Koncem července se rozhodla doprovodit manžela Jiřího (68) s vnučkou k očnímu lékaři. „Počkám na ně v autě před ordinací a aspoň se podívám, co je venku nového,“ myslela si tehdy.

Jiří Vinš zaparkoval ve Váňově ulici před budovou České pojišťovny, na místě pro invalidy. Po chvíli na druhé vyhrazené stání nacouval Roman Šroba, kladenský podnikatel. Najel tak těsně, že paní Daně, čekající na místě spolujezdce, zablokoval výstup. „Pootevřela jsem dveře a řekla mu, že kdybych chtěla ven, nemohu, a že parkuje na místě vyhrazeném invalidům,“ popisuje Dana Vinšová.

Odpovědí jí prý byla tiráda sprostých výrazů. Mezitím se vracel pan Vinš s vnučkou. Přišel »k nejlepšímu «. „Ten chlap tam lítal jako smyslů zbavený a řval na ženu sprosťárny. Nejmírnější bylo »ty krávo zasr…«.“ Manžel se zastal manželky a vyzval Šrobu, aby si to zkusil vyřídit s ním. Šroba nasedl do auta, ukázal panu Jiřímu zdvižený prostředníček, ale odjet nemohl, kolem projíždělo několik aut…

Po hádce pánů Vinše a Šroby nezbylo jen dusno, ale i rozbité přední sklo podnikatelova vozu. Mezitím už paní Vinšová volala policii a Roman Šroba rovněž. Přivolaná policejní hlídka vše sepsala a vyšetřující orgány došly k závěru, že pan Vinš je vinen poškozením cizí věci. „Trvám na tom, že to sklo na mém voze pan Vinš opravdu rozbil,“ zdůraznil Šroba.

Blesku přiznal parkování na místě pro invalidy i slovní konflikt, ale sprostá slova prý nepoužil. „Řekl jsem jí jenom, že tam stejně sedí jen tak na pr…“ dodal. „Jeho skla jsem se ani nedotkl,“ tvrdí ale pan Vinš, podle kterého přivolaná policie nepostupovala spravedlivě, a o pomoc požádal Ombudsmana Blesku.

RADA OMBUDSMANA: Sežeňte co nejrychleji advokáta!

Ombudsman Blesku Roman Moussawi k případu říká: „To, že si policie vzala v tomto konkrétním případě otisky dlaně a pana Vinše si změřila a zvážila, považuji za postup správný.“ Bez toho by nebylo možné vyhotovit znalecký posudek, který by potvrdil nebo vyvrátil to, že popsaným způsobem došlo k rozbití čelního skla. Hodně záleží na hmotnosti a výšce i velikosti dlaně dotyčné osoby. „Odběr DNA mi přijde poněkud přehnaný, nicméně policie má právo takto postupovat,“ říká ombudsman Blesku a dodává, že pokud se v prasklině skla najde DNA pana Vinše, soud s největší pravděpodobností rozhodne o jeho vině.

„V nejasných situacích je vhodné věc řešit co nejdříve s advokátem,“ radí Ombudsman Blesku Roman Moussawi. „Advokát se může podívat do spisu a zjistit, jaké důkazy se v něm nacházejí, a podle toho vést obhajobu, případně zajistit další důkazy, které naopak budou svědčit ve prospěch obviněného,“ dodává. Je také dobré podat proti usnesení o zahájení trestního stíhání stížnost. „Bude rozhodovat dozorující státní zástupce, což je vždy vzdělaný právník, který má v této fázi řízení rozhodující slovo,“ uzavřel Roman Moussawi.

Policie má jasno

Vedoucí územního odboru PČR Kladno, který na žádost Ombudsmana Blesku celou záležitost prověřil, plk. Jiří Fejfar, neshledal žádné pochybení policie. Ve věci poškození čelního skla došlo k zahájení úkonů trestního řízení a dva přestupky byly oznámeny Magistrátu města Kladno.

DNA jak od vraha

Podle svědectví manželů Vinšových byla policie od počátku proti nim. „Ptali se, proč mi vadilo, že na stání zajel, a proč bych vůbec chtěla ven z vozu,“ vzpomíná paní Dana. Manžela si pak policie pozvala celkem třikrát k výslechu. Při druhé návštěvě mu odebrala DNA, vzala otisky dlaní i prstů, nafotografovala si ho a změřila i zvážila. „Cítil jsem se jako lotr a zločinec,“ tvrdí pan Vinš, který na R. Šrobu podal trestní oznámení. Policie ale došla k jinému závěru. Podle ní pan Vinš spáchal přečin poškození cizí věci. „Oni vycházeli jen z výpovědi Šroby a z nějakého znaleckého posudku, ve kterém znalec ani neuvedl, kdy k poškození došlo,“ rozčiluje se pan Vinš.

Všechny případy Ombudsmana Blesku naleznete: ZDE!!!

VIDEO: Otec dvojčat neplatí výživné: Gabriela má dvě práce, aby je uživila

Video
délka: 02:13
720p 480p 360p 240p

Otec dvojčat neplatí výživné: Gabriela má dvě práce, aby je uživila Eva Fraňková, Lukáš Červený

Fotogalerie
5 fotografií