ONLINE CHAT
Dobrý den, moje sestra je OSVČ, provozuje Kadeřnictví. Během barvení zákaznice se chtěla odskočit na toaletu a na čerstvě vytřené chodbě v domě, v němž kadeřnictví provozuje, upadla a zlomila si ruku. Sanitkou byla převezena k ošetření do nemocnice, čeká jí operace a neschopnost po dobu minimálně 3 měsíců. Sama si platí pouze minimální dávky zdravotního a sociálního pojištění, nemocenské dávky jí prý nebudou vypláceny. Má nárok na nějaké odškodnění týkající se pracovního úrazu, lékař jí vystavil neschopenku, komu má případně hlásit, či na koho se obrátit ? Je vlastník domu povinnen ji nějakým způsobem odškodnit? Děkuji za odpověď.(apy)
Foto
Jedná se o úraz OSVČ. Případné odškodnění je třeba řešit s provozovatelem prostor, případně majitelem domu.
Dobrý den, chtěl bych se zeptat na Váš názor. Jezdím s kamionem a ve Švédsku jsem spadnul z cisterny. Zástupce firmy, u které pracuji, se mnou jel do nemocnice ve Švédsku, kde jsem byl ošetřen, udělali mi rentgen. Kuminikace probíhala pouze mezi mým doprovodem a lékařem. V nemocnici mi nedali žádný nález s tím, že to pošlou pojišťovně. Po ošetření jsem byl převezen do Čech. Zde jsem byl u svého ošetřujícího lékaře. Čeští zástupci firmy mi řekli,ať si neberu marodní, že mi budou vyplácet průměr mzdy. Ale teď k problému: záda mě stále velmi bolí, je jasné, že už na kamionu jezdit nemůžu, úraz je hlášen jako pracovní, ale nemám tu marodní. Úraz se mi stal ve zkušební době. Mám nějaký nárok na odškodnění? Mám si vyžádat od lékaře dodatečně neschopenku? Jak mám postupovat? Děkuji Vám moc za odpověď a přeji hezký dne.(Novotný)
Foto
Dobrý den, tato otázka je spíše na odškodnění.
Dobrý den, co dělat ohledně smrtelného pracovního úrazu jako pozůstalí vzhledem k zaměstnavateli a co po něm požadovat? Záznam o úrazu mi dodali, ale v něm je pouze uvedeno, že je vše v šetření. Děkuji(Dana)
Foto
Postup vychází z nařízení vlády 201/2010 Sb. Po došetření Vám zaměstavatel musí zaslat konkrétní informace. (§8 odst. 5)
Přeji hezký den, v zaměstnání se mi stal pracovní úraz a zlomil jsem si dva prsty na pravé ruce. I po doléčení mám problém prsy vůbec ohnout, absolvoval jsem i rehabilitace, cvičím je....ale bez nějakého zlepšení, prsty jsou ohebné jen částečně. Požádal jsem lékaře o zhodnocení trvalých následků pro výplatu odškodného, ale ten mi to odmítl uznat. Mám vůbec možnost se dovolat posouzení zřetelných trvalých následků? Moc děkuji. (Jiří)
Foto
Toto řeší zákon o specifických zdravotních službách. Je třeba obrátit se na orgán veřejného zdraví.
dočetla jsem se,že zaměstnavatel má pravidelně posílat své zaměstnance na lékařské prohlídky k lékaři který je k tomu určený a ma stou firmou řádnou smlouvu. Pracuju u této firmy 9 let a na žádný prohlíce jsem nebyla. Je to trestné pro tuto firmu?(Lenka)
Foto
Trestné jistě ne :-), ale může se jednat o správní delikt dle zákona 251/2005 Sb. o inspekci práce, ve znění pozdějších předpisů. Zaměstnavateli může tedy hrozit pokuta.
V rámci své práce pracuji i s bezdomovci a sociálně slabými. Mám nárok např. na bezplatné očkování proti žloutence? A pokud ano, tak kde ho mám uplatnit? (Vadim)
Foto
Tohle je další otázka, na kterou by Vám lépe odpověděli na hygienické stanici. Jinak očkování v těchto případech zajišťuje obvykle poskytovatel pracovnělékařské péče.
