Dobrý den, pokud bych si zřídil penzijní pojištění (je mi 28 let), je možné si ho potom vybrat dřív, kdyby bylo potřeba? Chápu správně, že to lze, ale že pak přijdu o všechny možné příspěvky od státu?

Dobrý den, ano, máte pravdu, pokud byste toto penzijní spoření vybral dříve, což produkt umožňuje, tak přijdete o státní podporu a musíte zdanit příspěvky zaměstnavatele srážkovou 15% daní. Na druhou stranu vám zůstávají vaše výnosy (opět zdaněny). Nicméně pořád je lepší mít nějakou finanční rezervu než nemít žádnou a produkt doplňkového penzijního spoření se díky všem výhodám od státu pro tyto účely přímo nabízí. Více informací naleznete na www.nn.cz.

Dobrý den, na penzijní pojištění si dávám měsíčně 1 000 Kč. Jsem zaměstnaná na HPP. Jsou zde možné nějaké daňové úlevy? Vím, že kolegové, co jsou na IČO, něco takového řešili, ale nevím, jak je to s HPP. Děkuji

Dobrý den, podle aktuálních pravidel platných pro penzijní spoření můžete čerpat daňové úlevy na částku převyšující 1 000 Kč měsíčně, a to až do 3 000 Kč měsíčně. Tedy ve vašem případě na placených 1 000 Kč měsíčně daňové úlevy čerpat nemůžete. Maximální daňový odpočet za rok je 24 tisíc korun, a pokud byste na něj ještě chtěla dosáhnout, možnost tu stále je. Jak jsem odpovídal níže, stačí si sjednat službu daňového optima nebo navýšit Váš měsíční příspěvek na měsíc prosinec na celkovou částku 25 tisíc korun (1 000 Kč 24 tis. Kč) a tuto celou uhradit do 31. 12. 2017.

Dobrý den, ráda bych se ptala na spoření, ale šetřit neumím, když jsem vydělávala kolem 16 000/měsíc, skončila jsem před výplatou se stejným obnosem, jako teď, když vydělávám téměř dvojnásobek. Máte pro mě nějakou radu? Lze se to nějak naučit? Je mi třicet a mám naspořeno 20 000, což je fakt ostuda. děkuji

Dobrý den, jsme jenom lidé a občas podléháme pokušení uspokojit své touhy ihned a spoření nám moc nejde. Osobně bych doporučoval si uzavřít nějaký produkt dlouhodobého investování či spoření, například doplňkové penzijní spoření nebo produkt pravidelných investic a nastavil bych si na účet trvalý příkaz, tak aby peníze odcházely do dvou dnů poté, co je připsána vaše výplata. Někteří zaměstnavatelé jsou také schopni strhávat příspěvky na tyto produkty rovnou ze mzdy. Částku bych volil mezi 1 000 – 2 000 Kč měsíčně. Tím pádem se vám peníze budou odkládat bokem tak trochu samy a vás to nebude tolik svádět je hned proměnit za rychlé potěšení. Věřte, že vás pohled na našetřené peníze jednou potěší ještě víc.

Dobrý den, chci se zeptat, od kolika let byste doporučoval začít spořit na důchod.

Dobrý den, v obecném duchu bych odpověděl tak, že v libovolném věku je správné si odkládat v průměru 10 procent svých příjmů stranou, aby v případě, že vám na nějaký čas vypadne příjem, jste byl schopen pokrýt běžné náklady po dobu minimálně tří, spíš šesti měsíců. Co se týče samotného důchodu, tak podle všech sociodemografických studií už generace dnešních čtyřicátníků bude mít velké problémy v důchodovém věku, protože na jejich důchody nemá kdo vydělávat – máme příliš málo dětí. Za sebe bych tedy doporučoval již od první výplaty si odkládat okolo desetiny příjmů stranou, investovat je – produkt doplňkového penzijního spoření je na to přímo uzpůsoben, tak aby Váš důchod mohl být veselejší a důstojnější.

Celý chat je k dispozici zde: