déšť 21°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Evakuace obléhaných měst zpomalila: Z bombardované Mariupole není šance na útěk

Aktualizováno -
12. března 2022
04:53
Autor: ČTK - 
12. března 2022
01:51

Ze čtyř ukrajinských měst obléhaných ruskou armádou se v pátek podařilo evakuovat 7144 lidí, tedy mnohem méně než v předchozích dnech. Oznámil to v sobotu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ten zároveň obvinil Moskvu, že opět záměrně blokovala cestu do přístavního města Mariupol, kde čekají na možnost evakuace desítky tisíc lidí a kde docházejí potraviny, léky i voda.

Humanitární koridory, kterými se mohou díky dočasnému lokálnímu příměří evakuovat civilisté, v posledních dnech umožnily prchnout tisícům lidí například ze Sum, z Irpině, Izjumu nebo z města Buča. Ve čtvrtek se podařilo evakuovat celkem asi 40.000 lidí, ve středu 35.000.

Podle Zelenského se v pátek podařilo dostat do bezpečí například některým obyvatelům měst Černihiv, Enerhodar či Hostomel, hermeticky uzavřený naproti tomu zůstal Mariupol. Město, které mělo v době před invazí přes 400.000 obyvatel, už dva týdny ostřelují ruské jednotky, ve středu bombardovali dětskou nemocnici. Podle radnice dosud zemřelo nejméně 1582 civilistů, ve zničeném městě nefungují dodávky tepla, vody ani elektřiny.

Evakuace mají pokračovat i v sobotu. V Sumské oblasti na severovýchodě země se plánuje šest únikových koridorů, oznámil na Telegramu gubernátor Sumské oblasti Dmytro Žyvyckyj. Podle prohlášení mají být převezeni do středoukrajinského města Poltava civilisté z měst Sumy, Trosťanec, Lebedyn, Konotop, Krasnopillja a Velyka Pysarivka.

22:29
23. 5. 2024

Drazí čtenáři, pro tuto chvíli už se online reportáž kolem dění na Ukrajině odmlčí. Pokračuje opět ráno, přejeme klidnou noc.

22:18
23. 5. 2024

„Od spuštění ukrajinského humanitárního koridoru se Ukrajině podařilo vyvézt 45 milionů tun nákladu (především zemědělských produktů),“ hlásí ukrajinské zastoupení při OSN. „V rámci programu Obilí z Ukrajiny naše země poskytla obilí Somálsku, Etiopii, Keni, Mosambiku, Nigérii, Súdánu a dalším státům.“

Na Radě bezpečnosti se zrovna diskutovala bezpečnostní situace Afriky.

20:44
23. 5. 2024

Další zatýkání mezi ruskými „siloviky“: Ruská média informovala o zadržení Vladimira Vertěleckého z ministerstva obrany, kde má na starosti obranné zakázky.

Vyšetřovatelé uvedli, že ho viní ze zneužití pravomocí. Konkrétně z toho, že v roce 2022 schválil v rámci státní zakázky nedokončenou práci, kvůli čemuž vznikla státu škoda ve výši přes 70 milionů rublů (kolem 18 milionů korun).

Zobrazit celý online

Video  Proč Rusko rozpoutalo násilnou invazi na Ukrajině?  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa