Můžete vsadit na kvetoucí nádheru tradičních podzimních chryzantém či nízkých druhů aster, jejichž květy však brzy poškodí příchod mrazů, nebo zvolit takové rostliny, které zvládnou bez úhony přečkat celou zimu. Vhodná může být i kombinace obou přístupů. Jako doplňkové rostliny se na podzim skvěle hodí různé druhy violek nebo třeba mimořádně dekorativní okrasné papričky.

VIDEO: Jak vybrat truhlíky a květináče?

Video
Video se připravuje ...

Jak vybrat truhlíky a květináče CNN

Stálezelené rostliny

Rostliny, které vydrží v nádobě zelené i během zimy, dodají celé kompozici svěžest i v době, kdy se celá krajina bude halit do sněhové přikrývky. K tomuto účelu se hodí břečťan, dlužichy se zelenými listy, některé traviny, okrasné zakrslé jehličnany, jalovce a túje. V zahradnictví na podzim často narazíte na atraktivní stálezelené keříčky rostlin z rodu hebe, u kterých je třeba dbát při výběru na to, aby se jednalo o plně mrazuvzdorný druh.

Dekorace a správná nádoba

Pokud mají truhlík či jiná nádoba přečkat venku celou zimu, měly by být dostatečně odolné vůči povětrnostním podmínkám a mrazu. Obyčejný plastový truhlík obvykle zimu venku také zvládne, byť se tak snižuje jeho životnost. Plasty časem zkřehnou a mohou prasknout. Pokud chcete mít jistotu, že je nádoba na zimu vhodná, vyberte si takovou, u které výrobce odolnost garantuje. Dobře se osvědčily nádoby z terakoty, betonu, kovu a také z odolných druhů plastu.

Nezapomeňte, že živé rostliny potřebují zálivku i během zimy, vyhýbejte se však přemokření. Stav substrátu pravidelně kontrolujte a za bezmrazých dnů ho opatrně zalijte. Všem rostlinám bude vyhovovat vaše snaha, aby jim v zimě úplně nepromrzaly kořeny. Zejména tenkostěnné nádoby z plastů je proto dobré opatřit ochranným obalem. U starších, méně vzhledných truhlíků může mít toto opatření zároveň i estetický efekt. Boky nádoby obalte bublinkovou fólií, filcem či silnější zahradní textilií a povrch překryjte vhodným krycím materiálem, který bude zároveň dobře vypadat.

Osázený truhlík či květináč můžete doladit také vhodnými dekoračními předměty, které se dají v průběhu zimní sezony libovolně obměňovat, a průběžně tak lze měnit celkový vzhled. Podzimní dekorace začátkem prosince vyměňte za vánoční, které můžete doplnit i světelným řetězem. Na začátku jara potom do nádoby kromě jarních dekorací přidejte také kvetoucí primule nebo cibuloviny.

Vydrží až do jara

K oblíbeným vřesovcům a chryzantémám můžete na podzim přidat do truhlíku také okrasné zelí, jehož barevná krása začne naplno vynikat až s příchodem prvních mrazů. Pokud jste si ho nestačili v létě vypěstovat na záhoně, seženete ho běžně v zahradnictví. V truhlíku často vydrží v dobré formě až do jara, pozor ale na velmi silné mrazy.

Budou krásné celu zimu

  1. KEŘÍK HEBE (Green Globe) Nekvetoucí stálezelený keřík kulovitého tvaru je dostatečně mrazuvzdorný.
  2. DLUŽICHA (Heuchera) Trvalka s velmi dekorativními listy. V obchodech ji najdete v mnoha barevných odrůdách: od zelené přes temně červenou až po žlutou.
  3. BŘEČŤAN (Hedera helix) Má zajímavě tvarované, krásně lesklé listy. Je dostupný v několika variantách zbarvení listů – od tmavě zelených po panašované.
  4. OSTŘICE (Carex) Okrasná travina dostupná v široké škále barevných i tvarových variant. Tvoří bohatý trs listů.
  5. LIBAVKA (Gaultheria) Stálezelený zakrslý keřík, který se kobercovitě rozrůstá. Na podzim rostlinu zdobí červené, ale také růžové nebo bílé bobulky.

Autor: istock.cz

Nepleťte si vřes a vřesovec

Obě rostliny jsou si vzhledově dosti podobné, u vřesovců jsou však květy větší a výraznější. Proto jim řada lidí dává v obchodě přednost. Pokud však chcete, aby rostlina vydržela nejen do začátku větších mrazů, pořiďte si raději vřes, který můžete v našich podmínkách pěstovat dlouhodobě. Na rozdíl od nenáročného vřesovce však vřesy vyžadují pro pěstování kyselou půdu.