Sobota 1. dubna 2023
Svátek slaví Hugo, zítra Erika
Zataženo, déšť 13°C

„Zradil jsi Rusko, synu.“ Válka vytvořila napětí mezi rodinami, mladí Rusové se stydí za rodiče

Autor: ula - 
19. března 2022
10:22

Válečný konflikt na Ukrajině rozdělil mnoho rodin. Muži se museli rozloučit se svými manželkami a dětmi, které poslali do bezpečí. Rusko zažívá své vlastní rodinné roztržky, zejména mezi těmi, kteří válku podporují, a těmi, kteří jsou proti. Neshody panují hlavně napříč generacemi a často jiné názory vedou i k nesmiřitelnému konfliktu. Portál The Guardian přinesl příběhy mladých Rusů, které jejich rodiče zavrhli kvůli tomu, že se zúčastnili protiválečných demonstrací.

Victoria (28) si třetí den po začátku ruské invaze na Ukrajinu všimla, že její matka do telefonu „papouškuje“ vládu a nazývá válku na Ukrajině speciální vojenskou operací.

„Máma mi napsala, že vše je chyba NATO a Rusko nemělo jinou možnost, než se bránit,“ řekla portálu The Guardina mladá žena, původem z malého města na Sibiři, která nyní žije v Moskvě.

„Stalo se tak mým posláním změnit její názor a ukázat jí, co se ve skutečnosti děje,“ uvedla Victoria, která se na svých sociálních sítích proti invazi ostře staví.

„Obecně je u mladších Rusů méně pravděpodobné, že budou mít protiukrajinské nálady. Viděli jsme, že do protiválečných protestů se z velké části zapojili mladší lidé,“ řekl Andrej Kolesnikov z Carnegieho moskevského centra. „Hodně věcí z toho, jak vnímáte válku, závisí na tom, odkud čerpáte informace,“ řekl. „Pokud se díváte na televizi, je pravděpodobnější, že se budete držet vládní verze. A starší lidé se více dívají na televizi.“

Válka vytvořila napětí mezi rodinami a přáteli

V minulosti průzkumy zjistily, že televize zůstává pro Rusy největším zdrojem informací, protože na ni při získávání informací spoléhá více než 60 % populace. U Rusů nad 65 let je o 51 % vyšší pravděpodobnost, že se budou dívat na televizi, než u lidí mladších 25 let.

Ruská státní média vykreslují válku jako „zvláštní vojenskou operaci“ zaměřenou na osvobození Ukrajiny a ochranu občanů v Donbasu před ukrajinskou „genocidou“. Videa, kde ruské bomby dopadají na města, byla označena za zinscenovaná ukrajinskou stranou.

„Většina Rusů zřejmě podporuje činy země, alespoň tak, jak jim tyto činy prezentují média,“ řekl Kolesnikov. Dodal, že vzhledem k citlivosti tématu není překvapivé, že válka vytvořila napětí mezi rodinami a přáteli: „Pro lidi je velmi těžké přijmout, že jejich strana jsou ve skutečnosti ‚ta zlá‘.“

Victoria, která se rozhodla opustit zemi minulý týden poté, co byla zadržena za účast na protiválečném protestu v Moskvě, uvedla, že se jí nakonec podařilo přesvědčit svou matku Světlanu o „ničivé roli“ její země ve válce. „Ale teď musím přesvědčit své starší bratrance a strýce. Mám celý seznam,“ vtipkovala. Její „mise“ bude pravděpodobně stále těžší.

SMS: „Zradil jsi Rusko, synu“

V pátek Rusko oznámilo zablokování Instagramu, několik dní poté, co udělalo totéž s Facebookem a Twitterem. Zásah proti sociálním médiím – a několika zbývajícím nezávislým médiím v Rusku – dále omezí přístup k externím informacím o válce a posílí vliv státních médií. Pro jiné, jako je Dmitry, technického konzultanta v Moskvě, už válka měla katastrofální důsledky pro jeho vztah s rodinou.