Mám potvrzeno od lékaře neurologa.Středně těžký syndrom karpálních tunelu na obou rukách. Pracuji jako uklízečka a předtím jsem problém s rukama žádný neměla. Mam něakou šanci dostat od zaměstnavatele částečnou náhradu mzdy?Jako nemoc s povolání? (Nela)
Foto
Nemocemi z povolání se zabývají hygienické stanice, proto Vám doporučuji obrátit se přímo na ně.
Můj šéf na stavbě načerno zaměstnává Ukrajince. Platí jim minimum a když se naposledy jeden z nich zranil, vykopnul ho. Rád bych to někam nahlásil, ale bojím se o práci. Je možné to ohlásit anonymně? (Pepa)
Foto
Oblastní inspektoráty práce se zabývají i anonymními podáními. I v případě, že uvedete své jméno, je má inspektorát povinnost nesdělit jej kontrolované osobě.
Jsem servírka v jedné pražské herně. Často tu zažívám výstupy s opilými a agresivními hosty. Musí mi majitel herny nějak zajistit bezpečí (koupit slzný plyna apod)? A kdyby hernu někdo přepadl a já byla zraněná, jde o pracovní úraz? (Milada)
Foto
Zaměstavatel musí vyhodnotit rizika, určitě mezi ně patří i agresivní hosté. Na jejich základně se rozhodne pro optření proti agresivním hostům. Takové optření může být nejen vybavení zaměstnanců prostředky pro sebeobranu, ale i zajištění bezpečnostní službou. Pokud byste byla napadena, jedná se o pracovní úraz.
Jsem knihovnice na malé pobočce. Pracuji sama. Pokud by se mi stal pracovní úraz (třeba by na mě spadl regál), nemám to komu nahlásit. Jaký je v tomhle případě správný postup? (Bohunka)
Foto
V dnešní době je možné využít např. mobilní telefon. Zaměstnavatel by měl tuto eventualitu zohlednit při vyhodnocení rizik.
Jak mám postupovat, když se mi něco v práci stane? Komu to mám nahlásit? A co když budu v bezvědomí? To se hlásí dodatečně? (Michala)
Foto
V rámci školení bezpečnosti a ochrany zdraví při práci byste měla být informována o konkrétním postupu. Pokud tomu tak není, ideální je nahlásit vše nadřízenému. V případě, že budete v bezvědomí, skutečně ohlášení proběhne dodatečně. Nicméně v tomto případě je obvykle přítomna nejen záchranná služba, ale i policie.
Jak je to s pracovními úrazy a alkoholem? Jsem barman, pití alkoholu v pracovní době tak říkajíc patří k mojí práci. Kdyby se mi něco stalo, mám tedy smůlu? A když mě napadne host, je to pracovní úraz?(Pepé)
Foto
Požívání alkoholických nápojů je zakázáno. Povoleno je pouze, pokud přímo souvisí s prací, což není případ barmanů. Pokud Vás však napadne host, o pracovní úraz se jedná.
Dobrý den. Pracuji na stavbě a přiznám se, že BOZP občas cíleně nedodržuju. Na hlavě mám dredy a helma mi prostě není pohodlná. Hrozí mi nějaký postih?(miky)
Foto
Ze strany inspektorátu práce Vám postih nehrozí. Ze strany zaměstnavatele ano. Věřím, že i pro Váš účes by se našla pohodlná helma. Na trhu se vyskytuje mnoho variant přileb.
Dobrý den, manžela v práci našli po 30 minutách při odchodu z šatny domů pod schody v bezvědomí. RZP jej odvezla na ARO. Hospitalizovaný by 14 dní, v pracovní neschopnosti byl 2,5 měsíce. Trpí amnézií, vůbec neví co se stalo. Zaměstnavatel úraz neposoudil jako pracovní. Popravdě mě se tento postup moc nelíbí, možností co se mohlo stát je hodně. Pracuje v prostředí, kde vdechuje výpary z dieslových motorů. V následujících měsících tam tímto způsobem zkolabovali další dva zaměstnanci. Má právo se nějak bránit, nebo zaměstnavatel postupoval správně? Děkuji za odpověď a přeji pěkný den(Eliška)
Foto
O tom, zda je úraz pracovní rozhoduje zaměstnavatel. Vámi uváděné skutečnosti ale ukazují, že u zaměstnavatele nemusí být vše v pořádku. Zvrátit rozhodnutí zaměstnavatele může pouze soud. I tak mohu doporučit konzultaci na místě příslušném oblastním inspektorátu práce.
