Pokud by vás zajímalo, na kolik vás sušení v sušičce může vyjít, doporučujeme podívat se dostupných na internetu, jejich součástí bývá i srovnání ročních nákladů jednotlivých modelů. Například chystaný projekt Vybero bude přesně v těchto věcech spotřebitelům usnadňovat život.

Přístroje s mozkem

Tak jako u většiny domácích spotřebičů, i u praček a sušiček dnes narazíte na pokročilé technologie, které usnadní nejen jejich ovládání, ale udělají ze spotřebiče mnohem variabilnější zařízení. Trendem dnešní doby jsou chytré přístroje. Chytré telefony, ledničky, dokonce i celé chytré domácnosti. Není proto žádným překvapením, že se i pračky a sušičky dočkaly svého Wi-Fi připojení, díky kterému můžete spotřebič prostřednictvím mobilu nejen spustit či vypnout, ale například i diagnostikovat závadu. U některých modelů se nabízí také stažení nových programů prostřednictvím mobilní aplikace, díky tomu nezůstáváte limitovaní programy, které měla pračka či sušička při zakoupení.

Síla páry

Dalším doplňkem, který si nachází stále více příznivců, jsou parní programy praček či sušiček. Pára může doplnit klasické praní pro své dezinfekční schopnosti, nebo posloužit samostatně, k vyrovnání a osvěžení prádla. Například s cigaretovým zápachem si poradí bezchybně. S jistou dávkou opatrnosti tak poslouží i prádlu, se kterým byste dříve museli běžet do čistírny.

Hybridi

Za tímto slovíčkem se neskrývají žádná monstra, ale modely praček a sušiček, které nejsou tak úplně běžné svým provedením. Hybridní sušičku na první pohled nepoznáte, její tajemství se skrývá uvnitř. Konkrétně je to hybridní systém ohřívání, který kombinuje jak tepelné čerpadlo, tak topné těleso. Výhodou sušičky je, že můžete volit mezi rychlejším, ale méně úsporným, nebo pomalejším úspornějším sušením. Topný systém je podrobněji popsaný v článku o sušičkách, který se zabývá tímto spotřebičem obecněji.

Naopak hybridní pračka vás možná zarazí už na první pohled, v její spodní části totiž najdete zvláštní šuplík. Ten ovšem neslouží k odkládání pracích prostředků, při jeho vysunutí zjistíte, že je pračka vybavená dvěma bubny. Díky tomu můžete prát dvě várky prádla naráz, nebo si vybírat mezi větším a menším bubnem, podle množství prádla.

Tipy pro výběr pračky a sušičky

Pokud zrovna vybíráte novou pračku nebo sušičku, samozřejmě nestačí, zaměřit se jen na chytré a zajímavé funkce. Nejdůležitější je stále ještě efektivita a také spotřeba daného přístroje. Proto vám nabídneme pár tipů, podle čeho pračku či sušičku vybírat, abyste nekupovali zajíce v pytli.

1)     1. Energetický štítek

Základem každého výběru je správně nastudovaný energetický štítek. Ten vám prozradí nejen spotřebu přístroje, ale také jeho kapacitu, hlučnost či efektivitu. Dobře popsaný energetický štítek najdete v návodech pro výběr pračky či sušičky na portále Arecenze.

2)     2. Internetové srovnávače

Pokud se při výběru domácích spotřebičů necítíte úplně pevní v kramflecích, nebo jste nějaký model již vybrali a chcete si ověřit, jak obstojí v porovnání s ostatními na trhu, dobře vám poslouží testy a porovnání na internetu.

3)     3. Uživatelské recenze

Říká se, že zkušenost je nepřenositelná. V dnešní době internetu to ale zase tak úplně neplatí. K většině oblíbených produktů totiž existují desítky až stovky uživatelských recenzí, které vám mohou lépe přiblížit daný produkt a jeho používání. Pozor ovšem na věrohodnost recenze, zaplacené příspěvky nejsou zcela neobvyklé a je tak dobré ke všemu přistupovat s rezervou.