„Loni měla dcera svrab, který chytila od spolužáka, letos zase řešíme škůdce,“ postěžovala si Martina Müllerová, kterou problémy s hygienou už přestaly bavit. „Rozhodla jsem se děti přihlásit do školy ve Velkém Šenově. Nebudu čekat, až se nám to objeví doma,“ dodala rozzlobeně.
A není sama, kdo šluknovskou základku odepsal. „Zaznamenáváme úbytek žáků. Jen za listopad nám kvůli výskytu obtížného hmyzu u některých dětí odešli už tři žáci,“ potvrdila ředitelka Renata Sochorová.
Strach ze štěnic a švábů mají také kantoři. „Místo, abychom se soustředili pořádně na výuku, tak sledujeme, jestli někde něco neleze,“ přiblížila situaci jedna z učitelek. Škola se snaží situaci vyřešit a předejít větším potížím. „Přistoupili jsme k preventivní deratizaci, rozmístili jsme i gelové pastičky, abychom zabránili masívnímu rozšíření,“ dodala ředitelka.
Děti v tom musí žít
Na vině je nedaleké sídliště, z nějž děti hmyz v taškách a v oblečení zanáší do školy. Samy žijí v otřesných podmínkách, které jsou pro množení škůdců ideální. „To vidíte sám, špína, bordel, smrad. To tu kdysi nebývalo - do chvíle, kdy paneláky přešly do rukou soukromých majitelů,“ vzpomíná starousedlice Jana. Většinu domů vlastní podnikatel Pavel Zeithammer.
Nemovitosti jsou na první pohled v zoufalém stavu. „Vezmu nájemníka a nevidím do něj, co je to zač. Až po nějaké době se ukáže, že třeba neplatí, že zničil byt, a tak dostane výpověď,“ přiblížil majitel, který nesouhlasí, že by jeho paneláky byly líhništěm obtížného hmyzu. „Když se vyskytne problém, deratizujeme. Zvažujeme trestní oznámení na obec Šluknov za to, že o nás šíří takové věci,“ dodal.
A co hygienici?
Mohou jen přihlížet Šluknovská radnice se obrátila na krajskou hygienu. Ta nemá páky na to, jak šíření parazitů zarazit. „Můžeme pouze kontrolovat, zda majitel provádí doporučené deratizace. Pro razantnější postup nejsou podmínky. To by muselo dojít například k šíření nemoci od hlodavců a podobně,“ vysvětlila ředitelka KHS Ústí nad Labem Lenka Šimůnková.
Problém v legislativě
Podle starosty Šluknova by pomohlo jen komplexní řešení. „Největším obchodníkem s chudobou je stát, který nastavil takové podmínky, které mohou být lehce zneužívány. Pokud nedojde k zákonným úpravám, tak se nic nezmění,“ myslí si Tomáš Kolonečný.
Klíště, které se na vás může přisát uprostřed města Videohub