Jak vybrat tu správnou klimatizaci

Klimatizace mobilní, používaná uvnitř bytu či domu. Její velkou výhodou je možnost přenášení z jedné místnosti do druhé tak, jak v danou chvíli zrovna potřebujete. Musíte ale počítat s tím, že tato klimatizace je poměrně hlučná. Větší problém však činí mobilním klimatizacím odvod horkého vzduchu. Doporučuje se totiž vysunout hadici otevřeným oknem ven. Když to uděláte, zjistíte, že otevřeným oknem přichází do místnosti více tepla, než stačí klimatizace ochladit. A celý systém se tak stává ne zrovna účinným.

Video
délka: 01:24.08

 Daikin

Oproti tomu dělená tzv. splitová klimatizace je upevněná nastálo. Tvoří ji dvě oddělené jednotky, propojené potrubím pro chladivo. Vnitřní klimatizační jednotka s výparníkem, který ochlazuje vzduch, je instalovaná na stěně obytného prostoru a venkovní s kompresorem. Tyto klimatizace jsou sice dražší, ale mnohem účinnější, prakticky bezhlučné, a pokud se o ně dobře staráte, vydrží vám hezkou řádku let. Navíc kvalitní klimatizace umí nejen chladit, ale také zvlhčovat nebo čistit vzduch.

Klimatizaci lze používat po celý rok

Jedním z nejčastějších omylů je tvrzení, že klimatizaci můžete používat pouze v létě. Naopak! Klimatizace je úžasná v tom, že i v zimě ji můžete naplno využít. Funguje totiž jako alternativní zdroj tepla a současně moderní klimatizace mají zabudované výkonné tepelné čerpadlo. Vzduch nejen ochlazují, ale v zimě jej také účinně ohřívají. Jelikož netopí přímo elektrickou energií, jsou i velmi šetrné a úsporné. Vytápění domácí klimatizací vás tak přijde na menší náklady, než které jsou potřeba na vytápění například plynovým kotlem.

Jak je provoz klimatizace nákladný

Možná vás to překvapí, ale není. Důležité je ji pouze správně nastavit. Výkon klimatizace se odvíjí od dvou základních faktorů – velikosti místnosti, která má být ochlazena, a světové strany, na kterou vedou okna. Nemalou roli hraje také typ stavby. Starý cihlový dům si udrží svoji příjemnou teplotu v tropických dnech daleko déle než novostavba v satelitním městečku. Důležitý je také rozdíl mezi vnější a vnitřní teplotou vzduchu, ten by neměl být větší než zhruba 7 °C. Ideální teplota pro pobyt nebo práci doma je mezi 20 a 21 °C, v noci pak o pár stupňů méně. Pokud je klimatizace správně nastavena, pohybuje se její finanční náročnost na spotřebu v řádech stokorun ročně.

Chcete si klimatizace prohlédnout na vlastní oči? Navštivte specializovaný showroom Daikin

V nově otevřeném showroomu v Praze-Libni najdete vše, co potřebujete. Společnost Daikin má dlouholeté zkušenosti v oblasti vytápění a chlazení a patří ke špičce ve svém oboru nejen u nás, ale i v zahraničí. Nový showroom jednoho z autorizovaných Home Comfor  Expert partnerů Daikin je postavený jako reálný byt či dům, takže vás provede přes venkovní terasu, obývací pokoj do ložnice a technické místnosti a vy si přímo na místě můžete vyzkoušet všechny možnosti, které produkty Daikin nabízí. Společnost nabízí špičkový záruční a pozáruční servis a na své klimatizace dokonce až 5letou záruku.

Autor: DAIKIN AIRCONDITIONING CENTRAL