Řada škol je podle odborníků pojištěná jen na nízké částky a není připravená na situaci, kdy dojde ke skutečně vážnému úrazu. Jenže i běžná zlomená noha si může vyžádat kompenzaci ve výši stovek tisíc korun. Zahrnuje totiž nejen bolestné, ale i ošetřovné či dorovnání mzdy rodiče, který musel zůstat doma a starat se.

„Když se pak stane úraz, jdou peníze z kapsy zřizovatele. V případě soukromých škol ale může být pro poškozené těžké se kompenzace domoci,“ vysvětluje Tomáš Beck, expert na odškodnění z Vindicia.

Rodiče by tak měli vědět, že pojistné smlouvy škol mohou mít nízké limity, které nepokryjí všechny náklady spojené s úrazem. „Rodiče mají plné právo požadovat spravedlivé odškodnění, a pokud pojistná smlouva školy nestačí, je možné žádat další kompenzace přímo po škole,“ říká Tomáš Smolík z D.A.S. právní ochrana.

Zodpovědnost je i o přestávce

Škola má zákonnou povinnost zajistit bezpečnost dětí po celou dobu, kdy jsou v její péči. „Má ze zákona odpovědnost za úraz, ke kterému dojde během vyučování nebo v přímé souvislosti s ním,“ potvrzuje právník Smolík. Škola tak má za dítě odpovědnost například i během přestávek, návštěvě toalety, na obědě ve školní jídelně nebo ve školní družině.

Kdy platit nemusí

Případy, kdy škola nemusí nic hradit, jsou velmi vzácné. Pokud šlo dítě úrazu naproti, například opakovaným porušováním výslovného zákazu, je odškodnění většinou jen kráceno. Škola ale neplatí za úraz, který se stal na cestě do školy a zpět.

Nejdůležitější je zápis

Jakýkoli úraz musí škola okamžitě zaznamenat do knihy úrazů a doplnit, kdy a jak přesně k němu došlo. „Záznam v knize úrazů je klíčový pro uplatnění nároku na odškodnění,“ zdůrazňuje Tomáš Smolík.

Rada: Poučte děti, že každý, i zdánlivě malý úraz by měly hlásit učiteli. Bolest se může ozvat až později a např. zlomenina může být vidět až na rentgenu. Získat odškodění bez nahlášení úrazu může být výrazně obtížnější.

Jak postupovat

Každé zranění musí žák hlásit učiteli. Ten zajistí lékařské ošetření (pokud je nezbytné), vždy ale zapíše úraz do knihy úrazů. Zapsat je nutné každý úraz, bez ohledu na jeho závažnost.

Lékař přidělí body

V případě ošetření musí lékař zhodnotit stav žáka a závažnost úrazu. Zároveň vyplní tzv. hodnocení bolestného, ze kterého stanoví výši odškodného. „Tento dokument je základem pro stanovení výše odškodnění, které by mělo být uhrazeno buď v rámci příslušného pojištění školy, nebo v některých případech přímo školou, pokud se např. pojištění na danou škodní událost nevztahuje,“ upozorňuje Smolík.

Škola úraz hlásí

Školy musí ze zákona vést knihu úrazů (stejně jako firmy). V případě úrazu pak o něm musí zpracovat hlášení a odeslat ho nejen na zdravotní pojišťovnu, u které je dítě registrované, ale také na Českou školní inspekci.

Odeslání dokumentů pojišťovně

Všechny dokumenty o zranění, ošetření a bodovém ohodnocení rodiče předají škole (a případně i své pojišťovně).

„Rodiče by si měli ověřit, zda škola všechny dokumenty včas odeslala pojišťovně, jinak by mohlo dojít k prodlení s vyplacením odškodnění,“ upozorňuje Smolík. Pojišťovna následně odškodní rodiče, respektivě zraněné dítě.

Příběh: Talentovaný žák, nadaný atlet, měl nastoupit na sportovní gymnázium. Při chůzi po školních schodech ale šlápl na odhozený předmět a při pádu si zlomil několik obratlů. Pojistka školy ale zahrnovala jen 100 tisíc korun pro bolestné a 200 tisíc jako ztížení společenského uplatnění. Požadavek rodičů žáka na bolestné ve výši více než 300 tisíc tak kvůli nízké pojistce musel řešit zřizovatel.

Rada: Pokud budete úraz řešit se zpožděním, nezapomeňte u lékaře uvést, že se úraz stal ve škole.

Rada: Schovávejte doklady

Velmi důležitá je z hlediska odškodnění pečlivá dokumentace veškerých výdajů spojených s úrazem, jako jsou lékařské zprávy, účtenky za léky a dopravné. „Tyto dokumenty mohou být klíčové při jednání o výši odškodnění. Rodiče by měli mít všechny tyto podklady v pořádku a připravené,“ doporučuje Smolík.

Rada právníka: Nejde jen o bolestné

Odškodnění se netýká jen bolestného, ale může zahrnovat i další nároky, jako je kompenzace za snížené společenské uplatnění dítěte nebo za ušlý příjem rodiče, který musel zůstat doma a starat se o dítě. „Mnoho rodičů neví, na co všechno mají nárok, a často tak přichází o značné částky, které by jim mohly pomoci pokrýt náklady spojené s léčbou a péčí o dítě,“ varuje právník.

Rada: Nespoléhejte jen na školní pojistku

Spoléhat jen na pojištění ze strany školy může být chyba. „Je vždy lepší na pojištění myslet v rámci rodiny. Pak lze pojistnou událost uplatnit u pojišťovny, kde rodiče dítěti sjednali úrazové či životní pojištění,“ radí Jan Marek, mluvčí Generali Česká pojišťovna. „V případě úrazu pak dítě dostane odškodnění jak z pojistky školy, tak ze soukromého pojištění,“ doplňuje Beck.

Co zohlednit při sjednání dětského »životka«:

● zmapujte životní styl dítěte a jeho obvyklé aktivity

● vezměte v úvahu koníčky a sporty, zejména rizikové

● zaměřte se na rizikovost cestování do školy i ve volném čase

● zvažte závažnost možných rizik a jejich případných důsledků pro život a rozpočet rodiny

 

Video
Video se připravuje ...

Zakladatel Pedagogické komory: Čeká nás jeden z nejtěžších roků. Bez stávky ke shodě nedojde Bára Holá

Fotogalerie
5 fotografií