Koncem roku 2013 našel Jan Fabián mladší (25) po delší době, kdy hledal zaměstnání, práci v autodopravě. Na návrh zaměstnavatele, že mu bude mzdu vyplácet na ruku, kývl. Nenapadlo ho prý, že se jedná o práci načerno.

„Po dvou měsících mu šéf řekl, ať odevzdá auto a už nechodí,“ začíná vyprávění chlapcův děda, Jan Fabián starší (86). Za několik měsíců se vnuk dozvěděl, že má dluh na zdravotním pojištění u VZP ve výši 2296 korun + 535 korun penále. Dluh na pojistném vznikl v době, kdy ho za něj měl odvádět bývalý šéf!

Dědeček poškozeného vnuka firmu písemně vyzval, aby dlužnou částku včetně rostoucího penále uhradila a zároveň vnukovi doložila potřebné dokumenty jako zápočtový list, evidenční list důchodového pojištění, platový výměr a písemné rozvázání pracovního poměru.

„Nedostali jsme žádnou odpověď. Navíc při podání žaloby státní zástupce zjistil, že šlo o firmu, která už půl roku před přijetím vnuka zrušila činnost. Naoko přijala zaměstnance, za které neplatila daně ani pojištění, a jakmile je nepotřebovala, zbavila se jich,“ tvrdí senior.

Rodina podala podnět na inspektorátu práce a zároveň se obrátila na policii. Do policejního protokolu bývalý šéf firmy uvedl, že za zaměstnance nezaplatil pojištění, protože na to v předvánočním shonu zapomněl.

„Navíc tvrdil, že vnuk o písemnou smlouvu ani mzdu zaslanou na účet nestál, protože v té době měl prý současně pobírat podporu v nezaměstnanosti. Samozřejmě jsme výpisem z úřadu práce doložili, že to není pravda,“ řekl důchodce.

Jan Fabián starší podal na podnikatele soudní žalobu. V ní požadoval zpětné uhrazení zdravotního pojištění (i s penále téměř 3000 korun) a náhradu škody za ušlou mzdu ve výši 105 tisíc.

„Protože bývalý zaměstnavatel nedal vnukovi písemnou výpověď a na naši žádost o vrácení dokumentů nereagoval, domníváme se, že pracovní vztah i nadále trval,“ vysvětluje senior.

V listopadu 2015 proběhlo soudní stání. Soud nařídil, aby bývalý šéf dorovnal dluh na pojištění bývalého zaměstnance. Zároveň ale rozhodl, že vyplácet údajnou dlužnou mzdu nemusí.

Jan Fabián totiž nepodal do dvou měsíců od výpovědi u soudu návrh proti neplatnosti ústní dohody o rozvázání pracovního poměru. Fabián tak navíc musí právníkovi obžalované strany uhradit výlohy ve výši 50 000 korun.

Rodina Fabiánových se s takovým rozsudkem nedokáže smířit, a tak již podala odvolání. „Firma uzavře podvodnou smlouvu, nedá zaměstnanci platový výměr, nepřihlásí ho na okresní správu sociálního zabezpečení, a dokonce za něj neplatí zdravotní pojištění. Ale poškozený nakonec musí všechno zaplatit?“ kroutí hlavou senior.

Mgr. Petr Novák: Nová práce? Vždy mějte v ruce smlouvu!

"Zdravotní pojištění za vás musí řádně odvádět firma a vy nemáte povinnost ho kontrolovat. Kdyby po vás pojišťovna později peníze žádala, stačí doložit, že jste v onom čase byli zaměstnání. To dokážete právě uzavřenou pracovní smlouvou nebo dohodou o pracovním poměru. Jako další důkaz poslouží platový výměr, který byste měli každý měsíc od firmy obdržet," říká Petr Novák z Vaše nároky.cz.

Jestliže vás zaměstnavatel přesvědčuje, že vám bude peníze vyplácet na ruku, nenechte se nachytat. Takový postup je výhodný jen pro šéfa, pro zaměstnance ale nikdy. Navíc vám za práci načerno hrozí sankce!

Kdy za vás platí pojištění stát

Dokud jste v evidenci úřadu práce, platí za vás pojistné stát. Jakmile z evidence vypadnete, musíte se starat sami. V registru pojišťovny budete vedeni jako osoba bez zdanitelných příjmů a vždy do osmého dne následujícího měsíce musíte zaplatit zdravotní pojišťovně minimální pojistné, které aktuálně dělá 1242 korun.

Pokud si chcete ověřit, že nedlužíte na zdravotním pojištění, obraťte se na okresní správu sociálního zabezpečení (OSSZ) v místě bydliště. Jedině tam můžete případný dluh zjistit. Když se o situaci nebudete zajímat, hrozí, že nedoplatek na pojištění obdržíte koncem roku, kdy probíhá zúčtování odvedených dávek.

Fotogalerie
3 fotografie