Pracuju jako uklízečka, brzy mi bude 60 let. Většinou s prací nemám problém, ale jednou za čas musím mýt okna ve skladu. Jsou hodně vysoko (čtyři metry). Balancuju na vysokém žebříku a mám strach, že spadnu. Může mi to šéf nařídit? A co když spadnu?(Margita)
Foto
Zjednodušeně lze říct, že práce Vám má být přidělována na základě vaší zdravotní způsobilosti. Zaměstnavatel by tedy měl vycházet z pracovnělékařského posudku.
Kde zjistím na jaké ochranné pomůcky mám nárok získat od zaměstnavatele ve své profesi? (Klára)
Foto
Zaměstnavatel by měl mít vyhodnocení rizik Vaší práce. Z něho by měl vycházet seznam osobních ochranných pracovních prostředků. Jestliže takový seznam zaměstnavatel nemá, tak je možné se obrátit na oblastní inspektorát práce. Je však možné, že pro Vaši konkrétní práci nejsou tyto "pomůcky" třeba. To zjistíte třeba z návodů od výrobce Vámi používaných výrobních prostředků.
Dobrý den, jaká je bezpečnost práce v kanceláři?(Štěpán)
Foto
Stejná, jako kdekoliv jinde. Jen rozsah bude menší, vzhledem k rozsahu prací.
Dobrý den, stavíme dům svépomocí a sem tam si najímáme dělníky. Jaká pravidla pro bezpečnost práce tu vůči pomocníkům platí?(Leontýna, Semily)
Foto
Záleží na to, v jakém režimu najímáte pracovníky. Pokud se jedná o OSVČ, tak je situace jednoduchá, ti si v tomto případě mohou zajistit BOZP sami. Pokud by byli v pracovněprávním vztahu, vztahují se na ně předpisy jako na jakékoliv jiné zaměstnance. Avšak v tomto případě se bude jednat spíše o občanskou výpomoc, kterou definuje občanský zákoník. Podle něj by se v případě úrazu určovala náhrada škody.
Dobrý den, pracuji v malém e-shopu a BOZP je u nás spíš sprosté slovo. Něco co zdržuje a stojí peníze. Že nemám strkat prsty do zásuvky a když se něco rozbije, pozvu si servis snad nemusíme proškolovat zaměstnance. Není to pro některé profese zbytečné? U skladníka ocelových plechů to chápu, u nás ne.(Mirek T.)
Foto
Povinnost zajišťovat BOZP je dána všem zaměstnavatelům bez rozdílu zákoníkem práce. Rozsah péče o BOZP je dán rozsahem činností, kterým se Váš zaměstnavatel věnuje, tj. může být i malého rozsahu.
Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda se považuje za pracovní úraz i nehoda, která se stane v době oběda (na oběd máme 30 minut, ale co když přetáhnu o 15 minut a v té době se mi něco stane?) Děkuji.(Naděžda M., Slaný)
Foto
V případě přestávky na jídlo a oddech se nejedná o pracovní úraz. "Přetažená" přestávka je stále přestávkou.
U nás v práci se na nějakou bezpečnosti zvysoka kašle. Jde nadřízeného nějak přinutit, aby to začal brát vážně? A kde zjistím, na co máme nárok (dělám v dřevovýrobě).(Koudelka)
Foto
Pokud nepomůže domluva, můžete se obrátit na místně příslušný oblastní inspektorát práce. Pokud je míra nedodržování předpisů v oblasti bezpečnosti práce vysoká, je poměrně snadné to zaměstnavateli prokázat.
K čemu je vlastně ten váš úřad dobrý? Děláte něco i pro zaměstnance, né jen pro firmy? (Dan)
Foto
Více informací získáte na stránkách www.suip.cz . Pravomoci a povinnosti jsou definovány především zákonem 251/2005 Sb. ve znění pozdějších předpisů.