„Po invazi jsem se chtěl nastěhovat ke svým rodičům, abych se jim pokusil říct, co se skutečně děje,“ řekl Dmitry. Během prvního týdne války prošel každodenním rituálem, kdy svým rodičům ukazoval videoklipy ruského ostřelování ukrajinských měst a kritické zprávy nezávislých bloggerů a médií.

„Ale nic z toho nemělo smysl. Ve skutečnosti je to jen utvrdilo v přesvědčení, že mají pravdu. Po týdnu jsem se odstěhoval z domu a moje matka mi napsala SMS, že zrazuji svou zemi,“ přiznal muž.

Dmitry: S rodiči jsem to vzdal

Poslední kapka přišla minulý čtvrtek, když mu jeho otec poslal zpravodajský klip, který tvrdil, že bombový útok na porodnici v Mariupolu zinscenovaly ukrajinské úřady, přičemž herci se vydávali za zraněné matky. Tuto konspirační teorii propagovali i ruští představitelé.

„To už mě naštvalo. Nejsem si jistý, jestli ještě někdy budeme moci společně sedět u jednoho stolu,“ krčí  rameny Dmitry. „Myslím, že byli zcela ovlivněni státní propagandou a skutečně mě vidí jako nepřítele státu. Už jsem to vzdal,“ doplňuje smutně mladý muž.

23:28
31. 3. 2023

Vážení čtenáři, pro dnešek se s vámi loučíme. Pokračovat budeme zase zítra v brzkých ranních hodinách. Přejeme dobrou noc.

23:10
31. 3. 2023

V Avdijivce podle agentury Unian stále zůstává několik stovek civilistů, kteří přežívají převážně ve sklepích. Výbuchy nebo ostřelování jsou tam na denním pořádku. Podle hodnocení analytiků z amerického Institutu pro studium války z minulého týdne přesměrovaly ruské síly svoji hlavní pozornost z Bachmutu, o jehož dobytí se marně snaží už řadu měsíců, právě na Avdijivku.

22:44
31. 3. 2023

Podle šéfa doněcké regionální správy Pavla Kyrylenka bylo při ostřelování Andijivky zabito 5měsíční dítě a jeho babička. Matka a otec dítěte byli zraněni. „Tragédii se dalo předejít: právě včera policisté znovu přesvědčovali matku dítěte, aby myslela na syna a odešla. Ani to však bohužel nevedlo ke kýženému výsledku - žena opět rozhodně odmítla odejít na bezpečnější místo. A dnes se stalo nenapravitelné. Bohužel se evakuace stále některým lidem zdá nepochopitelná a zbytečná. Ale je to jediná věc, která nyní dokáže zachránit životy,“ řekl Kyrylenko. Informovalo o tom zpravodajství Nexta.

Kompletní online

BBC a New York Times hovořily s Ukrajinci, kteří řekli, že jejich příbuzní v Rusku nevěří, že jejich města byla bombardována. „Moji rodiče chápou, že se zde odehrává nějaká vojenská akce, ale namítají: Rusové vás přišli osvobodit. Nic se vám nestane, ani se vás nedotknou. Zaměřují se pouze na vojenské základny,“ řekla Oleksandra z Kyjeva a popsala BBC své pokusy vysvětlit rodičům, že ukrajinské hlavní město je pod ruským útokem.

Ilya Krasilshchik, populární ruský blogger a bývalý technický manažer, požádal svých 110 000 sledujících na Instagramu, aby mu poslali své vlastní příběhy rodinných sporů. Krasilshchik řekl, že brzy obdržel „stovky screenů diskuzí“ od mladých Rusů, které ukazují emocionální výměny názorů s jejich rodiči.

Rozhodl se zveřejnit některé z těchto rozhovorů, aby ukázal mladým Rusům, že v tom nejsou sami. „Je zřejmé, že tato válka byla velmi traumatizující zkušeností pro mnoho rodin v této zemi,“ řekl blogger.

Video  Veterán: Rusové zvolili děsivou taktiku, civilisté jsou živé štíty. Ukrajinu chválí  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

 

Video se připravuje ...
Další videa