Pan Josef bydlí již mnoho let na sídlišti v pražských Řepích. Má v přízemí jedenáctipatrového panelového domu malý byt, ve kterém žije se svou ženou. Někteří nájemníci si byty koupili do osobního vlastnictví a založili společenství vlastníků. Nedávno rozhodli o změně vytápění celého domu.

Pan Josef Thomayer společně se zbytkem nájemníků, kteří byty neodkoupili, nebyl o změně vytápění informován. O plánované rekonstrukci kotelny se dozvěděl ze zpráv na nástěnce na chodbě domu.

„Mám z plynu obavy, bojím se případných komplikací, kotelna má být přímo pod mým bytem,“ říká důchodce. Snažil se ohradit, ale zástupce vlastníků mu řekl, že by ho stejně ostatní nájemníci přehlasovali.

„Můj názor je takový, že tento typ vysokých panelových domů nebyl konstruován na to, že do nich bude někdy instalován plyn, a proto i kotelny mohly být umístěny na těch místech, co jsou. Je to hazard s lidskými životy, aby povolili plynové kotelny přímo pod byty s nájemníky,“ míní pan Josef. Napsal tedy Ombudsmanovi Blesku a jeho týmu právníků, aby zjistil, zda by mohl nějak zamezit zavedení plynu do domu.

Společenství vlastníků se brání

Blesk se pokusil kontaktovat i výbor společenství vlastníků. Pan Miroslav Baroš, předseda SVJ, situaci poodhalil z druhé strany. „Pokud jde o informovanost pana Thomayera, asi je nulová, neboť jsem s ním mluvil, ale nebyl ochoten naslouchat vysvětlení, proč chceme novou kotelnu,“ prozradil.

„O výstavbě vlastní plynové kotelny uvažujeme z ekonomických důvodů. Náklady na vytápění jsou skoro poloviční, a to i při započítání všech nákladů na provoz kotelny. Počáteční investice se vrátí za 4 – 7 let podle nákladů na výstavbu. A to jsme o šetření mluvili, jen pokud jde o teplo,“ vysvětluje Baroš.

Další důvod je praktický. Vlastní kotelna umožní ihned reagovat na venkovní teplotu a upravovat výstupní teplotu pro byty podle momentální potřeby. „Rozhodně se nejedná o výměnu kotle, jak se pan Thomayer mylně domnívá, ale o vybudování plynové kotelny místo výměníku dálkového vytápění,“ upřesňuje předseda.

Nejste majitelem, nerozhodujete

Postavení nájemce vůči společenství vlastníků není zákonem nikterak upraveno. „Vzhledem k tomu, že nájemce nemá žádné povinnosti vůči společenství, nebude mít ani žádná práva,“ říká právník Petr Novák.

Stavební zásahy do společných prostor projednává shromáždění coby orgán společenství, přičemž shromáždění je tvořeno vlastníky jednotek. Bohužel, pokud pan Josef není vlastníkem, nemůže do projednávání záležitostí společenství nikterak zasáhnout. „Pan Josef může zkusit záležitost prodiskutovat s ostatními vlastníky bytů a sdělit jim své obavy,“ radí Novák.

Varování: Neposílejte originály!

Vážení čtenáři, do rubriky Ombudsman Blesku posílejte výhradně kopie dokumentů a fotografií. Dopisy není nutné posílat doporučeně, ale redakce je nevrací. Pokud si příběh Ombudsman Blesku nevybere, je okamžitě skartován!

VIDEO: Šikana? Bytové družstvo dalo manželům balkon v jiném vchodě!

Video
délka: 01:28.64
1080p 720p 480p 360p 240p

Šikana? Bytové družstvo jim dalo balkon v jiném vchodě! Tomáš Polák, Eva Fraňková, Jan Jedlička

Fotogalerie
7 fotografií