Jeřabiny

Plody jeřábu ptačího dozrávají koncem srpna, ale sklízejí se začátkem září, protože čím jsou zralejší, tím lépe chutnají. Po usušení nebo tepelné úpravě jsou skvělým přírodním lékem.

➤ prospívají kloubům

➤ napomáhají trávení

➤ posilují obranyschopnost organismu

➤ užívají se jako podpůrná léčba při problémech s močovými cestami a ledvinových chorobách

➤ ulevují při zánětu dýchacích cest

Jak užívat?

Pro léčebné využití se z plodů nejčastěji připravují čaj, tinktura, sirup či víno a bylinné likéry. Používají se i sladší plody šlechtěných odrůd jeřábu, jako je například sladkoplodý jeřáb moravský.

JSOU JEŘABINY JEDOVATÉ?

Jeřabiny obsahují mj. velké množství vitaminu C, tříslovin, hořčin, silic, ale taky kyselinu parasorbovou a glykosid kyseliny kyanovodíkové, které ve větším množství mohou vyvolávat nevolnost, zvracení a bolesti hlavy. Sušení nebo tepelné zpracování negativní účinky odstraní.

Jeřabinové víno

POTŘEBUJETE: hrst bobulí jeřabin, hrst šípků, 0,7 l kvalitního bílého vína

POSTUP: Omyté plody šípků a bobule jeřabin zalijte vínem a vše nechte 14 dní louhovat při pokojové teplotě a za občasného protřepání. Poté obsah přeceďte přes jemné plátýnko a nalijte do čisté lahve. Víno se používá jako antirevmatikum.

Bezinky

Plody černého bezu se sbírají v září, kdy už jsou dozrálé. Zatímco na jaře jste mohli využít květenství, na podzim je čas na zpracování bezinek.

➤ podporují pocení, což je přínosem při infekcích a dalších diagnózách

➤ pomáhají při neuralgických potížích – při zánětech trojklaného nervu, migrénách, bolestech periferního nervstva, bolestech páteře, na ischiatické bolesti

➤ vysoký obsah flavonoidů má výborný účinek na pružnost cév, takže se bezinky používají na léčbu popraskaných žilek, křečových žil a hemoroidů

➤ podporují činnost ledvin, odvodňují, jsou tedy vhodné při nemocech ledvin, srdce a jater

➤ čaj z bezinek čistí krev.

Jak užívat?

Z bezinek se dělají marmelády a povidla, kompoty, sirupy a víno. Čerstvé plody jsou jedovaté, tepelná úprava ale jed neutralizuje. K léčivým účelům můžete bezinky také sušit buď v troubě, nebo v sušičce.

Bezinkový likér

POTŘEBUJETE: 1 l šťávy z bezinek – použijeme odšťavňovač, 50 dkg cukru, půlku celé skořice, 4 hřebíčky, 1 kávovou lžičku citronové kůry, 1 dl rumu, ½ l třešňovice nebo vodky.

POSTUP: Bezinkovou šťávu vařte mírným varem s kořením a cukrem čtvrt hodiny. Nechte proležet v chladu do druhého dne, pak směs sceďte a smíchejte s alkoholem. Nápoj dobře promíchejte a nalijte do čistých, vypařených lahví. Pevně uzavřete a uchovávejte v chladu a temnu. Lze ho používat jako lék proti nachlazení.

 

Video
Video se připravuje ...

Tipy na zářijové výlety Videohub

Fotogalerie
9 fotografií