V práci jsem uklouznul na rozlitém oleji a zlomil si nohu v kotníku. Šéf to odmítl zapsat jako pracovní úraz, prý jde o mou nešikovnost a měl jsem louži obejít. Co mám dělat? A je možné šéfovi nějak nařídit, aby to někam zapsal? Manželka mě straší, že když to nikde není napsané, tak nic nedostanu. (Klíma)
Foto
Jako v předchozích odpovědích, zaměstnavatel má povinnost Váš úraz zaznamenat do knihy úrazů. Pokud to odmítá, písemně ho vyzvěte, např. doporučeným dopisem.
Na pracovišti mě šikanují,nedá se ta dusná atmosféra vydržet. Šéf si vymýšlí,za co by mě zase seřval,trpím žaludeční neurosou z toho. Mám s ním promluvit nebo to rovnou nahlásit?když se ohradím bude to ješetě horší,to vím už ted.Díky(Stanislava )
Foto
Samozřejmě dohoda je vždy nejlepší. Pokud se rozhodnete obrátit se na oblastní inspektorát práce, je dobré si zajistit svědky takového jednání, jinak se šikana velmi těžko prokazuje.
Musí mi zaměstnavatel poskytnout hygienické potřeby na umytí rukou a jak se říká, utření pr**e?Dělám v dílně a šéf po nás chce aby jsme soi kupovali jak toaleťák tak i mejdlo a papírový utěrky. Mně to přijde uhozený.Co na to říkáte vy?(Josef)
Foto
Je to spíše podnět pro hygienickou stanici. Nicméně řešení najdete v nařízení vlády 495/2001 Sb. Minimálně pro potřeby umytí rukou má zaměstavatel povinnost tyto prostředky poskytovat.
Moje nadřízená po mně v záchvatu vzteku hodila šanon a jeho hrana mi rozsekla čelo. V šoku jsem odešla domů a nic se nezapisovalo. Je možné to ještě nějak řešit?(Karolína)
Foto
Tady je na místě otázka, zda-li tento incident řešit jako pracovní úraz. Odpovědnost za škodu je v tomto případě dána i občanským zákoníkem. Každopádně bych na Vašem místě trval na zápisu do knihy úrazů, tam je třeba zapisovat všechny úrazy.
Jsem automechanik a každou chvíli se mě nebo kolegům něco stane. Šéf ale odmítá drobné pracovní úrazy kamkoli psát, prý to není třeba. Už se mi ale jednou do rány dostala infekce a musel jsem zůstat doma na neschopence. Jenže protože to nebyl nahlášený pracovní úraz, tak jsem nic nedostal (prý bych měl nárok na doplatek do 100 % platu). Jak to je? Jaké úrazy musí šéf zapsat a co se zapisovat nemusí?(Eda)
Foto
Do knihy úrazů je třeba zapisovat všechny úrazy. V případě pracovního úrazu máte skutečně nárok na dorovnání nemocenské do výše průměrného výdělku.
Dělám ve fabrice. V bývalé práci jsme bezpečnostní pomůcky fasovali, tady si je musíme kupovat ze svého. Je to v pořádku?(Karel)
Foto
Rozhodně to v pořádku není. Zaměstnavatel nesmí přenášet náklady na bezpečnost a ochranu zdraví při práci na zaměstnance, definováno je to v §104 zákoníku práce.
Dělám na stavbě. Mistr tvrdí, že bezpečnostní pomůcky jsou jen pro zbabělce. Já se ale bojím úrazu i toho, že když nebudu mít předepsané ochranné pomůcky nedostanu odškodnění za pracovní úraz. Jak to můžu řešit? (Šimon)
Foto
Co se týká výše odškodnění, tak by Vám spíše odpověděl kolega. Nicméně zaměstnavatel má povinnost vybavit zaměstnance potřebnými osobními ochrannými pomůckami na základě zpracovaného seznamu rizik. V případě, že dojde k úrazu a je zjištěno, že jste nebyl zaměstnavatelem vybaven, tak případné krácení odškodného jde na vrub zaměstnavatele. Navíc zaměstnavateli hrozí sankce se strany oblastního inspektorátu práce.